İdarəetmə Sistemləri İnstitutun həmtəşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
13.03.2025 / Mühüm xəbərlər
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfrans (MaCoSEP- 2025, 13-15 mart) keçirilir.
BMU, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə yanaşı, ABŞ-nin Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutu (IEEE),   Türkiyənin Ege, Macarıstanın Debrecen universitetləri, Ukraynanın Kibernetika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, ardınca Dövlət Himni səsləndirilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən BMU rektoru Yaqub Piriyev qonaqları salamlayaraq Türkiyə, Ukrayna,  Qazaxıstan, Azərbaycan, Macarıstan, Polşa, Gürcüstan və digər ölkələrin universitet təmsilçiləri, eləcə də nüfuzlu alimlərin qatıldığı tədbirin təkcə mühəndislik elmləri sahəsində qazanılan nailiyyətlərin paylaşılması deyil, həm də ölkələrarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm bir platforma, gələcək əməkdaşlıqlar üçün körpü olduğunu bildirib. Azərbaycan təhsili və elminin hazırkı əsas vəzifələrindən danışan rektor qloballaşan dünyanın müasir çağırışları, ölkədə yüksək biliyə malik cəmiyyətin qurulması zərurətinin Azərbaycan elmi qarşısında yeni tələblər qoyduğunu deyib və Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə imzaladığı Dövlət Proqramlarını diqqətə çatdırıb.
Rektor elmi-tədqiqat müəssisələri, universitetlər, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələrin bir araya gəldiyi konfransa yerli, eləcə də 17 xarici ölkə alimləri tərəfindən ümumilikdə 321 məqalənin təqdim olunduğunu və onlardan 180-nin qəbul edildiyini söyləyib. Eyni zamanda, qida sənayesinin problemlərindən tutmuş süni intellektin və mühəndisliyin ən geniş problemlərinə dair ətraflı müzakirələrin konfransın işinə böyük töhfələr verəcəyini vurğulayaraq iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən Əminağa Sadıqov konfransın mühəndisliyin aparıcı sahələrinin problemlərinin araşdırılması baxımından önəmini nəzərə çatdırıb, elmi məruzələrin gələcək tədqiqatlar üçün baza rolunu oynayacağını qeyd ediblər.
Plenar sessiyada Səudiyyə Ərəbistanı KAPSARC tədqiqat mərkəzinin professoru Fateh Belaid, Avstriya Johannes Kepler Universitetinin professoru Johannes Reichl məruzələrlə çıxış ediblər.
Əsas istiqamətlər üzrə bölmələrdə işini davam etdirən konfransın ikinci günündə Estoniyanın Tartu Universitetinin professoru Sedat Akleylek, İtaliyanın Palermo Universitetinin professoru Calogero Vetro və Hindistanın Rajagiri Texnologiya Məktəbinin professoru Sunny Joseph Kalayathankalanın məruzələri dinləniləcək.
Martın 15-də başa çatacaq konfransın materialları Scopus və Web of Science-ə daxil olan ABŞ-nin Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun bazasında indeksləşəcək.

An international conference co-organized by the Institute of Control Systems has begun
The international conference “Management and Control in Solving Engineering Problems” (MaCoSEP-2025, March 13-15) is being held at the Baku Engineering University (BEU).
The participants of the conference, organized by BEU, the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) of the USA, Ege University of Türkiye, the University of Debrecen of Hungary and the Institute of Cybernetics of Ukraine, first honored the memory of our martyrs with a minute of silence, after which the National Anthem was played.
BEU Rector Yagub Piriyev, who delivered a welcoming speech at the conference, welcomed the guests and said that the event, which was attended by representatives of universities from Türkiye, Ukraine, Kazakhstan, Azerbaijan, Hungary, Poland, Georgia and other countries, as well as influential scientists, is not only an opportunity to share achievements in the field of engineering sciences, but also an important platform for strengthening international ties and a bridge for future cooperation. Speaking about the current main tasks of Azerbaijani education and science, the Rector noted that the modern challenges of the globalized world and the need to build a highly informative society in the country place new demands on Azerbaijani science, and drew attention to the State Programs signed by President Ilham Aliyev in this regard.
The rector reported that 321 papers were submitted by scientists from Azerbaijan and 17 foreign countries at the conference, which brought together representatives of research institutions, universities, international organizations, and the public and private sectors, of which 180 were accepted. At the same time, he wished success to the participants, emphasizing that detailed discussions of the broadest problems of artificial intelligence and engineering, starting from problems of the food industry, will make a great contribution to the work of the conference.
Then, General Director of the Institute of Control Systems, Academician Ali Abbasov, the Rector of the Azerbaijan Technical University Vilayat Veliyev and the Acting Rector of the Sumgayit State University Aminaga Sadigov emphasized the importance of the conference in terms of studying the problems of leading areas of engineering, noting that the papers presented at it will act as the foundation for future research.
Professor Fateh Belaid of the Saudi Arabian KAPSARC research center and Professor Johannes Reichl of the Austrian Johannes Kepler University delivered speeches at the plenary session.
On the second day of the conference, which continues its work in sections on key areas, Professor Sedat Akleylek of the University of Tartu, Estonia, Professor Calogero Vetro of the University of Palermo, Italy, and Professor Sunny Joseph Kalayathankala of the Rajagiri School of Technology, India, will present their papers.
The conference proceedings, which will end on March 15, will be indexed in the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) database, which is included in Scopus and Web of Science.