23.05.2025 / Mühüm xəbərlər
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin, AMEA-nın və ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya, süni intellekt və müasir reallıqlar” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, elm və təhsil qurumlarının əməkdaşları, media mənsubları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov açaraq Milli Məclisin yaz sessiyasının gündəliyinə uyğun olaraq keçirilən, aktual mövzuya həsr olunmuş konfransın elmi əhəmiyyətini qeyd edib. O, iqlim dəyişiklikləri, ekoloji böhranlar və təbii resursların azalmasını bəşəriyyətin qarşısında duran ən ciddi problemlərdən olduğunu söyləyib. Bildirib ki, atmosferin və ətraf mühitin çirklənməsi, biomüxtəlifliyin azalması, su qıtlığı, iqlim dəyişiklikləri və s. planetimizin tarazlığına birbaşa təsir edən faktorlardır.
Komitə sədri bugünkü tədbirin Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günündə keçirilməsinin təsadüfi olmadığını bildirərək, bu əlamətdar günün əsas məqsədinin dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltmək olduğunu vurğulayıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təbiətin mühafizəsinə və ekoloji tarazlığın saxlanılmasına xüsusi önəm verdiyini deyən Sadiq Qurbanov qeyd edib ki, Ümummilli Lider biomüxtəlifliyin qorunmasını Azərbaycanın ekoloji siyasətinin mühüm tərkib hissəsi kimi görürdü. Böyük şəxsiyyət təbiətə qarşı edilən hər hansı zərəri yalnız ekoloji fəlakət deyil, həm də milli sərvətə qarşı hörmətsizlik kimi dəyərləndirirdi.
Prezident İlham Əliyevin Bakıda keçirilən COP29 tədbiri çərçivəsində söylədiyi “Qlobal ekoloji problemlər bəşəriyyətin mövcudluğu və gələcəyi üçün ciddi təhdidlər yaratmaqdadır” sözlərini xatırladan Sadiq Qurbanov hazırda ölkəmizdə ekoloji təhlükəsizliyi təmin etmək və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə etmək üçün rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndirildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, xüsusilə Naxçıvan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji zonaları” elan edilməsi bu istiqamətdə atılmış mühüm addımdır.
“Azərbaycanın yaşıl öhdəlikləri ekoloji dayanıqlığı artırmaq, karbon emissiyalarını azaltmaq və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə keçidi sürətləndirmək məqsədi daşıyır”, - deyə bildirən komitə sədri ölkəmizin bu sahədə bir sıra beynəlxalq və milli təşəbbüslərə qoşulduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qaz emissiyalarını 35 %, 2050-ci ilədək isə 40 % azaltmağı hədəfləyir.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması, təbii fəlakətlərdən müdafiəyə diqqətin artırılması, süni intellekt və rəqəmsal inkişafla bağlı ölkənin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli müzakirələrin aparılması baxımından bugünkü tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə uğurla davam etdiyini və Azərbaycanın dünyamiqyaslı beynəlxalq COP29 konfransına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini deyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, COP29 tədbiri sadəcə iqlim dəyişikliyi mövzusunda deyil, həm də ölkənin beynəlxalq səviyyədə öz liderlik qabiliyyətini nümayiş etdirmək yolunda tarixi bir addım oldu. Bu konfrans Azərbaycanın yalnız bir müşahidəçi deyil, qlobal çağırışlara cavab verən bir lider olduğunu bütün dünyaya sübut etdi. COP29 Qarabağın azad edilməsindən sonra Azərbaycanı dünyaya yeni obrazda təqdim etdi.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan elmi COP29 tədbiri və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə yeni ideyalarla, yeni istiqamətlərlə yanaşı, yeni terminologiya ilə zənginləşib. COP29 Azərbaycan elminə ondan əvvəlki dövrlərdə heç zaman səslənməyən “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl artım”, “yaşıl texnologiyalar” və s. kimi yeni terminlər, yeni anlayışlar gətirib.
