Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun əməkdaşları ilə görüş keçirildi
29 Yanvar 2019-il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktor müavini, texniki elmlər doktoru Təranə Məmmədova və həmin institutun elmi işçisi Nadirə Həsənxanova AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitututun “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsində Avropa Birliyinin Horizon2020 Elmi-Tədqiqat və İnnovasiya Çərçivə proqramında Azərbaycan alimlərinin iştirakı imkanları ilə tanış olmaq məqsədi ilə görüşdə iştirak etmişlər.
İSİ-nin “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, HORİZON 2020 Proqramının Qanunvericilik və Maliyyə aspektləri üzrə Milli Təmsilçisi T. Babayev qonaqlara HORİZON 2020 proqramının strukturu , tenderlərin , müvafiq mövzuların və tərəf müqabillərinin axtarışı barədə məlumat verdi və qonaqların coxsaylı suallarına cavablandırdı. Eyni zamanda qonaqlar Horizon 2020 proqramında iştirak etmək üçün alimlərin və elmi tədqiqat institutlarının AK-nın yeni yaradılmış “Funding & tender opportunities” portalında qeydiyyatdan keçmə prosedurası və Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun elmi istiqamətlərinə müvafiq olan bir neçə İşçi Proqramlarla tanış oldular.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun böyük elmi potensialının və geniş xarici əlaqələrinin mövcud olduğunu nəzərə alaraq institutun HORİZON 2020 proqramlarında real iştirakı imkanları olduğu qeyd olundu.
Görüşün sonunda T. Məmmədova və T. Babayev HORİZON 2020 proqramı çərçivəsində iki institut arasında əməkdaşlığı davam etdirilmısinin vacibliyini qeyd etdilər.

A meeting with employees of the Institute of Petrochemical Processes was held
On 29 January 2019, Deputy Director of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Y.H. Mamedaliyev, Doctor of Engineering Tarana Mammadova and Nadira Hasankhanova, researcher of the Institute, participated in the meeting at the Foreign Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems of ANAS to familiarize themselves with the possibilities of participation of Azerbaijani scientists in the EC Research and Innovation Framework Program HORIZON2020.
Head of the Foreign Relations and Innovation Department T. Babayev, , PhD in Engineering, NCP for Legal & Financial Aspects of HORIZON2020 in Azerbaijan, gave the guests information on the structure of the HORIZON 2020 program, its calls, search of topics and partners and answered the guests' numerous questions. The guests also got acquainted with the procedure of registration on the "Funding & tender opportunities" portal of the EC newly created for researchers and research organizations to participate in the Horizon 2020 program and with a number of work programs that fit with the areas of research of the Institute of Petrochemical Processes.
Considering the great scientific potential and extensive foreign relations of the Institute of Petrochemical Processes, it was pointed out that the institute has real opportunity to participate in the HORIZON 2020 projects.
At the end of the meeting, T. Mamedova and T. Babayev stressed the importance of continuing cooperation between the two institutes within the HORIZON2020 program.