İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdirinin yeni monoqrafiyası çapdan çıxıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Neft sənayesində nanotexnologiyaların tətbiqinin riyazi modelləşdirmə laboratoriyasının müdiri, t.e.d., professor Eldar Şahbazovun “Neft hasilatında mürəkkəbləşmələrə qarşı yaşıl enerji və nanotexnologiyalar” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb.
Akademik Azad Mirzəcanzadənin xatirəsinə ithaf olunan monoqrafiyada neft və qaz hasilatında, dəniz və quruda aparılan qazma işlərində, neft-kimya sənayesində, yeraltı və yerüstü neft və qaz avadanlıqlarının səmərəli istifadə edilməsində, səthi-aktiv maddələrin işlənilməsində atom və molekul səviyyəsində aparılmış tədqiqatlar və tətbiq işləri əks olunur.
Monoqrafiyada bərk cismdə, mayedə atom və molekulyar səviyyədə manipulyasiya yaradan “kiçik təsir və həyəcan effekti” nəzəriyyəsi əsasında nanostrukturlaşmış qəfəslərin tətqiqi və tətbiqi verilmişdir. Uzun müddət istismarda olan yataqlardan qalıq neftin çıxarılmasında kollektorda mövcud mayenin realoji göstəricilərinin laya injeksiya olunan nanohissəciklərin təsiri ilə dəyişməsi nəticəsində qalıq neft hasilatının artırılması elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır. Quyudibi zonada keçiriciliyin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə nanokarkas yaradılmış və bu hadisə - mayenin ifratkeçiricilik xassəsi ilk dəfə olaraq müəllif tərəfindən elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır.

Вышла в свет новая монография сотрудника Института систем управления
Вышла в свет монография заведующего лабораторией математического моделирования применения нанотехнологий в нефтяной промышленности Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктора технических наук, профессора Эльдара Шахбазова «Зеленая энергетика и нанотехнологии против осложнений в нефтедобыче».
В монографии, посвященной памяти академика Азада Мирзаджанзаде, отражены исследования и прикладные работы, проводимые на атомно-молекулярном уровне в области добычи нефти и газа, бурения скважин на море и суше, нефтехимической промышленности, эффективного использования подземного и наземного нефтегазового оборудования, переработки поверхностно-активных веществ.
В монографии изложены исследования и применение наноструктурированных клеток, основанных на теории «эффекта малого воздействия и стресса», создающего манипуляции на атомном и молекулярном уровне в твердых телах и жидкостях. Научно обосновано увеличение добычи остаточной нефти в результате изменения реологических показателей жидкости в пласте за счет воздействия наночастиц, закачиваемых в пласт при добыче остаточной нефти из длительно эксплуатируемых месторождений. Создан нанокаркас с целью улучшения проницаемости в прискважинной зоне, и данное явление — свойство сверхпроводимости жидкости — впервые научно обосновано автором.