18.04.2025 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
16-19 aprel 2025-ci il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev Özbəkistanın Daşkənd şəhərində Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən "Железнодорожный Подвижной Состав: проблемы, решения, перспективы" adlı 4-cü beynəlxalq elmi-texniki konfransda iştirak ediblər.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən T.Babayev iştirakçıları İSİ-nin Baş direktoru, akademik Əli Abbasovun adından salamlayaraq universitet rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib, Orta Dəhlizlə bağlı məsələlərin müzakirəsi baxımından konfransın önəmini vurğulayıb. O, Azərbaycan və Özbəkistan arasında uzun illər davam edən əməkdaşlıq əlaqələrindən, Qarabağın bərpası və yenidən qurulmasında Özbəkistanın göstərdiyi dəstəkdən söz açıb. Həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti tərəfindən nasazlıqların diaqnostikası, nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması və digər sahələr üzrə aparılan birgə tədqiqatların Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələri nəqliyyatının inkişafı və tədqiqində son dərəcə mühüm rol oynaya biləcəyini qeyd edib.
Konfransın növbəti günü “Nəqliyyatda rəqəmsal tranformasiya və sosial-iqtisadi sistemlər” sessiyasında T.Babayev “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsal infrastrukturunun əsas komponentləri kimi Milli Elektron Logistika Sistemlərinin funksional vəzifələri və arxitekturası” mövzusunda, Ə.Paşayev isə “Tez xarab olan yüklərin mövcud nəqliyyat infrastrukturu vasitəsilə çatdırılma marşrutunun optimallaşdırılması” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. T.Babayev çıxışında 2025-ci ilin 13-15 may tarixlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans (PLMO2025) barədə iştirakçılara məlumat verib, məruzələr böyük maraqla qarşılanıb.

Employees of the Institute of Control Systems took part in the international conference
Head of the International Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Tofig Babayev, PhD in Engineering and Head of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes, Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Mathematics, took part in the IV International Scientific and Technical Conference “Railroad Rolling Stock: Problems, Solutions, Prospects” organized by the Tashkent State University on April 16-19, 2025.
Speaking at the opening ceremony of the conference, T. Babayev welcomed the participants on behalf of the General Director of ICS Academician Ali Abbasov, thanked the university administration, and emphasized the importance of the conference in terms of discussing issues related to the Middle Corridor. He spoke about the long-standing cooperative relations between Azerbaijan and Uzbekistan, as well as Uzbekistan's support to the rehabilitation and reconstruction of Karabakh. He also pointed out that joint research conducted by the Institute of Control Systems and Tashkent State Transport University in the field of fault diagnosis, digitalization of transport corridors and other areas can play an extremely important role in the development and study of transport in the countries of Central Asia and the South Caucasus.
On the next day of the conference, at the session “Digital Transformation and Socio-Economic Systems in Transport”, T. Babayev made a presentation on “Functional tasks and architecture of national electronic logistics systems as key components of digital infrastructure of international transport corridors”, and A. Pashayev made a presentation on “Optimization of the delivery route of perishable goods through the existing transport infrastructure”. In his presentation T. Babaev informed the participants about the 4th International Conference “Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor” (PLMO2025) organized by the Institute of Control Systems, which will be held on May 13-15, 2025. The presentations were received with great interest.