İdarəetmə Sistemləri İnstitutun həmtəşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
13.03.2025 / Mühüm xəbərlər
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfrans (MaCoSEP- 2025, 13-15 mart) keçirilir.
BMU, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə yanaşı, ABŞ-nin Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutu (IEEE),   Türkiyənin Ege, Macarıstanın Debrecen universitetləri, Ukraynanın Kibernetika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, ardınca Dövlət Himni səsləndirilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən BMU rektoru Yaqub Piriyev qonaqları salamlayaraq Türkiyə, Ukrayna,  Qazaxıstan, Azərbaycan, Macarıstan, Polşa, Gürcüstan və digər ölkələrin universitet təmsilçiləri, eləcə də nüfuzlu alimlərin qatıldığı tədbirin təkcə mühəndislik elmləri sahəsində qazanılan nailiyyətlərin paylaşılması deyil, həm də ölkələrarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm bir platforma, gələcək əməkdaşlıqlar üçün körpü olduğunu bildirib. Azərbaycan təhsili və elminin hazırkı əsas vəzifələrindən danışan rektor qloballaşan dünyanın müasir çağırışları, ölkədə yüksək biliyə malik cəmiyyətin qurulması zərurətinin Azərbaycan elmi qarşısında yeni tələblər qoyduğunu deyib və Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə imzaladığı Dövlət Proqramlarını diqqətə çatdırıb.
Rektor elmi-tədqiqat müəssisələri, universitetlər, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələrin bir araya gəldiyi konfransa yerli, eləcə də 17 xarici ölkə alimləri tərəfindən ümumilikdə 321 məqalənin təqdim olunduğunu və onlardan 180-nin qəbul edildiyini söyləyib. Eyni zamanda, qida sənayesinin problemlərindən tutmuş süni intellektin və mühəndisliyin ən geniş problemlərinə dair ətraflı müzakirələrin konfransın işinə böyük töhfələr verəcəyini vurğulayaraq iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən Əminağa Sadıqov konfransın mühəndisliyin aparıcı sahələrinin problemlərinin araşdırılması baxımından önəmini nəzərə çatdırıb, elmi məruzələrin gələcək tədqiqatlar üçün baza rolunu oynayacağını qeyd ediblər.
Plenar sessiyada Səudiyyə Ərəbistanı KAPSARC tədqiqat mərkəzinin professoru Fateh Belaid, Avstriya Johannes Kepler Universitetinin professoru Johannes Reichl məruzələrlə çıxış ediblər.
Əsas istiqamətlər üzrə bölmələrdə işini davam etdirən konfransın ikinci günündə Estoniyanın Tartu Universitetinin professoru Sedat Akleylek, İtaliyanın Palermo Universitetinin professoru Calogero Vetro və Hindistanın Rajagiri Texnologiya Məktəbinin professoru Sunny Joseph Kalayathankalanın məruzələri dinləniləcək.
Martın 15-də başa çatacaq konfransın materialları Scopus və Web of Science-ə daxil olan ABŞ-nin Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun bazasında indeksləşəcək.

Начала работу международная конференция, соорганизатором которой выступил Институт систем управления
13.03.2025 /
В Бакинском инженерном университете (БИУ) проходит международная конференция «Менеджмент и управление в решении инженерных задач» (MaCoSEP-2025, 13-15 марта).
Участники конференции, организованной БИУ, Институтом систем управления Министерства науки и образования, Институтом инженеров электротехники и электроники (IEEE) США, Эгейским университетом Турции, Дебреценским университетом Венгрии и Институтом кибернетики Украины, сначала почтили память наших шехидов минутой молчания, после чего прозвучал Государственный гимн.
Выступивший с приветственной речью на конференции ректор БИУ Ягуб Пириев поприветствовал гостей и сообщил, что мероприятие, в котором приняли участие представители вузов Турции, Украины, Казахстана, Азербайджана, Венгрии, Польши, Грузии и других стран, а также влиятельные ученые, является не только возможностью поделиться достижениями в области инженерных наук, но и важной площадкой для укрепления международных связей и мостом для будущего сотрудничества. Говоря о нынешних основных задачах азербайджанского образования и науки, ректор отметил, что современные вызовы глобализированного мира и необходимость построения в стране высокоинформативного общества предъявляют новые требования к азербайджанской науке, и обратил внимание на Государственные программы, подписанные Президентом Ильхамом Алиевым в этом направлении.
Ректор сообщил, что на конференцию, собравшую представителей научно-исследовательских учреждений, университетов, международных организаций, государственного и частного сектора, была представлена 321 статья учеными из отечественных и 17 зарубежных стран, из них 180 были приняты. При этом он пожелал успехов участникам, подчеркнув, что детальное обсуждение самых широких проблем искусственного интеллекта и инженерии, начиная от проблем пищевой промышленности, внесет большой вклад в работу конференции.
Затем генеральный директор Института систем управления, академик Али Аббасов, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев и исполняющий обязанности ректора Сумгаитского государственного университета Аминага Садыгов подчеркнули важность конференции с точки зрения исследования проблем ведущих направлений инженерии, отметив, что представленные на ней научные доклады сыграют роль основы для будущих исследований.
На пленарном заседании выступили профессор Фатех Белаид из саудовского исследовательского центра KAPSARC и профессор Иоганнес Райхль из австрийского Университета Иоганна Кеплера.
Во второй день конференции, которая продолжит свою работу в секциях по ключевым направлениям, будут заслушаны доклады профессора Седата Аклейлека из Тартуского университета (Эстония), профессора Калоджеро Ветро из Университета Палермо (Италия) и профессора Санни Джозефа Калаятанкала из Школы инженерии и технологий Раджагири (Индия).
Материалы конференции, которая завершится 15 марта, будут проиндексированы в базе данных Института инженеров электротехники и электроники США, которая включена в Scopus и Web of Science.