Akademik Əli Abbasovun Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında çıxışı
Bu gün biz qonaqlarımızla birlikdə AMEA-da 2025-ci il üzrə aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında hesabatı müzakirə etmək üçün toplanmışıq. Artıq 2-ci ildir ki, AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il Fərmanının imzalanmasından sonra AMEA-nın 2-ci illik hesabat müzakirəsidir ki, AR ETN-nin aktiv iştirakı ilə keçirilir. Bu da fərmanın əsas bəndlərindən biri ilə - “elm və təhsilin inteqrasiyası” tələbi çərçivəsində zəruri format təşkil edir və elmin bütün istiqamətlərini bir araya gətirir. Akademik katib ətraflı hesabatında bütün istiqamətlər haqqında və o cümlədən alınmış mühüm nəticələr barədə hərtərəfli məlumat verdi. Mən isə qısa olaraq süni intellekt, onun tətbiqi və gələcək inkişaf istiqamətləri haqqında fikirlərimi sizinlə bölüşmək istəyirəm. Öncə AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin yanvar ayında “AR Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və “Milli Məkan Məlumatları” informasiya sistemi haqqında əsasnamənin təsdiq edilməsi Fərmanları ölkəmizdə bu istiqamətlərin inkişafında süni intellekt sistemlərinin geniş tətbiqi qeyd olunduğunu və bu sahəyə dövlət səviyyəsində xüsusi önəm verilməsi aydın görünür. Kütləvi informasiya vasitələrində verilən məlumatlara görə, ölkəmizdə Milli Süni İntellekt strategiyası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən hazırlanır və yəqin ki, bu sənəd süni intellektin ölkəmizdə inkişafı üçün yol xəritəsi rolunu oynayacaq.
Belə bir zamanda hesabatda süni intellekt problemləri və ETN və AMEA-nın institutları tərəfindən bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlar və alınan nəticələr diqqət çəkir. Azərbaycanda Sİ işlənilməsi və tətbiqi üzrə işlər çoxdan başlamış, təbii dillərin emalı (NLP) texnologiyalarının tətqiqi isə 90-cı illərdə, sürətli inkişafı isə digər aparıcı ölkələrdə olduğu kimi ölkəmizdə də 2000-ci illərdə başlanıldı və ilk nəticəmiz isə süni neyron şəbəkəsi əsasında qurulan “Dilmanc” – azərbaycan-ingilis mətn və nitq tərcümə sistemi oldu. Bu sistem təbii dil modelinə əsaslanan, Azərbaycan dili üzərində qurulan, 500 mln. cümlə, 2 mld. söz və söz birləşmələri, 10000 saat nitq bazası kimi milli DataSET-lərə əsaslanan və 110 mln. parametrli NLP sistemi kimi tətbiq olunmağa başladı. Lakin 2023-cü ildə ABŞ-ın Open AI şirkətinin işlənib hazırladığı Böyük Dil Modelinə əsaslanan ChatGPT sistemi, sonradan generativ xassəli versiyaların elan olunması milli dil modelləri əsasında qurulan sistemləri, o cümlədən Dilmanc və başqalarının həm nəzəri, həm də praktiki əhəmiyyətini geridə qoydu və bu gün bütün dünya üzrə yayılmış CPT-4o, LLAMA, BERT, DEEPSTEEK, Grok 3, yaxınlaşan multimodal GPT-5 kimi sistemlər geniş tətbiq olunmağa başlanıldı. Azərbaycanda da bu sistemlərdən geniş istifadə olunur. Lakin əsas sual bu gün Böyük Dil Modellərinə əsaslanan milli informasiya resursları üzərində qurulan və həmçinin milli Datasetlər üzərində öyrədilən (Dərin Öyrənmə) və aparıcı xarici LLM sistemlərinin potensial və real imkanlarını özündə saxlayan açıq kodlu (Open Source) süni intellekt proqram təminatının və müvafiq texniki təminatının və infrastrukturunun ölkəmizdə qurulması və geniş tətbiqidir. Bu istiqamətdə aparıcı ölkələrdə olduğu kimi bizi də süni intellektin gələcək elmi tədqiqat və tətbiqi işlərdə necə istifadə olunacağı sualı və müsbət və mənfi nəticələri haqqında sual narahat edir. Əsasən də bu sual 2024-cü il kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görülən üç alimdən ikisi – Google DeepMind direktorları Demis Hassabis və John Jumper alimlərinin kimya və biologiya sahəsində böyük problem sayılan - zülalların üçölçülü strukturlarının proqnozlaşdırılması kimi problemin həllinə süni intellektin tətbiqi ilə nail olduqları elan olunandan sonra alimləri daha çox maraqlandırır. Yəni sual qoyulur ki, Sİ-nin intellektual qabiliyyəti insanlara yaxınlaşdıqca və sonradan ötdükdə elmi tədqiqatlar necə aparılmalıdır. Bu sual ümumiyyətlə bütün sahələrə qoyula bilər.
