Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası təsdiqlənib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2025-ci il 19 mart tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası təsdiq edilib.
Sözügedən strategiya ilk növbədə, ölkədə süni intellekt üzrə mövcud vəziyyətin və əldə olunan nəticələrin təhlili, qlobal trendlərə əsaslanaraq müəyyənləşdirilən prioritet istiqamətlər və tədbirlər planı vasitəsilə sözügedən sahədə strateji məqsədlərə və göstəricilərə nail olmağı hədəfləyir. Strategiyada süni intellekt ekosisteminin formalaşmasını və inkişafını təmin etmək üçün dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq, akademik və elmi tədqiqatların gücləndirilməsi, startap və innovasiya mühitinin dəstəklənməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Aşağıdakı linkə keçid edərək Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası ilə tanış ola bilərsiniz:

The Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028 approved
The Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028 was approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated March 19, 2025.
The strategy is aimed at achieving strategic goals and indicators in this area, primarily through the analysis of the current situation and results achieved in the field of artificial intelligence in the country, priority areas and an action plan defined taking into account global trends. The strategy pays special attention to issues such as cooperation between the public and private sectors, strengthening academic and scientific research, as well as supporting the startup and innovation environment to ensure the formation and development of the artificial intelligence ecosystem.
You can read the Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028 by following the link below: