“Kibernetika və İnformatika Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
26 avqust 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) açılış tədbiri keçirilib. Konfrans AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş nitqi ilə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayıb, aktual mövzulara həsr olunan konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunub. Həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən akademik konfransa öz işində uğurlar arzu edib. Sonra konfrans açılış paneli ilə öz işinə davam edib. Paneldə Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Əminağa Sadıqov, ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev və ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) professoru Abzetdin Adamov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətinə toxunublar.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib.
Qeyd edək ki, 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələri, universitetlər, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirərək kibernetika və informatika sahələrində mövcud elmi və praktiki problemlərin müzakirə edilməsidir.
Hibrid formatda keçirilən və üç gün davam edəcək konfransda Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrinin, o cümlədən Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan, Avstriya, Özbəkistan, Ukrayna, Rusiya,Qırğızıstan, ABŞ, Belarus, Slovakiya, Çin, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Yunanıstan, Macarıstan, Estoniya, Kipr, Avstraliya, Latviya, Böyük Britaniya, Fransa, Moldova, Belçika, Polşa, Kanada, Yaponiya, İsveç və digər ölkələrin alim və tədqiqatçıları iştirak edirlər. Beynəlxalq konfransa ümumilikdə 240 məruzə təqdim edilmiş, onlardan 140 məruzə qəbul edilmişdir. Seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur.

Начала работу 6-я международная конференция «Проблемы кибернетики и информатики»
26 августа 2025 года в Институте систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (ИСУ) состоялась торжественная церемония открытия 6-й Международной конференции «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025). Организаторы конференции: Институт систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Институт информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Эгейский университет Турции, Институт кибернетики имени В.М. Глушкова Украины, Институт информационных и вычислительных технологий Казахстана и Университет Фессалии Греции.
Мероприятие открыл генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, который приветствовал гостей вступительной речью и коснулся практической важности конференции, посвященной актуальным задачам. Выразив благодарность соорганизаторам, академик пожелал конференции успехов в работе. Затем конференция продолжилась панелью. Выступившие на панели генеральный директор Института информационных технологий Министерства образования и науки академик Расим Алигулиев, ректор Сумгаитского государственного университета Аминага Садыгов, профессор Университета Уэйна (США) Борис Мордухович, профессор Казахстанского института информационных и вычислительных технологий Оркен Мамырбаев и профессор Международного института инженеров электротехники и электроники (IEEE) (США) Абзетдин Адамов коснулись важности конференции.
Затем работа конференции продолжилась пленарными заседаниями и секциями.
Отметим, что основной целью конференции, которая проводится в Баку с 1998 года, является обсуждение существующих научных и практических проблем в области кибернетики и информатики, объединяя представителей научно-исследовательских учреждений, университетов, международных организаций, государственного и частного секторов.
В конференции, которая пройдет в гибридном формате и продлится три дня, примут участие представители азербайджанской научной общественности, а также ученые и исследователи из различных ведущих стран мира, включая Турцию, Японию, Казахстан, Австрию, Узбекистан, Украину, Россию, Кыргызстан, США, Беларусь, Словакию, Китай, Грузию, Болгарию, Черногорию, Грецию, Венгрию, Эстонию, Кипр, Австралию, Латвию, Великобританию, Францию, Молдову, Бельгию, Польшу, Канаду, Японию, Швецию и другие страны. Всего на международную конференцию было представлено 240 докладов, из которых 140 были приняты. Планируется включение избранных докладов в электронную библиотеку «IEEE Xplore».