İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
02.06.2025 / Mühüm xəbərlər
30 may 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yunanıstanın Thessaly Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə, Thessaly Universitetinin Texnologiya Məktəbinin Ətraf Mühit Elmləri Bölməsinin professoru Providas Efthimios və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Görüşün əsas məqsədi Avropa Komissiyasının ERASMUS+ (Action KA171) akademik mobillik qrant proqramına İSİ və Thesally Universiteti tərəfindən təqdim olunan və qalib layihələr siyahısına daxil edilən “Ali təhsil tələbələri və işçi heyəti üçün mobillik” layihəsi ilə bağlı müzakirələrin aparılması olmuşdur.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qlobal texnoloji çağırışların tələblərinə uyğun olaraq institutda həyata keçirilən fundamental elmi tədqiqatlar və layihələrdən söz açıb, cari ildə optimallaşdırma və modelləşdirmə sahələrində əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edib. Akademik, həmçinin institutun nəzdində fəaliyyət göstərən, elm və sənaye arasında körpü rolu oynayan Xüsusi Konstruktor Bürosu (XKB) barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Son illərdə beynəlxalq miqyaslı transmilli layihələrin icrasında Azərbaycanın aktiv rola malik olduğunu bildirən Ə.Abbasov hazırda ölkə başçısı tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən məqsədyönlü siyasətdən söz açıb. AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına rəsmi səfərinin nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi baxımından nəticələrindən bəhs edən akademik “Bir Kəmər, Bir Yol” iqtisadi inkişaf strategiyasının növbəti pilləsinin dəhlizlərin rəqəmsallaşdırılması olduğunu bildirib.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə dünyanın  müxtəlif qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisələri, o cümlədən Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutu, Çin Milli Kosmik Administrasiyası (ÇMKA) və Quançjou Universiteti arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan Ə.Abbasov bu istiqamətdə perspektivləri nəzərə çatdırıb, hazırda davam etdirilən layihələrdə Thessaly Universiteti ilə də əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının önəmindən bəhs edib.
Çıxışının sonunda Azərbaycan və Yunanıstanın elmi və pedaqoji sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi imkanlarından danışan Ə.Abbasov İSİ və Thessaly Universiteti arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsi ilə bağlı öz təkliflərini səsləndirib.
Sonra professor Providas Efthimios çıxış edərək Thessaly Universitetində hazırda həyata keçirilən elmi tədqiqatlar, nəşr fəaliyyəti və qrantlar barədə ətraflı məlumat verib. Təmsil etdiyi elmi müəssisə ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrini müsbət qiymətləndirib.
İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasında professor Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi həyata keçirilən fundamental elmi tədqiqatları təqdirəlayiq hesab edən P. Efthimios laboratoriyanın 2022-2025-ci illəri əhatə edən “Ali təhsil tələbələri və işçi heyəti üçün mobillik” layihəsi çərçivəsində iki ay müddətinə Yunanıstana ezam olunan elmi işçisi Rüstəm Əzimovla birgə həyata keçirilən tədqiqatlardan söz açıb. Dronların istifadəsi ilə kənd təsərrüfatı sahələrinin diaqnostikası və mövcud problemlərin aradan qaldırılmasına hədəflənən tədqiqatın nəticələrinin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı təkliflərini səsləndirib.
Görüşdə, həmçinin sözügedən müəssisələrin birgə təşkilatçılığı ilə cari ilin 26-28 avqust tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI 2025) barədə müzakirələr aparılıb, yaxın zamanda imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsi ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.

В Институте систем управления прошла встреча с представителями греческого Университета Фессалии
30 мая 2025 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча с представителями Университета Фессалии, Греция. Во встрече принимали участие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, заведующий лабораторией методов распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений, член-корреспондент НАНА, профессор Камиль Айда-заде, профессор кафедры наук об окружающей среде технологического факультета Университета Фессалии Провидас Эфтимиос и другие сотрудники.
Основной целью встречи стало обсуждение проекта «Мобильность студентов и сотрудников высших учебных заведений», представленного ИСУ и Университетом Фессалии на грантовую программу академической мобильности Европейской комиссии ERASMUS+ (Action KA171) и включенного в список победивших проектов.
В первую очередь академик Али Аббасов рассказал о фундаментальных научных исследованиях и проектах, проводимых в институте в соответствии с требованиями глобальных технологических вызовов, рассказал о важных научных результатах, достигнутых в области оптимизации и моделирования в текущем году. Академик также подробно рассказал гостям о функционирующем при институте Специальном конструкторском бюро (СКБ), которое играет роль связующего звена между наукой и производством.
Отметив, что в последние годы Азербайджан играет активную роль в реализации транснациональных проектов международного масштаба, А.Аббасов рассказал о целенаправленной политике, проводимой в настоящее время главой государства в этом направлении. Говоря об итогах официального визита Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Китайскую Народную Республику в плане улучшения транспортной инфраструктуры, академик сказал, что следующим шагом стратегии экономического развития «Один пояс, один путь» является цифровизация коридоров.
Говоря о существующих кооперационных связях Института систем управления с различными ведущими научно-исследовательскими институтами мира, в том числе с Институтом исследований аэрокосмической информации Китайской академии наук, Китайским национальным космическим управлением (CNSA), Гуанчжоуским университетом, А. Аббасов подчеркнул перспективы в этом направлении и рассказал о важности установления связей сотрудничества с Университетом Фессалии в реализуемых проектах.
В конце своего выступления А. Аббасов рассказал о возможностях развития сотрудничества между Азербайджаном и Грецией в научно-педагогической сфере и высказал свои предложения относительно соглашения о сотрудничестве, которое будет подписано между ИСУ и Университетом Фессалии.
Затем выступил профессор Провидас Эфтимиос, который подробно рассказал о научных исследованиях, издательской деятельности и грантах, которые в настоящее время проводятся в Университете Фессалии. Он положительно оценил существующие отношения сотрудничества между представляемым им научным учреждением и Институтом систем управления.
Высоко оценив фундаментальные научные исследования, проводимые лабораторией распознавания, идентификации и оптимальных методов принятия решений ИСУ под руководством профессора Камиля Айда-заде, П. Эфтимиос рассказал об исследованиях, проводимых совместно с научным сотрудником Рустамом Азимовым, который был командирован в Грецию на два месяца в рамках проекта лаборатории «Мобильность для студентов и сотрудников высших учебных заведений», охватывающего 2022-2025 годы. Он озвучил свои предложения по применению в Азербайджане результатов исследований, направленных на диагностику сельскохозяйственных участков и устранение существующих проблем с помощью дронов.
На встрече также обсуждалась VI Международная конференция «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025), которая пройдет в Баку 26-28 августа текущего года, совместно организованная вышеуказанными учреждениями, и были высказаны предложения относительно соглашения о сотрудничестве, которое будет подписано в ближайшее время.