Problemin həllində ölkəmizdə açıq arxitekturalı, dünyanın aparıcı sistemlərinin indiki və gələcək inkişaf resurslarına və xidmətlərinə çıxış qabiliyyətini özündə saxlayan milli süni intellekt mərkəzinin və infrastrukturunun qurulması əsas şərtdir. Bu halda yerli Azərbaycan informasiya resurslarının toplanması və öyrətmə sistemində istifadəsi yerli spesifik problemlərin həllində əsaslı rol oynayacaq, asılılığımız xeyli azalacaq, həmçinin təhlükəsizlik, kommersiya və s. milli tələblərin nəzərə alınması təmin ediləcəkdir. Bu gün hesabatda AMEA-nın “Elektron Akademiya” sistemi haqqında məlumat verildi, süni intellektin tətbiqi ilə elmi göstəricilərin qiymətləndirilməsi, Milli Aviasiya Akademiyası ilə birlikdə robotun hazırlanması və nitqin tanınması və dialoq sisteminin işlənib hazırlanması, hansı ki, sərgidə nümayiş etdirildi və s. haqqında məlumat verildi. Xüsusi ilə “Elektron Akademiya” sistemində işlənilən Dərgi Parkı, İnsan Resursları Elmetrik Baza (İREMB), Rəqəmsal Elmi İnformasiya Resursları sistemi (REİRS), Nitq bazası (Speech to Text), Mərkəzi Kitabxana arxivinin rəqəmsallaşdırma sistemi Milli süni intellekt mərkəzində Datasetlərin hazırlanmasında geniş istifadə oluna bilər.
Süni intellekt sistemlərinin inkişafı və geniş tətbiqində bir sual diqqət cəlb edir ki, bu da kiber-təhlükəsizlik sistemləridir. Nəzərə alsaq ki, artıq Süni İntellekt sistemi avtonom fəaliyyət göstərə bilir, bu isə yeni problemlər və təhlükələr yaradır. Onların sərbəst olması, avtonom inkişafı və bu inkişafın da nəzarətdən çıxma problemi aktuallaşır, bunu biz fantastik əsərlərdə çox oxumuşuq. İndi də buna doğru gedilir. Doğrudan da, kibertəhlükəsizlik böyük problem sayılır, çünki get-gedə rəqəmsallaşma çoxalır. Bu gün dünyada hər il 60% rəqəmsal resurslar artır. Bütün böyük sistemlər, müasir hərbi sistemlər, bank sistemləri rəqəmsallaşır. Buna da süni intellektin mənfi təsiri çoxalır. Çünki bu gün biz artıq süni intellektdən istifadə edərək kibertəhlükəsizliyə qarşı mübarizə aparmaq istəyirik. Amma bu halda kiberhücumlarla məşğul olan xakerlər bundan istifadə edib bunu mükəmməlləşdirirlər. Belə bir vəziyyətdə çətin bir təhlükə yaranır. Onsuz da indi kibercinayətlərin vəziyyəti olduqca təhlükəlidir. Nəzərə alsaq ki, Sİ-lər avtonom rejimdə antihuman qərarlar qəbul edib nəzarətdən çıxa bilərlər, onda belə təhlükələrin nəticələrini təsəvvür etmək olar.
