24.04.2025 / Xəbərlər
22 aprel 2025-ci il tarixində AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib.
Seminarda institutun İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d, dosent Məzahir İsayev “Müasir ölçmə cihazlarının dəqiqliyini təmin etmək üçün avtomatlaşdırılmış kalibrləmə üsulları və vasitələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Pilotsuz Uçuş Aparatlarında (PUA) quraşdırılan ölçü cihazlarının (vericilərin) ölçmə dəqiqliyinin təmin edilməsi üçün avtomatlaşdırılmış kalibirləmə üsulu və alqoritmlərin işlənməsi haqqında məlumat verilib.
M.İsayev qeyd edib ki, əlçatmaz şəraitdə istismar olunan ölçü cihazlarının (vericilərin, çeviricilərin) avtomatlaşdırılmış kalibirlənməsi əməliyyatı çox ciddi məsələdir. Bu prosesdə vericinin öz-özünü kökləməsi, çevirmə xarakteristikasının cari vəziyyətlərinin yüksək dəqiqliklə aşkarlaması (tanınması) nəticəsində yüksək ölçmə dəqiqliyi əldə olunur. Kalibirləmə prosesində etalon test siqnallarından və onların kombinasiyalarından istifadə edilir, ölçmə diapazonu boyunca hissə-hissə qeyri-xətti apraksimasiya həyata keçirilir.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.

В Институте систем управления состоялся научный семинар
22 апреля 2025 года состоялся научный семинар Института систем управления (ИСУ) Азербайджанской Республики.
На семинаре заведующий лабораторией интеллектуальных информационно-измерительных систем института, доктор технических наук, доцент Мазахир Исаев выступил с докладом на тему «Автоматизированные методы и средства калибровки для обеспечения точности современных средств измерений». В докладе представлена информация о разработке автоматизированных методов и алгоритмов калибровки для обеспечения точности измерений измерительных приборов (датчиков), устанавливаемых на беспилотных летательных аппаратах (БПЛА).
М. Исаев отметил, что автоматизированная калибровка измерительных приборов (датчиков, преобразователей), эксплуатируемых в труднодоступных условиях, является весьма серьезной проблемой. В этом процессе высокая точность измерений достигается за счет самонастройки датчика и высокоточного обнаружения (распознавания) текущих состояний характеристики преобразования. В процессе калибровки используются эталонные тестовые сигналы и их комбинации и осуществляется кусочно-нелинейная аппроксимация по всему диапазону измерений.
Доклад был с интересом принят участниками мероприятия, были даны ответы на многочисленные вопросы по теме.