03.07.2025 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və  şöbənin aparıcı mühəndis proqramçısı Xalidə Məlikova 25-27 iyun 2025-ci il tarixlərində Polşanın Katovitse şəhərində Sileziya Texnologiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən «Transport Problems» (TP‘2025) adlı XVII beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər.
Konfransın “Nəqliyyatda Texnoloji Problemlər” sessiyasında E.Səbziyev “Autonomous control of collaborative robots”  mövzusunda, “Dəmir yolu problemləri” sessiyasında isə X.Məlikova “Functional tasks and architecture of national elogistics systems as basic components of the digital infrastructure of international transport corridors” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.
Dünyanın qabaqcıl 21 ölkəsindən alim və tədqiqatçıların iştirak etdiyi konfrans əsnasında E.Səbziyev və T.Babayev Bolqarıstan, Polşa, Özbəkistan, Gürcüstan və digər ölkələrin nümayəndələri ilə nəqliyyat və logistika sahəsində birgə tədqiqatlar və əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparıblar. İSİ əməkdaşları Bakıda institut tərəfindən keçirilmiş PLMO2025 konfransından söz açmış, konfransa təqdim olunmuş məqalələrin Springer nəşriyyatında dərci, Scopus və Web of Science bazalarında yerləşdirilməsi barədə məlumat vermişlər. T.Babayev, həmçinin konfrans iştirakçılarına “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə növbəti, 5-ci beynəlxalq konfransın keçirilməsi barədə məlumat verib və iştirak etməyə dəvət edib.

Acting Executive Director of the Institute of Control Systems for Education and Science (ICS), Associate Professor Elhan Sabziev, DSc in Engineering, Head of the International Relations and Innovation Department Tofig Babayev, PhD in Engineering,  and Lead Software Engineer Khalida Melikova took part in the 17th International Scientific Conference “Transport Problems” (TP'2025), held in Katowice, Poland, on June 25-27, 2025, and organized by the Silesian University of Technology.
At the conference session “Technological Problems in Transport,” E. Sabziev made a presentation on “Autonomous control of collaborative robots,” and at the session “Railway Problems,” Kh. Melikova made a presentation on “Functional tasks and architecture of national elogistics systems as basic components of the digital infrastructure of international transport corridors.”
As part of the conference, which was attended by scientists and researchers from 21 countries, E. Sabziev and T. Babayev discussed joint research and cooperation in the field of transport and logistics with representatives from Bulgaria, Poland, Uzbekistan, Georgia, and other countries. The employees of ICS informed the participants about the PLMO2025 conference held by the institute in Baku and told them about the publication of the conference papers by Springer, in the Scopus and Web of Science databases. T. Babayev also informed the conference participants about the upcoming 5th International Conference on “Problems of Logistics, Management, and Operation in the East-West Transport Corridor” and invited them to participate in it.