“Azərbaycandilli vikipediyada Macarıstan ilə bağlı informasiya boşluğunun aradan qaldırılması” adlı təqdimat
27.06.2019 / Xəbərlər
Mərkəzi Elmi Kitabxanada 27 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası və Macarıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi “Azərbaycandilli vikipediyada Macarıstan ilə bağlı informasiya boşluğunun aradan qaldırılması” adlı təqdimat keçirib.
Təqdimatda Mərkəzi Elmi Kitabxananın Azərbaycan-Macarıstan mədəni-elmi əlaqələrinə verdiyi töhfədən, hazırlanmış informasiya materiallarından, keçirilmiş birgə tədbirlərdən, qarşılıqlı informasiya mübadiləsindən, Mərkəzi Elmi Kitabxananın Vikipediya Metodik Mərkəzinin könüllüləri tərəfindən Macarıstan haqqında yaradılmış 250-dən artıq viki-məqalədən və tam yeni hazırlanmış portaldan bəhs olunub.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, ali təhsil ocaqları və media qurumlarının nümayəndələrinin iştirak edəcəyi tədbirdə Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Szederkenyi və AMEA vitse-prezidenti, millət vəkili, akademik İsa Həbibbəyli çıxış ediblər. Təqdimatda İSİ-nin “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin əməkdaşı Valeriya Puşnova da iştrak edib.

Presentation "Bridging the Hungary-related information gap in the Azerbaijani Wikipedia"
On 27 June 2019, the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Embassy of Hungary in Azerbaijan held a presentation "Bridging the Hungary-related information gap  in the Azerbaijani Wikipedia".
The presentation was devoted to the contribution of the Central Scientific Library to the Azerbaijani-Hungarian cultural and scientific ties, prepared information materials, joint events, the mutual exchange of information, over 250 Wiki articles about Hungary prepared by volunteers from the Wikipedia Methodological Center, and the newly created portal.
Representatives of institutions and organizations of ANAS, higher education institutions and the media participated in the event, and speeches were made by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Azerbaijan Victor Szederkenyi and Vice President of ANAS, Member of Parliament, Academician Isa Habibbeyli. The presentation was also attended by Valery Pushnova, an employee of the Foreign Relations and Innovation Department of ICS.