Professor Ramin Rzayev BDU-da Elm Gününə həsr olunmuş elmi sessiyada çıxış edib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm Günü”nə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Elmi sessiya Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Ramin Rzayev tərəfindən  “Süni intellekt: carı vəziyyəti və gələcəkdə istifadəsindən sinergetik effekt” mövzusunda aparılıb.
Ramin Rzayev çıxışında süni intellektin qlobal iqtisadiyyatın inkişafına təsir imkanlarından və sahib olduğu böyük potensialdan söz açıb. Bildirib ki, süni intellekt “Internet of Things”, “Big Data Analytics” və ya “Blockchain” kimi əsas texnologiyalarla birləşdirildikdə iqtisadi inkişafın əsasına çevrilə, bununla da rəqabət qabiliyyəti təmin edilə, yüksək texnologiyalı iş yerləri yaradıla bilər. Məruzəçi süni intellekt texnologiyalarının rəqəmsal iqtisadiyyata perspektiv təsirinin öyrənilməsinin vacib və aktual olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, süni intellekt insanı tam əvəz edə bilməsə də, onun bir çox funksiyasını mənimsəyir, enerji resurslarından istifadənin səmərəliliyini artırır, büdcə vəsaitlərinə qənaət edir. Professor süni intellekt sahəsində fundamental tətbiqi tədqiqatların aparılması, yüksəkixtisaslı elmi kadrların və mütəxəssislərin hazırlanması, yeni təhsil proqramlarının yaradılması, süni intellekt texnologiyalarının inkişafını dəstəkləyən qanunların, standartların və etik qaydaların işlənməsi və tətbiqinin zəruri olduğunu qeyd edib.

Профессор Рамин Рзаев выступил на научной сессии, посвященной Дню науки в БГУ
Состоялась научная сессия, посвященная «Дню науки» Азербайджанской Республики 27 марта, организованная факультетом прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета (БГУ).
На научной сессии доктор технических наук, профессор, заведующий лабораторией информационных систем поддержки принятия решений Института систем управления Министерства науки и образования Рамин Рзаев выступил с докладом на тему «Искусственный интеллект: современное состояние и синергетический эффект будущего использования».
В своем выступлении Рамин Рзаев рассказал о возможностях влияния искусственного интеллекта на развитие мировой экономики и его огромном потенциале. Он заявил, что искусственный интеллект в сочетании с ключевыми технологиями, такими как Интернет вещей, аналитика больших данных или блокчейн, может стать основой экономического развития, тем самым обеспечивая конкурентоспособность и создавая высокотехнологичные рабочие места. Докладчик подчеркнул важность и актуальность изучения перспективного влияния технологий искусственного интеллекта на цифровую экономику. Он отметил, что хотя искусственный интеллект не может полностью заменить человека, он может взять на себя многие его функции, повысить эффективность использования энергоресурсов и сэкономить бюджетные средства. Профессор отметил необходимость проведения фундаментальных прикладных исследований в области искусственного интеллекта, подготовки высококвалифицированных научных кадров и специалистов, создания новых образовательных программ, разработки и внедрения законов, стандартов и этических правил, поддерживающих развитие технологий искусственного интеллекта.