İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda açıq dərs keçirilmişdir
04 dekabr 2019-cu il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistraturada tədris olunan “Texniki və texnoloji obyektlərin kompüter modelləşdirilməsi” fənnindən “Azərbaycan əhalisinin artımı” mövzusunda açıq dərs təşkil edilmişdir. İnstitutun II kurs magistrantı Ülviyyə Kadaşeva öz təqdimatında qeyd etmişdir ki, 1896-2016-cı illər üzrə olan statistik verilənlərə  əsasən əhalinin sayının dəyişməsi araşdırılmış, bu prosesə xətti və eksponensial modellər tətbiq edilərək, nəticələr müqayisə edilmişdir. Daha dəqiq nəticə verən riyazi model və statistik qiymətlərə əsasən 2029-cu ildə əhalinin sayı ilə bağlı proqnoz verilmişdir. Həmçinin, məsələnin həlli nəticəsində Visual Studio mühitində, C# proqramlaşdırma dilində yaradılmış proqram təminatınının interfeysi nümayiş etdirilərək, proqram haqqında qısa məlumat verilmişdir.
Açıq dərsdə İnstitutun direktoru, akademik Telman Əliyev, fənn müəllimi t.e.d. Fəhrad Paşayev, r.ü.f.d., dos. Elxan Səbziyev və Təhsil Şöbəsinin rəhbəri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva iştirak etmişdir.

An open lesson was held at the Institute of Control Systems
On 4 December 2019, an open lesson was held at the Institute of Control Systems on the topic “Growing Population of Azerbaijan” in the subject “Computer Modeling of Technical and Technological Objects” taught in the Master's program. In her presentation, Ulviya Kadasheva, a second-year Master's student, noted that changes in the population had been studied on the basis of statistical data for 1896-2016, and the results were compared by applying linear and exponential models to this process. Based on mathematical models and statistical estimates that give more accurate results, a population forecast for 2029 was given. The program interface was also demonstrated, created in Visual Studio in the C# programming language as a result of solving the problem.
The open lesson was attended by the Director of the Institute, Academician Telman Aliyev, the subject teacher Fakhrad Pashayev, DSc(Eng), Assoc.Prof. Elkhan Sabziev, PhD(Math), and Head of the Department of Education Sevinj Guliyeva, PhD(Math).