O, cari ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamlarının “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” strategiyası ilə bir-birini tamamladığını və yeni mərhələni şərtləndirdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli tədbir zamanı irəli sürüləcək müddəa və təkliflərin, müzakirə obyekti olacaq məsələlərin Milli Məclisdə bu istiqamətdə yeni qanunvericilik layihəsinin hazırlanması prosesinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynovanın və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun mövzu üzrə məruzələri dinlənilib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, millət vəkili Nigar Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Asəf Zeynalov və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin departament direktoru, professor Zahid Məmmədov çıxış edərək “yaşıl” dünyanın mühafizəsinə, yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı qlobal çağırışların elmi baxımdan müzakirəsinə həsr edilmiş tədbirin önəminə toxunublar. Qeyd olunub ki, müzakirələr elmi-innovativ yanaşmaların, planların və qanunvericilik aktlarının milli strategiyalara uyğun şəkildə formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Scientific-practical conference on “Green World, Artificial Intelligence and Modern Realities” was held in ANAS
23.05.2025 /
The Central Scientific Library of ANAS hosted a scientific-practical conference on “Green World, Artificial Intelligence and Modern Realities” jointly organized by the Committee on Natural Resources, Energy and Ecology of Milli Majlis, ANAS and Institute of Control Systems of MSE.
The conference was attended by representatives of the state and government, members of Milli Majlis, employees of research and educational institutions, mass media, etc.
Opening the event, Chairman of the Milli Majlis Committee on Natural Resources, Energy and Ecology Sadig Gurbanov noted the scientific significance of the conference, which is held in line with the agenda of the spring session of Milli Majlis and is devoted to a topical subject. He said that climate change, ecological crises and reduction of natural resources are among the most serious problems facing mankind, pollution of atmosphere and environment, reduction of biodiversity, water shortage, climate change, etc. have a direct impact on the balance of the planet.
The committee chairman emphasized that the event is held on the International Day for Biological Diversity, the main purpose of which is to draw the attention of the world community to the preservation of biodiversity, which is affected by natural and anthropogenic factors.
Sadig Gurbanov said that national leader Heydar Aliyev attached special importance to nature protection and preservation of ecological balance, adding that the great leader considered protection of biodiversity an important part of Azerbaijan's environmental policy, and any damage to nature not only an environmental disaster, but also disrespect to the national heritage.
Recalling the words “global environmental problems pose serious threats to the existence and future of humankind”, which President Ilham Aliyev said at the COP29 event, Sadig Gurbanov emphasized that the use of digital technologies to ensure environmental safety and rational use of natural resources is expanding in our country. He noted that an important step in this direction is the declaration of Nakhchivan, Karabakh and East Zangezur as “green energy zones”.
The goal of Azerbaijan's “green” commitments, the committee chairman continued, is to increase environmental sustainability, reduce carbon emissions and accelerate the transition to the use of renewable energy sources, the republic is implementing national projects and has joined a number of international initiatives in this field. He emphasized that Azerbaijan has set a goal to reduce greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030 and by 40 percent by 2050.
President of ANAS Academician Isa Habibbeyli then spoke, saying the conference aims to discuss issues related to environmental protection, prevention of climate change, increasing attention to protection from natural disasters, artificial intelligence and digital development.
Saying that last year numerous events were held in the republic as part of the “Year of Solidarity for a Green World” and the international conference COP29 was held at a high level, the head of ANAS emphasized that the COP29 event demonstrated to the world Azerbaijan's leading position in solving global problems, and after the liberation of Karabakh COP29 presented Azerbaijan in a new light.
Academician Isa Habibbeyli noted that within the framework of COP29 and the “Year of Solidarity for a Green World” the national science was enriched with new ideas, new directions and new terminology, such terms and concepts as “green energy”, “green economy”, “green growth”, “green technologies”, etc. were introduced in the scientific community.
The decrees signed by President Ilham Aliyev this year on approval of the “Strategy of Artificial Intelligence of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028” and “Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan” supplement the strategy of the “Year of Solidarity for a Green World” and determine a new stage of development.
In conclusion of his speech, Academician Isa Habibbeyli expressed confidence that the ideas and proposals to be put forward during the event, as well as the issues to be discussed at the conference will contribute to the process of drafting a new law in this field by Milli Majlis and wished success to the work of the conference.
Vice President of ANAS, General Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Academician Irada Huseynova and General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov made presentations at the event.
Then, Academician-Secretary of ANAS, General Director of the Institute of Physics Academician Arif Hashimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan Vugar Kerimov, MP Nigar Mammadova, Vice-Rector of Azerbaijan State Pedagogical University for Science and Innovations Professor Asaf Zamanov and Director of Department of Azerbaijan State Economic University Professor Zahid Mammadov spoke at the conference. The speakers talked about the significance of the event dedicated to the discussion of global challenges related to the protection of the “green” world and application of high technologies. It was noted that the discussions have special significance in terms of developing scientific and innovative approaches, plans and draft laws in accordance with national strategies.