Akademik Əli Abbasov: “Azərbaycanda süni intellekt siyasətinin formalaşdırılması və Dövlət-Özəl-Akademik əməkdaşlıq modelinin genişləndirilməsi istiqamətində əməli tədbirlər görülür”
26.08.2025 / Mühüm xəbərlər
Bu sözləri AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov 26 avqust 2025-ci il tarixində İSİ-də keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) açılış tədbirində səsləndirib.
Beynəlxalq konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunan akademik qeyd edib ki, sürətli sosial-iqtisadi və texnoloji dinamika ilə müşaiyət olunan müasir dövrdə informasiya cəmiyyətinin prioritetlərindən biri də məhz kibernetika və informatika sahələrinin inkişafı və mövcud problemlərin aradan qaldırılmasıdır. Bu baxımdan ilk dəfə 1998-ci ildə Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) keçirilən konfransın önəmini vurğulayan Ə.Abbasov əsas məqsədin aktual  sahələr ətrafında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, problemlərin həlli istiqamətində dünya alimlərilə birgə diskusiyaların aparılması, müasir metodların tətbiqi və yeni elmi tədqiqat sahələrinin müəyyənləşdirilməsi olduğunu bildirib.
Akademik qeyd edib ki, ötən əsrin sonlarında idarəetmə sahəsindəki problemlərin həlli istiqamətində optimallaşdırma və optimal idarəetmə metodlarından istifadə edilsə də müasir dövrdə bu aktual sahənin qarşısında duran problemlər sürətlə dəyişdiyi üçün sözügedən metodlar bir o qədər də əlverişli deyil. Hazırda bu problemlərin həllində süni intellekt texnologiyaları, şəbəkə nəzarət sistemləri, təbii dillərin emalı kimi metodlar real nəticələr verməyə başlayıb.
Ə.Abbasov silsiləvi şəkildə keçirilən beynəlxalq konfransın tədqiqat istiqamətlərinin kibernetika və informatika sahələrinin inkişafına müvafiq olaraq müasirləşdiyini bildirib. Qeyd edib ki, konfrans mövzularının böyük bir qisminin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyalarının hesablama resursları və riyazi modelləşdirmə kimi müxtləlif tətbiq sahələrinə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Məhz müasir dövrdə süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı siyasi, iqtisadi və sosial strukturlarda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olur. Sİ-nin inkişafı qərarvermə proseslərinin optimallaşdırılmasında, böyük həcmli məlumatların təhlili və avtomatlaşdırılmasında mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla mürəkkəb idarəetmə sistemlərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir.
Hazırda dünya əhalisinin təqribən 67%-nin internet istifadəçisi olduğunu bildirən akademik bu göstəricinin ölkəmizdə təqdirəlayiq olduğunu və 90% əhalini əhatə etdiyini qeyd edib. Bu inkişafın təməlində məhz ölkə başçısı tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası son illər ərzində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlardan biri də cari ilin yanvar ayında “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın, mart ayında isə “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi olmuşdur. Strategiyaya əsasən, 2025-2028-ci illər ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində ilkin mərhələdə süni intellekt üzrə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, süni intellekt siyasətinin formalaşdırılması və “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modelinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Академик Али Аббасов: «В Азербайджане предпринимаются практические меры по формированию политики в области искусственного интеллекта и расширению модели государственно-частно-академического сотрудничества»
26.08.2025 /
Эти слова произнес генеральный директор Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академик Али Аббасов на церемонии открытия 6-й Международной конференции «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025), прошедшего в ИСУ 26 августа 2025 года.
Коснувшийся практической важности конференции академик отметил, что одним из приоритетов информационного общества в современную эпоху, сопровождающуюся стремительной социально-экономической и технологической динамикой, является развитие кибернетики и информатики и преодоление существующих проблем. В этой связи А. Аббасов подчеркнул значимость конференции, которая впервые прошла в Институте кибернетики (ныне Институт систем управления) в 1998 году, и заявил, что ее основная цель – налаживание связей сотрудничества по актуальным направлениям, проведение совместных дискуссий с мировыми учеными для решения проблем, применения современных методов и выявления новых направлений научных исследований.
Академик отметил, что несмотря на то, что в конце прошлого века для решения проблем в сфере управления использовались методы оптимизации и оптимального управления, в наше время задачи, стоящие перед этой актуальной областью, быстро меняются, поэтому эти методы уже не так эффективны. В настоящее время в решении этих задач начинают давать реальные результаты такие методы, как технологии искусственного интеллекта, сетевые системы управления и обработка естественного языка.
А. Аббасов отметил, что направления исследований регулярно проводимой международной конференции модернизируются в соответствии с развитием областей кибернетики и информатики. Он отметил, что неслучайно значительная часть тем конференции посвящена различным областям применения технологий искусственного интеллекта (ИИ), таким как вычислительные ресурсы и математическое моделирование. Именно в современный период стремительное развитие технологий искусственного интеллекта приводит к существенным изменениям в политических, экономических и социальных структурах. Развитие ИИ стало неотъемлемой частью сложных систем управления, играя значительную роль в оптимизации процессов принятия решений, анализе и автоматизации больших объемов данных.
Отметив, что около 67% населения Земли являются пользователями интернета, академик отметил, что в нашей стране этот показатель составляет 90%. Он заявил, что основой этого развития является целенаправленная политика, реализуемая главой государства. Он отметил, что в последние годы Азербайджанская Республика вступила в новый этап развития, и одной из реформ, реализуемых в этом направлении, стало утверждение в январе этого года «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике», а в марте – «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы». Согласно стратегии, в рамках мер, которые будут реализованы в 2025-2028 годах, на начальном этапе планируется усовершенствовать управление искусственным интеллектом, сформулировать политику в области искусственного интеллекта и расширить модель «государственно-частно-академического» сотрудничества.
В конце своего выступления А. Аббасов выразил благодарность соорганизаторам за поддержку, выразил уверенность, что мероприятие внесет значительный вклад в развитие направлений управления и кибернетики, и пожелал конференции успехов в работе.