Professor Ramin Rzayev BDU-da Elm Gününə həsr olunmuş elmi sessiyada çıxış edib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm Günü”nə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Elmi sessiya Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Ramin Rzayev tərəfindən  “Süni intellekt: carı vəziyyəti və gələcəkdə istifadəsindən sinergetik effekt” mövzusunda aparılıb.
Ramin Rzayev çıxışında süni intellektin qlobal iqtisadiyyatın inkişafına təsir imkanlarından və sahib olduğu böyük potensialdan söz açıb. Bildirib ki, süni intellekt “Internet of Things”, “Big Data Analytics” və ya “Blockchain” kimi əsas texnologiyalarla birləşdirildikdə iqtisadi inkişafın əsasına çevrilə, bununla da rəqabət qabiliyyəti təmin edilə, yüksək texnologiyalı iş yerləri yaradıla bilər. Məruzəçi süni intellekt texnologiyalarının rəqəmsal iqtisadiyyata perspektiv təsirinin öyrənilməsinin vacib və aktual olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, süni intellekt insanı tam əvəz edə bilməsə də, onun bir çox funksiyasını mənimsəyir, enerji resurslarından istifadənin səmərəliliyini artırır, büdcə vəsaitlərinə qənaət edir. Professor süni intellekt sahəsində fundamental tətbiqi tədqiqatların aparılması, yüksəkixtisaslı elmi kadrların və mütəxəssislərin hazırlanması, yeni təhsil proqramlarının yaradılması, süni intellekt texnologiyalarının inkişafını dəstəkləyən qanunların, standartların və etik qaydaların işlənməsi və tətbiqinin zəruri olduğunu qeyd edib.

Prof. Ramin Rzayev spoke at the scientific session dedicated to the Day of Science at BSU
A scientific session dedicated to the “Day of Science” of the Republic of Azerbaijan March 27 was held, organized by the Department of Applied Mathematics and Cybernetics of Baku State University (BSU).
At the scientific session, Head of the Laboratory of Decision Support Information Systems of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education Prof. Ramin Rzayev, Doctor of Engineering, made a presentation on “Artificial Intelligence: current state and synergetic effect of future use”.
Ramin Rzayev spoke about the possible impact of artificial intelligence on the development of the world economy and its great potential. He said that artificial intelligence in combination with key technologies such as the Internet of Things, Big Data analytics or Blockchain can become the basis of economic development, thus ensuring competitiveness and creating high-tech jobs. The speaker emphasized the importance and relevance of exploring the prospective impact of artificial intelligence technologies on the digital economy. He noted that although artificial intelligence cannot fully replace humans, it can take over many of their functions, increase the efficiency of energy resources utilization and save budgetary funds. The professor noted the need for fundamental applied research in the field of artificial intelligence, training of highly qualified scientific personnel and specialists, creation of new educational programs, development and implementation of laws, standards and ethical rules supporting the development of artificial intelligence technologies.