“Kibernetika və İnformatika Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
26 avqust 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) açılış tədbiri keçirilib. Konfrans AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş nitqi ilə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayıb, aktual mövzulara həsr olunan konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunub. Həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən akademik konfransa öz işində uğurlar arzu edib. Sonra konfrans açılış paneli ilə öz işinə davam edib. Paneldə Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Əminağa Sadıqov, ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev və ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) professoru Abzetdin Adamov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətinə toxunublar.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib.
Qeyd edək ki, 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələri, universitetlər, beynəlxalq təşkilatlar, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirərək kibernetika və informatika sahələrində mövcud elmi və praktiki problemlərin müzakirə edilməsidir.
Hibrid formatda keçirilən və üç gün davam edəcək konfransda Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrinin, o cümlədən Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan, Avstriya, Özbəkistan, Ukrayna, Rusiya,Qırğızıstan, ABŞ, Belarus, Slovakiya, Çin, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Yunanıstan, Macarıstan, Estoniya, Kipr, Avstraliya, Latviya, Böyük Britaniya, Fransa, Moldova, Belçika, Polşa, Kanada, Yaponiya, İsveç və digər ölkələrin alim və tədqiqatçıları iştirak edirlər. Beynəlxalq konfransa ümumilikdə 240 məruzə təqdim edilmiş, onlardan 140 məruzə qəbul edilmişdir. Seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur.

The 6th International Conference "Problems of Cybernetics and Informatics" has kicked off
The opening ceremony of the 6th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI 2025) was held on August 26, 2025, at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (ICS). The conference was organized by the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ege University of Türkiye, the V.M. Glushkov Institute of Cybernetics of Ukraine, the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan, and the University of Thessaly of Greece.
The event was opened by ICS General Director Academician Ali Abbasov, who welcomed guests and touched upon the practical importance of the conference dedicated to current issues. Thanking the co-organizers, the academician wished the conference success in its work. The conference then continued with a panel discussion. Speakers on the panel included Academician Rasim Aliguliyev, General Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Education and Science, Aminaga Sadigov, Rector of Sumgayit State University, Professor Boris Mordukhovich of Wayne University (USA), Professor Orken Mamyrbayev of the Kazakhstan Institute of Information and Computing Technologies, and Professor Abzetdin Adamov of the International Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) (USA), who touched upon the importance of the conference.
The conference then continued with plenary sessions and sections.
It should be noted that the main purpose of the conference, which has been held in Baku since 1998, is to discuss existing scientific and practical problems in the field of cybernetics and informatics, bringing together representatives of research institutions, universities, international organizations, and the public and private sectors.
The conference, which will be held in a hybrid format and will run for three days, will be attended by representatives of the Azerbaijani scientific community, as well as scientists and researchers from various leading countries around the world, including Türkiye, Japan, Kazakhstan, Austria, Uzbekistan, Ukraine, Russia, Kyrgyzstan, the United States, Belarus, Slovakia, China, Georgia, Bulgaria, Montenegro, Greece, Hungary, Estonia, Cyprus, Australia, Latvia, the United Kingdom, France, Moldova, Belgium, Poland, Canada, Japan, Sweden, and other countries. A total of 240 papers were submitted to the international conference, of which 140 were accepted. Selected papers are planned to be included in the IEEE Xplore electronic library.