İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq ekspert seçilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən elan edilmiş tenderdə “Digital CAREC: National e-Logistics Platforms and Digitalization of Transport Corridors in CAREC countries” adlı  CAREC İnstitutuna dəstək layihəsinin yerinə yetirilməsi üçün Beynəlxalq Ekspert seçilib.
Layihənin əsas məqsədi Azərbaycan da daxil olmaqla seçilmiş 5 CAREC (Central Asia Regional Economic Cooperation) ölkəsi: Türkmənistan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Qazaxıstanda nəqliyyat və logistika sektorlarının rəqəmsallaşma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi və təhlil edilməsi, milli e-Logistika platformalarının yaradılması, CAREC nəqliyyat dəhlizlərinin milli seqmentlərinin səmərəli rəqəmsallaşdırılması üçün milli elektron logistika platformalarının yaradılmasına, onların transsərhəd əlaqəsinə fərdi yanaşmaların hazırlanmasıdır. Layihənin yerinə yetirilməsi üçün bir beynəlxalq ekspert və iştirakçı  ölkələrin hər birindən bir milli ekspert cəlb edilmişdir.
Beynəlxalq ekspertin əsas vəzifələrinə aşağıdakılar aiddir:
1. CAREC regionunda seçilmiş ölkələrdə ticarət və nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı ədəbiyyatı ətraflı və hərtərəfli nəzərdən keçirmək, ən yaxşı beynəlxalq təcrübələri və təchizat zəncirlərinin və nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılmasına müasir yanaşmaları nəzərdən keçirmək;
2. Tədqiqat metodologiyasını işləyib hazırlamaq;
3. Mövcud Nəqliyyat Logistika Sistemlərininin (NLS) rəqəmsallaşdırma proqramlarını təhlil etmək, NLS-lərin  rəqəmsallaşdırılması səviyyəsini qiymətləndirmək və onların əsas CAREC nəqliyyat dəhlizlərinin milli seqmentlərinin rəqəmsallaşdırılmasına hazırlığını qiymətləndirmək;
4. Seçilmiş ölkələrdə milli e-logistika platforması layihələrinin həyata keçirilməsi üçün tövsiyələr vermək, milli seqmentlərin rəqəmsallaşdırılması üçün əsas prinsipləri və texnoloji yanaşmaları işləyib hazırlamaq;
5. Rəqəmsal infrastruktur komponentləri və təklif olunan texniki yardım və potensialın gücləndirilməsi üzrə tövsiyələr təqdim etmək.

Сотрудник Института систем управления избран международным экспертом
Заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.т. Тофиг Бабаев был выбран в качестве международного эксперта для реализации проекта поддержки Института ЦАРЭС под названием «Цифровой ЦАРЭС: национальные платформы электронной логистики и цифровизация транспортных коридоров в странах ЦАРЭС» в рамках тендера, объявленного Азиатским банком развития.
Основная цель проекта - оценка и анализ уровня цифровизации транспортно-логистического сектора в 5 выбранных странах ЦАРЭС (Центральноазиатское региональное экономическое сотрудничество), включая Азербайджан: Туркменистан, Кыргызстан, Узбекистан и Казахстан, создание национальных платформ электронной логистики, разработка индивидуальных подходов к созданию национальных платформ электронной логистики для эффективной цифровизации национальных сегментов транспортных коридоров ЦАРЭС, а также их трансграничной связанности. В реализации проекта приняли участие по одному международному эксперту и одному национальному эксперту от каждой из стран-участниц.
Основные обязанности международного эксперта включают в себя следующее:
Провести подробный и всесторонний обзор литературы по цифровизации торговых и транспортных коридоров в отдельных странах региона ЦАРЭС, рассмотреть передовой международный опыт и современные подходы к цифровизации цепочек поставок и транспортных коридоров;
Разработать методологию исследования;
Провести анализ программ цифровизации существующих транспортно-логистических систем (ТЛС), оценить уровень цифровизации ТЛС и оценить их готовность к цифровизации национальных участков основных транспортных коридоров ЦАРЭС;
Предоставить рекомендации по реализации проектов национальных платформ электронной логистики в отдельных странах, а также разработать основные принципы и технологические подходы для цифровизации национальных сегментов;
Предоставить рекомендации по компонентам цифровой инфраструктуры и предлагаемой технической помощи и наращиванию потенциала.