05.05.2025 / Maraqlı məlumatlar
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d., dosent Aygün Əliyeva, r.e.d., dosent Anar Rəhimov və elmi işçi Səyyarə Hidayətzadə SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci illiyinə həsr edilmiş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq Elmi konfranslarının bağlanışı və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində dəvətli münsif qismində iştirak ediblər.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov çıxışında bildirib ki, bu cür beynəlxalq miqyaslı elmi tədbirlər gənc tədqiqatçıların inkişafı və elmi potensiallarının reallaşması baxımından mühüm platformadır. O, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə tərəfdaş qurumlara və bütün iştirakçılara təşəkkürünü bildirib.
Öz növbəsində BANM-ın Tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Sevda Zərgərova iştirakçıların yüksək elmi səviyyədə hazırladığı məruzələrin konfransın ümumi keyfiyyətinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, builki konfranslara yerli və xarici gənc tədqiqatçıdan 340 müraciət daxil olub. Müraciətlərdən 300-ü müsbət rəy alıb ki, bu da ümumi müraciətlərin 88 faizini təşkil edir. BANM-dan isə 198 #tələbə və gənc tədqiqatçı bu mühüm elmi tədbirə qoşulub.
“SOCAR Downstream Management” şirkətinin baş direktorun müşaviri Rasim İbrahimov, eləcə də "PAŞA Sığorta" şirkətinin Məlumat Bazası İdarəetmə Şöbəsinin rəhbəri Faiq Nəsirli çıxış ediblər. Çıxışçılar tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildiriblər ki, bu cür elmi platformalar tələbə və gənc tədqiqatçıların #bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələri, eləcə də #sənaye mütəxəssisləri ilə birbaşa əlaqə yaratmaları baxımından olduqca dəyərlidir.
Daha sonra “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru”, “İNFOTECH 2024” və “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” mövzuları üzrə qaliblər müəyyənləşib.
Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Bioresurslar İnstitutu (Gəncə), Sumqayıt Dövlət Universiteti, AR ETN Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Azərbaycan-Fransız Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR ETN Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu və Qərbi Kaspi Universitetinin qalib olan tələbələri və gənc tədqiqatçıları mükafatlandırılıb.

Заведующая отделом по связям с общественностью Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по экономике, доцент Айгюн Алиева, доктор математических наук, доцент Анар Рагимов и научный сотрудник Саяра Гидаятзаде в качестве приглашенных судей приняли участие в церемонии закрытия и награждения победителей VI Международной научной конференции студентов и молодых исследователей, посвященной 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, которая прошла в Бакинской высшей школе нефти (БВШН) ГНКАР.
Ректор БВШН Эльмар Гасымов в своем выступлении отметил, что подобные международные научные мероприятия являются важной площадкой для развития молодых исследователей и реализации их научного потенциала. Он выразил благодарность партнерским организациям и всем участникам за высокий уровень организации мероприятия.
В свою очередь проректор БВШН по учебной и научной работе Севда Заргарова подчеркнула, что доклады, подготовленные участниками на высоком научном уровне, способствовали общему качеству конференции.
Было отмечено, что на конференции этого года поступило 340 заявок от местных и зарубежных молодых исследователей. 300 заявок получили положительные отзывы, что составляет 88 процентов от общего числа заявок. В этом важном научном мероприятии приняли участие 198 студентов и молодых исследователей БВШН.
На мероприятии выступили советник генерального директора компании «SOCAR Downstream Management» Расим Ибрагимов, а также руководитель отдела управления базами данных компании «PASHA Insurance» Фаиг Насирли. Спикеры рассказали о важности мероприятия и отметили, что подобные научные площадки чрезвычайно ценны с точки зрения возможности студентам и молодым исследователям продемонстрировать свои знания и умения, а также установить прямой контакт с экспертами отрасли.
Затем были определены победители по темам «На пути к устойчивой химии и химической инженерии», «INFOTECH 2024» и «Нефтяная геология и инженерия».
Были награждены победители конкурса студенты и молодые исследователи из Бакинской высшей школы нефти, Института биоресурсов Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (Гянджа), Сумгаитского государственного университета, Института нефтехимических процессов Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Азербайджано-французского университета, Азербайджанского технического университета, Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Института катализа и неорганической химии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Западно-Каспийского университета.