2023-cü ildə informasiya texnologiyaları sənayesinin dünya üzrə olan gəlirləri 5,3 trilyon dollar olub. Kibertəhlükəsizliyin vurduğu ziyan isə 8-10 trilyon dollar arasında qiymətləndirilir. Bu hətta iqtisadi paradoks yaradır. Belə çıxır ki, rəqəmsallaşdırma iqtisadi cəhətdən özünü doğrultmur. Ancaq söhbət iqtisadi ziyanda deyil, ümumiyyətlə, hətta dünyanın gələcək konfliktləri, müharibələri rəqəmsal müstəviyə keçir. Belə olan halda qlobal təhlükəsizlik ön plana keçir. Burada milli sistemlərin əsas problemi süni intellektin proqram və texniki təminatı, Data-setləri, informasiya resursları və onlar üzərində qurulan dərin öyrənmə prinsipidir.
Belə bir vəziyyətdə və gələcək problemlərin həllində və texnoloji və innnovativ inkişaf üçün süni intellekt texnologiyalarının milli asılılığın azaldılması aspektlərini nəzərə alaraq qeyd olunan yerli süni intellekt sisteminin və infrastrukturunun qurulması vacibdir. Qeyd edək ki, belə bir yanaşma yeni bir inqilabi hadisə deyil. İndi artıq bir qrup ölkələrdə belə sistemlərin yaradılmasına başlanılmışdır. Milli Elmlər Akademiyasının, Elm və Təhsil nazirliyinin iştirakı ilə keçirilən ümumi illik hesabat iclasında bununla əlaqədar hökumətə müraciət olunması ümumi iclasın qərarlar sırasına daxil edilə bilər.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, bu da böyük həcmli layihələrin həyata keçirilməsi “Dövlət-Özəl-Əməkdaşlığı” platforması üzərində qurulanda daha effektiv və dayanıqlı olur. Amma bu geniş qəbul olunmuş platformaya bir sütun da əlavə etsək “Dövlət-Özəl-Akademik Əməkdaşlıq” platforması üzərində innovativ layihələrin həyata keçirilməsi daha səmərəli və etibarlı olur. Haqqında danışdığımız milli mərkəzin də belə platforma üzərində qurulması daha real görünür.
Öncə akademik İsa Həbibbəyli və cənab nazir Emin Əmrullayev elmi-tədqiqatların keyfiyyət və səmərəlilik göstəricilərinin yüksəldilməsinin arzu olunduğunu qeyd etdilər və biz alimlər başa düşürük ki, bu yerində deyilmiş iraddır. Elə təsadüfi deyil ki, qeyd olunan platformada elm və təhsilin rolu xüsusi vurğulanır və innovativ layihələrin işlənib hazırlanmasında akademik iştirak çox vacibdir.
Elm və texnologiyanın inkişafını müzakirə edərkən özəl sektorun da aktiv iştirakına ehtiyac var. Məsələn, inkişaf etmiş qərb ölkələrində elmi-tədqiqat xərclərinin 50-60%-i özəl sektorun payına düşür. Məsələn, 2023-cü maliyyə ilində ABŞ-da Amazon şirkətinin elmi-tədqiqat xərcləri təxminən 73 mld. dollar təşkil etmişdir ki, bu da MDB ölkələrinin birlikdə elmi-tədqiqat xərclərindən təxminən 2 dəfə çoxdur.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda qeyd olunan platforma əsasında həyata keçirilən bir neçə layihəni misal gətirmək olar:
- Texnoloji proseslərin nəzarət və idarə olunmasında institut və Xüsusi Konstruktor Bürosunda (institutun tabeliyində təsərrüfat hesablı MMG) işlənib hazırlanmış SCADA sisteminin SOCAR ARDNŞ-nin Azneft İstehsalat birliyində;
- Pilotsuz Uçuş Aparatlarının İdarəetmə sisteminin texniki və proqram təminatının işlənib hazırlanması Milli Aerokosmik Agentliyində;
- Süni İntellekt texnologiyalarına əsaslanan, Azərbaycan dili modeli əsasında işləyən virtual köməkçi sisteminin Dövlət İmtahan Mərkəzində;
təsərrüfat müqavilələri əsasında tətbiqi buna real misaldır. Bu işlərin reallaşması SİNAM şirkəti, Robotroniks, İntelPro, Neorotime startup şirkətləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. Xüsusi ilə qeyd etmək istəyirəm ki, qeyd olunan layihələrin həyata keçirilməsində elmi-tədqiqat xərcləri dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş maddələrdən əlavə, öncə AMEA, indi isə AR ETN-nin Elm Proqramları, Azərbaycan Elm Fondu və SOCAR-ın qrantları hesabına maliyyələşdirilir.
