19.06.2025 / Mühüm xəbərlər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, i.e.d., professor Ədalət Muradovun tövsiyəsi ilə təsis olunan UNEC Journal of Computer Science and Digital Technologies (JCSDT) adlı elmi-praktik jurnalın universitetin 95 illik yubileyinə həsr olunan ilk sayı işıq üzü görüb. Jurnalın baş redaktoru AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, baş redaktorun müavinləri "Rəqəqmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika" kafedrasının dosentləri Təranə Əliyeva və Ülviyyə Rzayevadır.
İldə iki dəfə dərc olunacaq jurnalın əsas məqsədi kompüter elmləri və rəqəmsal texnologiyaların sürətlə inkişaf edən sahələrində nəzəri əsasların inkişaf etdirilməsi və əldə olunan elmi nəticələrin praktikada tətbiqinə təkan verilməsidir.
Redaksiya heyəti universitetin tanınmış alimləri və beynəlxalq ekspertlərdən ibarət olan jurnal ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamı və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında fərmanından irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində təsis edilib.
Jurnalın ilk sayı ilə tanış olmaq və ətraflı məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə keçid edə bilərsiniz:

First issue of the scientific and practical journal UNEC Journal of Computer Science and Digital Technologies has been published
19.06.2025 /
The first issue of the scientific and practical journal UNEC Journal of Computer Science and Digital Technologies (JCSDT), established on the recommendation of the rector of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Doctor of Economics, Professor Adalat Muradov, dedicated to the 95th anniversary of the university, has been published. The Editor-in-Chief of the journal is the General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Ali Abbasov, the Deputy Editors-in-Chief are associate professors of the Department of Digital Technologies and Applied Informatics Tarana Aliyeva and Ulviya Rzayeva.
The main goal of the journal, which will be published twice a year, is to develop theoretical foundations in the rapidly developing areas of computer science and digital technologies, as well as to stimulate the practical application of the obtained scientific results. The journal, whose editorial board includes renowned university scientists and international experts, was founded in accordance with the implementation of the tasks arising from the decree of the head of state on the approval of the "Strategy for Artificial Intelligence of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028" and the decree on the approval of the "Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan". You can read the first issue of the journal and get detailed information at the following link: