Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası təsdiqlənib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2025-ci il 19 mart tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası təsdiq edilib.
Sözügedən strategiya ilk növbədə, ölkədə süni intellekt üzrə mövcud vəziyyətin və əldə olunan nəticələrin təhlili, qlobal trendlərə əsaslanaraq müəyyənləşdirilən prioritet istiqamətlər və tədbirlər planı vasitəsilə sözügedən sahədə strateji məqsədlərə və göstəricilərə nail olmağı hədəfləyir. Strategiyada süni intellekt ekosisteminin formalaşmasını və inkişafını təmin etmək üçün dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq, akademik və elmi tədqiqatların gücləndirilməsi, startap və innovasiya mühitinin dəstəklənməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Aşağıdakı linkə keçid edərək Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası ilə tanış ola bilərsiniz:

Утверждена Стратегия Азербайджанской Республики по искусственному интеллекту на 2025-2028 годы
Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 19 марта 2025 года утверждена Стратегия Азербайджанской Республики по искусственному интеллекту на 2025-2028 годы.
Указанная стратегия направлена на достижение стратегических целей и показателей в указанной сфере, прежде всего, посредством анализа текущей ситуации и достигнутых результатов в области искусственного интеллекта в стране, приоритетных направлений и плана действий, определенных с учетом мировых тенденций. Особое внимание в стратегии уделяется таким вопросам, как сотрудничество государственного и частного секторов, укрепление академических и научных исследований, а также поддержка стартап- и инновационной среды для обеспечения формирования и развития экосистемы искусственного интеллекта.
Ознакомиться со Стратегией Азербайджанской Республики по искусственному интеллекту на 2025-2028 годы можно, перейдя по ссылке ниже: