23.05.2025 / Mühüm xəbərlər
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin, AMEA-nın və ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya, süni intellekt və müasir reallıqlar” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, elm və təhsil qurumlarının əməkdaşları, media mənsubları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov açaraq Milli Məclisin yaz sessiyasının gündəliyinə uyğun olaraq keçirilən, aktual mövzuya həsr olunmuş konfransın elmi əhəmiyyətini qeyd edib. O, iqlim dəyişiklikləri, ekoloji böhranlar və təbii resursların azalmasını bəşəriyyətin qarşısında duran ən ciddi problemlərdən olduğunu söyləyib. Bildirib ki, atmosferin və ətraf mühitin çirklənməsi, biomüxtəlifliyin azalması, su qıtlığı, iqlim dəyişiklikləri və s. planetimizin tarazlığına birbaşa təsir edən faktorlardır.
Komitə sədri bugünkü tədbirin Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günündə keçirilməsinin təsadüfi olmadığını bildirərək, bu əlamətdar günün əsas məqsədinin dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltmək olduğunu vurğulayıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təbiətin mühafizəsinə və ekoloji tarazlığın saxlanılmasına xüsusi önəm verdiyini deyən Sadiq Qurbanov qeyd edib ki, Ümummilli Lider biomüxtəlifliyin qorunmasını Azərbaycanın ekoloji siyasətinin mühüm tərkib hissəsi kimi görürdü. Böyük şəxsiyyət təbiətə qarşı edilən hər hansı zərəri yalnız ekoloji fəlakət deyil, həm də milli sərvətə qarşı hörmətsizlik kimi dəyərləndirirdi.
Prezident İlham Əliyevin Bakıda keçirilən COP29 tədbiri çərçivəsində söylədiyi “Qlobal ekoloji problemlər bəşəriyyətin mövcudluğu və gələcəyi üçün ciddi təhdidlər yaratmaqdadır” sözlərini xatırladan Sadiq Qurbanov hazırda ölkəmizdə ekoloji təhlükəsizliyi təmin etmək və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə etmək üçün rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndirildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, xüsusilə Naxçıvan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji zonaları” elan edilməsi bu istiqamətdə atılmış mühüm addımdır.
“Azərbaycanın yaşıl öhdəlikləri ekoloji dayanıqlığı artırmaq, karbon emissiyalarını azaltmaq və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə keçidi sürətləndirmək məqsədi daşıyır”, - deyə bildirən komitə sədri ölkəmizin bu sahədə bir sıra beynəlxalq və milli təşəbbüslərə qoşulduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qaz emissiyalarını 35 %, 2050-ci ilədək isə 40 % azaltmağı hədəfləyir.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması, təbii fəlakətlərdən müdafiəyə diqqətin artırılması, süni intellekt və rəqəmsal inkişafla bağlı ölkənin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli müzakirələrin aparılması baxımından bugünkü tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə uğurla davam etdiyini və Azərbaycanın dünyamiqyaslı beynəlxalq COP29 konfransına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, COP29 tədbiri sadəcə iqlim dəyişikliyi mövzusunda deyil, həm də ölkənin beynəlxalq səviyyədə öz liderlik qabiliyyətini nümayiş etdirmək yolunda tarixi bir addım oldu. Bu konfrans Azərbaycanın yalnız bir müşahidəçi deyil, qlobal çağırışlara cavab verən bir lider olduğunu bütün dünyaya sübut etdi. COP29 Qarabağın azad edilməsindən sonra Azərbaycanı dünyaya yeni obrazda təqdim etdi.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan elmi COP29 tədbiri və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə yeni ideyalarla, yeni istiqamətlərlə yanaşı, yeni terminologiya ilə zənginləşib. COP29 Azərbaycan elminə ondan əvvəlki dövrlərdə heç zaman səslənməyən “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl artım”, “yaşıl texnologiyalar” və s. kimi yeni terminlər, yeni anlayışlar gətirib.
O, cari ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamlarının “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” strategiyası ilə bir-birini tamamladığını və yeni mərhələni şərtləndirdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli tədbir zamanı irəli sürüləcək müddəa və təkliflərin, müzakirə obyekti olacaq məsələlərin Milli Məclisdə bu istiqamətdə yeni qanunvericilik layihəsinin hazırlanması prosesinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynovanın və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun mövzu üzrə məruzələri dinlənilib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, millət vəkili Nigar Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Asəf Zeynalov və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin departament direktoru, professor Zahid Məmmədov çıxış edərək “yaşıl” dünyanın mühafizəsinə, yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı qlobal çağırışların elmi baxımdan müzakirəsinə həsr edilmiş tədbirin önəminə toxunublar. Qeyd olunub ki, müzakirələr elmi-innovativ yanaşmaların, planların və qanunvericilik aktlarının milli strategiyalara uyğun şəkildə formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

В НАНА состоялась научно-практическая конференция на тему «Зеленый мир, искусственный интеллект и современные реалии»
23.05.2025 /
В Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организации Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии, НАНА и Института систем управления МНО состоялась научно-практическая конференция на тему «Зеленый мир, искусственный интеллект и современные реалии».
