18.04.2025 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
16-19 aprel 2025-ci il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev Özbəkistanın Daşkənd şəhərində Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən "Железнодорожный Подвижной Состав: проблемы, решения, перспективы" adlı 4-cü beynəlxalq elmi-texniki konfransda iştirak ediblər.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən T.Babayev iştirakçıları İSİ-nin Baş direktoru, akademik Əli Abbasovun adından salamlayaraq universitet rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib, Orta Dəhlizlə bağlı məsələlərin müzakirəsi baxımından konfransın önəmini vurğulayıb. O, Azərbaycan və Özbəkistan arasında uzun illər davam edən əməkdaşlıq əlaqələrindən, Qarabağın bərpası və yenidən qurulmasında Özbəkistanın göstərdiyi dəstəkdən söz açıb. Həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti tərəfindən nasazlıqların diaqnostikası, nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması və digər sahələr üzrə aparılan birgə tədqiqatların Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələri nəqliyyatının inkişafı və tədqiqində son dərəcə mühüm rol oynaya biləcəyini qeyd edib.
Konfransın növbəti günü “Nəqliyyatda rəqəmsal tranformasiya və sosial-iqtisadi sistemlər” sessiyasında T.Babayev “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsal infrastrukturunun əsas komponentləri kimi Milli Elektron Logistika Sistemlərinin funksional vəzifələri və arxitekturası” mövzusunda, Ə.Paşayev isə “Tez xarab olan yüklərin mövcud nəqliyyat infrastrukturu vasitəsilə çatdırılma marşrutunun optimallaşdırılması” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. T.Babayev çıxışında 2025-ci ilin 13-15 may tarixlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans (PLMO2025) barədə iştirakçılara məlumat verib, məruzələr böyük maraqla qarşılanıb.

16-19 апреля 2025 года заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.т. Тофиг Бабаев и заведующий лабораторией моделирования и управления непрерывными процессами, д.ф.м. доцент Адалят Пашаев приняли участие в IV Международной научно-технической конференции «Железнодорожный подвижной состав: проблемы, решения, перспективы», организованной Ташкентским государственным университетом транспорта в г. Ташкент, Узбекистан.
Выступая на церемонии открытия конференции, Т.Бабаев поприветствовал участников от имени генерального директора ИСУ академика Али Аббасова, выразил благодарность руководству университета, а также подчеркнул важность конференции с точки зрения обсуждения вопросов, связанных со Средним коридором. Он рассказал о давних отношениях сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном, а также о поддержке, оказываемой Узбекистаном в восстановлении и реконструкции Карабаха. Он также отметил, что совместные исследования, проводимые Институтом систем управления и Ташкентским государственным транспортным университетом в области диагностики неисправностей, цифровизации транспортных коридоров и других направлений, могут сыграть чрезвычайно важную роль в развитии и исследовании транспорта в странах Центральной Азии и Южного Кавказа.
На следующий день конференции на сессии «Цифровая трансформация и социально-экономические системы в транспорте» Т. Бабаев выступил с докладом на тему «Функциональные задачи и архитектура национальных электронных логистических систем как ключевых компонентов цифровой инфраструктуры международных транспортных коридоров», а А. Пашаев выступил с докладом на тему «Оптимизация маршрута доставки скоропортящихся грузов через существующую транспортную инфраструктуру». В своем выступлении Т. Бабаев проинформировал участников об организуемой Институтом систем управления 4-й Международной конференции «Проблемы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад» (PLMO2025), которая состоится 13-15 мая 2025 года. Доклады были встречены с большим интересом.