Ümidvarıq ki, Milli Süni İntellekt infrastrukturunun qurulması, istifadəsi və inkişafı üzrə həyata keçiriləcək işlər “Dövlət-Özəl-Akademik Əməkdaşlıq” platforması əsasında uğurla reallaşacaq.

Academician Ali Abbasov's speech at the General Assembly of the Azerbaijan National Academy of Sciences
28.02.2025 /
Dear participants of the General Assembly of ANAS,
We have gathered today together with our guests to discuss the report on the research works carried out at ANAS in 2025. For the second year after the signing of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated July 28, 2022 “On some measures related to the improvement of management in the field of science and education”, the discussion of the second annual report of ANAS is held with the active participation of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. This constitutes a necessary format within one of the main points of the decree, “integration of science and education,” and brings together all areas of science. In his detailed report, the Academician Secretary has provided comprehensive information on all areas, including important results obtained. I would like to share with you briefly my thoughts on artificial intelligence, its application and future directions of development. Firstly, the Decrees of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in January on approval of the “Concept of Digital Development of the Republic of Azerbaijan” and the information system “National Spatial Data”, clearly show the wide application of artificial intelligence systems in the development of these spheres in our country and the special importance given to this field at the state level. According to the information presented in mass media, the Ministry of Digital Development and Transportation is developing the National Strategy for the development of artificial intelligence in our country, and this document is likely to play the role of a roadmap for the development of artificial intelligence in our country.
At the same time, the report draws attention to the problems of artificial intelligence, as well as to the research and results obtained in this direction by MSE and ANAS institutes. The work on the development and application of AI in Azerbaijan started long ago, and the research on natural language processing (NLP) technologies began in the 1990s, and its rapid development began in our country, as well as in other leading countries, in the 2000s, and our first result was “Dilmanc”, an artificial neural network-based system for translating text and speech from Azerbaijani into English. This system started to be implemented as a natural language processing system based on a natural language model built on the Azerbaijani language, based on national datasets such as 500 million sentences, 2 billion words and phrases, 10,000 hours of speech and with 110 million parameters. However, in 2023, the ChatGPT system based on the Large Language Model developed by the American company Open AI and the subsequent announcement of generative versions surpassed systems based on national language models, including Dilmanc and others, in terms of both theoretical and practical importance, and today systems such as CPT-4o, LLAMA, BERT, DEEPSTEEK, Grok 3 and the upcoming multimodal GPT-5 have begun to be widely used and have gained worldwide adoption. These systems are also widely used in Azerbaijan. However, the main issue today is the creation and wide application in our country of artificial intelligence software with open source code and the corresponding technical support and infrastructure, which is built on national information resources on the basis of Big Language Models, as well as trained on national datasets (Deep Learning) and contains potential and real capabilities of leading foreign LLM systems. As in the leading countries in this direction, we are concerned with the question of how AI will be used in future scientific research and applications, as well as the issue of its positive and negative consequences. This question has particularly interested scientists after it was revealed that two of the three scientists awarded the 2024 Nobel Prize in Chemistry - Google DeepMind directors Demis Hassabis and John Jumper - have successfully solved the problem of predicting the three-dimensional structures of proteins, an important problem in chemistry and biology, using artificial intelligence. So the question is how scientific research should be conducted as the intellectual capabilities of AI approach and eventually surpass those of humans. This question applies to all fields.
The main prerequisite for solving the problem is the establishment of a national center and infrastructure of artificial intelligence in our country with an open architecture and access to current and future development resources and services of the world's leading systems. In this case, collection of local Azerbaijani information resources and their use in the training system will play a fundamental role in solving local specific problems, our dependence will be significantly reduced, and the requirements of national security, commerce, etc. will be taken into account. Today's report provided information on the Electronic Academy system of ANAS, the evaluation of scientific performance using artificial intelligence, the development of a robot and speech recognition and dialog system in cooperation with the National Aviation Academy, which was demonstrated at the exhibition, etc. Particularly, the Journal Park, Scientific Human Resources Database (İREMB), Digital Scientific Information Resource System (REİRS), Speech Database (Speech to Text) and Central Library Archive Digitization System developed in the “Electronic Academy” system can be widely used in the preparation of datasets in the National Center for Artificial Intelligence.
