AzMİU-da VI Karyera Sərgisi – 1500-dən çox gəncə iş və təcrübə imkanı təqdim olundu
Mayın 1-də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) sayca VI Karyera Sərgisi təşkil olunub. Əmək bazarının tələblərinə cavab verən mütəxəssislərin hazırlanmasına dəstək məqsədi daşıyan sərgi universitetin əməkdaşlıq etdiyi, eyni zamanda qlobal miqyasda tanınan 90-dan artıq aparıcı müəssisə və təşkilatın iştirakı ilə baş tutub.
Memarlıq, dizayn, inşaat, mühəndislik, texnologiya, nəqliyyat, maliyyə və xidmət sahələrini əhatə edən sərgidə 800-dən artıq vakansiya tələbə və məzunlara təqdim olunub. Sərginin əsas məqsədi bilikli, bacarıqlı, peşəkar potensiala malik gənclərin dövlət və özəl sektorda uğurlu şəkildə məşğulluğuna şərait yaratmaq, eləcə də müəssisələrdəki iş imkanları barədə məlumatlandırma platforması təqdim etməkdən ibarət olub.
Sərginin rəsmi hissəsində çıxış edən AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova universitetdə artıq ənənəvi xarakter alan bu sərginin tələbə və məzunların gələcək karyeralarının formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynadığını söyləyib. O qeyd edib ki, bu cür sərgilər vasitəsilə gənclər əmək bazarının real tələbləri ilə tanış olur, ixtisaslarına uyğun qurumlarla birbaşa ünsiyyət imkanı qazanırlar.
Professor Gülçöhrə Məmmədova, eyni zamanda vurğulayıb ki, AzMİU-nun inkişafında universitetin partnyor şirkət və təşkilatlarla qurduğu əməkdaşlıqların rolu danılmazdır. Rektor universitet adından bu uğurlu əməkdaşlığa verdikləri töhfələrə görə bütün tərəfdaşlara dərin təşəkkürünü bildirib, əlaqələrin gələcəkdə daha da möhkəmlənəcəyinə və genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Universitetin bu il 50 illik yubileyinin qeyd olunacağını söyləyən rektor ali təhsil ocağının Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb: “AzMİU hər zaman Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi strateji inkişaf kursuna sadiq qalaraq, ölkəmizin memarlıq, inşaat, şəhərsalma, nəqliyyat, iqtisadiyyat və digər mühüm sahələri üçün yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi önəm verir. Universitetimizin bu istiqamətdə atdığı addımlar, o cümlədən maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi, tədris prosesinə beynəlxalq təcrübənin tətbiqi və rəqəmsal bacarıqların inkişaf etdirilməsi bu missiyanın uğurla reallaşdırılmasına xidmət edir”.
Təcrübə və Karyera Mərkəzinin direktoru Xanlar Qəniyev çıxışında bildirib ki, universitetdən hər il 1400-dən çox bakalavr və 400-dən artıq magistr məzun olur. Onlardan 80 faizindən çoxu təhsilini başa vurduğu ilk il ərzində ixtisasına uyğun sahələrdə məşğulluğa nail olur. O, əlavə edib ki, builki Karyera Sərgisində 40-dan artıq nüfuzlu şirkətin rəhbər heyəti iştirak edir. Bu isə tələbə və məzunlar üçün mövcud vakansiyalar, o cümlədən peşəkar inkişaf imkanları ilə birbaşa tanış olmaq baxımından mühüm fürsət yaradır.
Digər çıxış edənlər  Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun təsisçisi və baş direktoru Aydın Talıbov, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov “PMD” Projects MMC-nin direktor müavini Ali Altunışık, “Azəristiliktəchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri İlham Mirzəliyev də sərginin gənclərə yaratdığı imkanları yüksək qiymətləndirib, tələbə və məzunları sərgidə aktiv olmağa səsləyiblər.
Sərgi rəsmi şəkildə açıq elan etdikdən sonra rektor professor Gülçöhrə Məmmədova qonaqlarla birgə Karyera Sərgisində nümayiş olunan stendlərlə tanış olub, iştirakçı şirkətlərin nümayəndələri ilə söhbətlər aparıb, vakansiyalarla maraqlanıb.
Qeyd olunan sərgidə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən dövlət və özəl qurumlarla yanaşı, SOCAR, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Azərmemarlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu, Təhsilin İnkişaf Fondu, Təhsil Tələbə Kredit Fondu, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti, Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat (DOST) Agentliyi , “Azəristiliktəchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, “Azərsu” ASC “Baku Design Center” MMC, “Dizayn Buro” MMC, “PMD” Projects MMC, “Azərgold” QSC, “Embawood” MMC, “Holcim”, “PROYAPI”, Kapital  Bank, Yelo Bank, Beynəlxalq Bank, “Veysəloğlu” MMC, “AzVirt” MMC, “Metak” və digər tanınmış şirkətlərin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Sərgi çərçivəsində müəssisələrin insan resursları üzrə nümayəndələri mövcud vakansiyalar və təcrübə proqramları barədə geniş informasiya verib, iş axtarışında olan gənclərin suallarını cavablandırıblar. Tələbə və məzunlar onlara təqdim olunan imkanlar barədə ətraflı məlumat alıb, uyğun vakansiyalar üzrə CV-lərini təqdim ediblər.
