Akademik Telman Əliyev və RUSAL TRİZ rəhbərliyinin AMEA YT Parka səfəri, Alunit yatağının emalı, innovativ cəmiyyət üçün kadr hazırlığı məsələlərin müzakirəsi
15.04.2019 / Xəbərlər
15 aprel 2019-cu ildə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi ilə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Rusiya Alüminium (RUSAL) şirkətinin TRİZ (Теория решения изобретательских задач) layihəsinin rəhbəri Mixail Semyonoviç Rubinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə müzakirələr keçirilmişdir.
Görüşü giriş sözü ilə açan AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru i.ü.f.d. Nazim Şükürov qonaqları salamladıqdan sonra onlara YT Park haqqında ətraflı məlumat verdi. O, bu gün müasir dünyada böyük aktuallıq kəsb edən innovativ cəmiyyətin formalaşdırılması üçün kadr potensialının hazırlanması (texnokrat, innovator və s.) barədə sosial innovasiya təklifini verdi.
RUSAL şirkəti ilə AMEA YT Parkın gələcəkdə əməkdaşlıq əlaqələrinin formalaşdırılmasının müsbət nəticələr verə biləcəyi də tərəflər arasında müzakirə edilmişdir.
Alunitin emalı layihəsi üzrə RUSAL şirkətinin maraqları qarşı tərəfdən bildirilmişdir. Qeyd edilmişdir ki, YT Parkın imkanları, xüsusən də vergi və gömrük güzəştləri RUSAL üçün çox cəlbedicidir. Görüşün nəticələrinin RUSAL-ın rəhbərliyinə məruzə ediləcəyi M.S.Rubin tərəfindən bildirilmişdir.
Qonaqlar AMEA YT Parkda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə bərabər tezlik çeviricilərinin istehsalı layihəsinin həyata keçirilməsi niyyətləri barədə də məlumat verdilər.
Akademik Telman Əliyev qeyd olunan layihənin təqdimatı üçün zəruri olan sənədlər zərfinin 10 gün ərzində Ekspertlər Şurasının müzakirəsinə verilməsini tapşırdı.

The visit of academician Telman Aliyev and the management of RUSAL TRIZ to the ANAS HT Park, discussion about the processing of the alunite mine, run-up of personnel for the innovative society
15.04.2019 / Conferences, assemblies
On 15TH April 2019 in the ANAS High Technologies Park with the participation of the head of the Institute of Control Systems of ANAS academician Telman Aliyev, the project manager of TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) of “Russian Aluminum” company (RUSAL) Mikhail Semenovich Rubin and his delegation the discussions were held.
The meeting was opened by the director of the ANAS Park of High Technologies ph.d.e. Nazim Shukurov, he greeted the guests and has given them detailed information about the High-Tech Park. He noted that the forming of an innovative society, which has great importance in the modern world, requires social innovations for the development of personnel potential (technocrats, innovators, etc.).
In addition, the parties discussed that cooperation between RUSAL and the ANAS High-Tech Park may have positive results in the future.
The guests informed about the interest of RUSAL to the project for the processing of alunite. It was noted that the capabilities of High-Tech Park especially tax and customs benefits are very attractive for RUSAL. M.S. Rubin informed that he should report to the management of RUSAL about the results of this meeting.
The guests also announced their intention to implement a project for the production of frequency converters jointly with the Institute of Control Systems of ANAS in the ANAS High-Tech Park.
Academician Telman Aliyev entrusted within 10 days to submit for consideration of the Expert Council an envelope with the documents necessary for the project presentation.