One of the issues attracting attention in the development and widespread application of artificial intelligence systems is cybersecurity systems. Given that artificial intelligence systems can now operate autonomously, this poses new challenges and threats. The problem of their freedom, autonomous development and the possibility of this development getting out of control is becoming more and more relevant, as we have read a lot about in science fiction. Things are now moving towards this. Indeed, as digitalization increases, cybersecurity is considered a major concern. Today, digital resources in the world are growing at 60% annually. All major systems, modern military systems, banking systems are becoming digital. This is also exacerbated by the negative impact of artificial intelligence. Because we already want to fight cyber threats with the help of artificial intelligence. However, in this case, hackers who carry out cyber attacks are taking advantage of this and perfecting it. In such a situation, a serious danger arises. The current state of cybercrime is already very dangerous. Given that AI can make anti-human decisions autonomously and get out of control, one can imagine the consequences of such threats.
In 2023, the global revenue of the information technology industry amounted to $5.3 trillion. The damage caused by cybersecurity is estimated at $8-10 trillion dollars. This even creates an economic paradox. It turns out that digitalization does not justify itself economically. However, we are not talking about economic damage, in general, even future world conflicts and wars are going digital. In such a case, global security comes to the fore. The main problem of national systems here is the software and hardware of artificial intelligence, data sets, information resources and the deep learning principle built on them.
In such a situation, it is important to create the above-mentioned local system and infrastructure of artificial intelligence, taking into account the aspects of reducing national dependence on artificial intelligence technologies in solving future tasks and for technological and innovative development. It should be noted that this approach is not some new revolutionary phenomenon. A number of countries have already started to create such systems. An appeal to the government on this issue may be included among the decisions of the general assembly at the annual reporting meeting held with the participation of the National Academy of Sciences and the Ministry of Science and Education.
It is also important to note that the implementation of large-scale projects becomes more effective and sustainable if it is built on the platform of “public-private partnership”. But if we add another pillar to this widely accepted platform, the realization of innovative projects on the platform of “public-private-academic partnership” will become even more effective and reliable. The creation of the national center we are talking about on such a platform seems more realistic.
Earlier, Academician Isa Habibbeyli and Minister Emin Amrullayev noted the desirability of improving the quality and efficiency of scientific research, and we, scientists, understand that this is an appropriate remark. It is no coincidence that the role of science and education is emphasized on this platform, and academic participation is of great importance in the development of innovative projects.
When discussing the development of science and technology, the active participation of the private sector is necessary. For example, 50-60% of research and development spending in developed Western countries is accounted for by the private sector. For example, in the U.S., Amazon's R&D spending in fiscal year 2023 amounted to approximately $73 billion, which is about twice the R&D spending of the CIS countries combined.
Here are some examples of projects implemented at the Institute of Control Systems on the basis of this platform:
- SCADA system developed in the Institute and Special Design Bureau (self-financing LLC subordinated to the Institute) for monitoring and control of technological processes in “Azneft” PA of SOCAR;
- development of hardware and software of the Unmanned Aerial Vehicle Control System at the National Aerospace Agency;
- Virtual Assistant System operating on the basis of the Azerbaijani language model based on artificial intelligence technologies at the State Examination Center.
These are real examples of application on the basis of economic contracts. Implementation of these works is carried out within the framework of cooperation with SINAM, startup companies Robotroniks, IntelPro and Neorotime. We would like to note that expenses for scientific research on the implementation of the mentioned projects are financed, in addition to the articles stipulated in the state budget, earlier at the expense of ANAS, and now at the expense of Scientific Programs of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, grants of the Azerbaijan Science Foundation and SOCAR.
We hope that the upcoming work on the establishment, utilization and development of the National Infrastructure of Artificial Intelligence will be successfully implemented on the basis of the “public-private-academic partnership” platform.