1500-dən çox gəncə iş və təcrübə imkanlarının təqdim olunduğu sərgi iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, sərgidə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunu böyük elmi işçi, r.ü.f.d Leyla Qədimova və kiçik elmi işçi, İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova təmsil edib.

VI Ярмарка вакансий в АзУАС – более 1500 молодых людей представлены возможности трудоустройства и стажировки
06.05.2025 /
1 мая в Азербайджанском университете архитектуры и строительства (АзУАС) прошла VI Ярмарка вакансий. Ярмарка, направленная на поддержку подготовки специалистов, соответствующих запросам рынка труда, прошла при участии более 90 признанных на мировом уровне ведущих предприятий и организаций, с которыми сотрудничает университет.
На ярмарке студентам и выпускникам было представлено более 800 вакансий, охватывающих сферы архитектуры, дизайна, строительства, инжиниринга, технологий, транспорта, финансов и услуг. Основной целью ярмарки является создание условий для успешного трудоустройства знающих, квалифицированных и профессиональных молодых людей в государственном и частном секторах, а также предоставление информационной площадки о возможностях трудоустройства на предприятиях.
Выступая на официальной части ярмарки, ректор АзУАС профессор Гюльчохра Мамедова отметила, что данная ярмарка, ставшая уже традиционной в университете, играет важную роль в формировании будущей карьеры студентов и выпускников. Он отметил, что благодаря таким ярмаркам молодые люди знакомятся с реальными потребностями рынка труда и получают возможность напрямую общаться с учреждениями, соответствующими их специальностям.
Профессор Гюльчохра Мамедова также подчеркнула, что роль сотрудничества университета с партнерскими компаниями и организациями в развитии АзУАС неоспорима. От имени университета ректор выразила глубокую благодарность всем партнерам за вклад в это успешное сотрудничество, выразив уверенность в том, что в будущем отношения будут и дальше укрепляться и расширяться.
Ректор, сообщив, что в этом году университет отметит свое 50-летие, обратила внимание на то, что высшее учебное заведение было создано по инициативе Великого Лидера Гейдара Алиева: «АзУАС, всегда придерживаясь стратегического курса развития, определенного Великим Лидером, придает особое значение подготовке высококвалифицированных кадров для архитектуры, строительства, градостроительства, транспорта, экономики и других важных сфер нашей страны. Шаги, предпринимаемые нашим университетом в этом направлении, в том числе модернизация материально-технической базы, внедрение международного опыта в образовательный процесс и развитие цифровых навыков, служат успешной реализации этой миссии».
В своем выступлении директор Центра практики и карьеры Ханлар Ганиев сообщил, что ежегодно университет заканчивает более 1400 выпускников бакалавриата и более 400 выпускников магистратуры. Более 80 процентов из них находят работу в областях, соответствующих их специализации, в течение первого года после завершения обучения. Он добавил, что в Ярмарке вакансий этого года принимают участие руководители более 40 престижных компаний. Это создает важную возможность для студентов и выпускников получить прямой доступ к имеющимся вакансиям, включая возможности профессионального развития.
Другие спикеры, основатель и генеральный директор группы компаний «Veysəloğlu» Айдын Талыбов, председатель Совета директоров Фонда развития образования Эльнур Насибов, заместитель директора ООО «PMD Projects» Али Алтунышик и председатель Открытого акционерного общества «Азеристиликтеджхизат» Ильхам Мирзалиев также высоко оценили возможности, созданные выставкой для молодежи, и призвали студентов и выпускников к активному участию в ярмарке.
После официального открытия ярмарки ректор, профессор Гульчохра Мамедова вместе с гостями ознакомилась со стендами, представленными на Ярмарке вакансий, побеседовала с представителями компаний-участников, поинтересовалась вакансиями.
Помимо государственных и частных организаций, действующих на освобожденных территориях, в ярмарке приняли участие представители SOCAR, ЗАО «Азербайджанские железные дороги», Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана, Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, Государственного генерального проектного института «Азермемарлайиха», Фонда развития образования, Фонда студенческого кредитования образования, Государственной службы по вопросам недвижимости, Агентства устойчивого и оперативного социального обеспечения (DOST), Открытого акционерного общества «Азеристиликтеджхизат», ОАО «Азерсу», ООО «Baku Design Center», ООО «Dizayn Buro», ООО «PMD Projects», ЗАО «Azergold», ООО «Embawood», «Holcim», «PROYAPI», Kapital Bank, Yelo Bank, Международного банка, ООО «Veysəloğlu», ООО «AzVirt», «Metak» и других известных компаний.
В рамках ярмарки специалисты кадровых служб предприятий предоставили обширную информацию об имеющихся вакансиях и программах стажировок, а также ответили на вопросы молодых людей, ищущих работу. Студенты и выпускники получили подробную информацию о доступных им возможностях и отправили свои резюме на подходящие вакансии.
Ярмарка, которая представила возможности трудоустройства и стажировки более чем 1500 молодым людям, вызвала большой интерес у участников.
Следует отметить, что Институт систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики на выставке представляли старший научный сотрудник, доктор философии по математике Лейла Гадимова и младший научный сотрудник, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института систем управления Ламия Наджафова.