На конференции принимали участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, сотрудники научных и образовательных учреждений, СМИ и т.д.
Открыв мероприятие вступительной речью, председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов отметил научную значимость конференции, которая проводится в соответствии с повесткой весенней сессии Милли Меджлиса и посвящена актуальной теме. Он сообщил, что изменение климата, экологические кризисы и уменьшение природных ресурсов – одна из серьезнейших проблем, которые стоят перед человечеством, загрязнение атмосферы и окружающей среды, уменьшение биоразнообразия, нехватка воды, изменение климата и т.д. оказывают прямое воздействие на баланс планеты.
Председатель комитета подчеркнул, что мероприятие проводится в Международный день биологического разнообразия, главная цель которого – обратить внимание мировой общественности на сохранение биоразнообразия, которое подвергается влиянию природных и антропогенных факторов.
Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал особое значение охране природы и сохранению экологического баланса, Садиг Гурбанов добавил, что Великий лидер считал защиту биоразнообразия важной составной частью экологической политики Азербайджана, а каждый урон, нанесенный природе, – не только экологической катастрофой, но и неуважением по отношению к национальному достоянию.
Напомнив о словах «глобальные экологические проблемы создают серьезные угрозы для существования и будущего человечества», которые Президент Ильхам Алиев произнес в рамках мероприятия COP29, Садиг Гурбанов подчеркнул, что в настоящее время в нашей стране расширяется применение цифровых технологий для обеспечения экологической безопасности и рационального использования природных ресурсов. Он отметил, что важным шагом в этом направлении является объявление Нахчывана, Карабаха и Восточного Зангезура «зонами зеленой энергии».
Целью «зеленых» обязательств Азербайджана, продолжил председатель комитета, является повышение экологической устойчивости, уменьшение эмиссии углерода и ускорение перехода к использованию возобновляемых источников энергии, республика реализует национальные проекты и присоединилась к ряду международных инициатив в данной сфере. Он подчеркнул, что Азербайджан поставил цель сократить до 2030 года эмиссии парниковых газов на 35 процентов, а до 2050 года – на 40 процентов.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который сообщил, что целью конференции является обсуждение вопросов, связанных с охраной окружающей среды, предотвращением изменения климата, повышением внимания к защите от природных катаклизмов, искусственным интеллектом и цифровым развитием.
Сказав, что в прошлом году в республике были реализованы многочисленные мероприятия в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» и на высоком уровне прошла международная конференция COP29, руководитель НАНА подчеркнул, что мероприятие COP29 продемонстрировало всему миру лидирующие позиции Азербайджана в вопросе решения глобальных проблем, после освобождения Карабаха COP29 представил Азербайджан в новом образе.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках COP29 и «Года солидарности во имя зеленого мира» отечественная наука обогатилась новыми идеями, новыми направлениями и новой терминологией, в научной среде появились такие термины и понятия, как «зеленая энергетика», «зеленая экономика», «зеленый рост», «зеленые технологии» и т.д.
Подписанные Президентом Ильхамом Алиевым в текущем году, продолжил руководитель НАНА, распоряжения об утверждении «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы» и «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике» дополняют стратегию «Года солидарности во имя зеленого мира» и обуславливают новый этап развития.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что идеи и предложения, которые будут выдвинуты в ходе мероприятия, а также вопросы, которые будут обсуждаться на конференции, внесут свой вклад в процесс разработки Милли Меджлисом нового законопроекта в данной сфере, и пожелал успехов работе конференции.
На мероприятии были прослушаны доклады вице-президента НАНА, генерального директора Института молекулярной биологии и биотехнологий академика Ирады Гусейновой и генерального директора Института систем управления академика Али Аббасова.
Далее на конференции выступили академик-секретарь НАНА, генеральный директор Института физики академик Ариф Гашимов, заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Вугар Керимов, депутат Милли Меджлиса Нигяр Мамедова, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета по науке и инновациям профессор Асаф Заманов и директор департамента Азербайджанского государственного экономического университета профессор Захид Мамедов. В выступлениях говорилось о значении мероприятия, посвященного обсуждению глобальных вызовов, связанных с охраной «зеленого» мира и применением высоких технологий. Отмечалось, что дискуссии обладают особой значимостью с точки зрения разработки научно-инновационных подходов, планов и законопроектов в соответствии с национальными стратегиями.