Akademik Rasim Əliquliyev: “Dünyanın qabaqcıl ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına xüsusi dövlət qayğısı göstərilir”
27.08.2025 / Mühüm xəbərlər
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 26 avqust 2025-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) açılış tədbirində səsləndirib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli adından tədbir iştirakçılarını salamlayan R.Əliquliyev 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın tarixindən danışıb. Qeyd edib ki, son illərdə beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi, beynəlxalq bazalarda indekslənməsi təqdirəlayiqdir. Bildirib ki, aktual mövzulara həsr olunan konfrans Azərbaycan elminin sözügedən istiqamətdə əldə etdiyi nailiyyətlərin təqdim olunması üçün yüksək səviyyəli platformadır.
Konfransın əsas tədqiqat istiqamətlərinin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarının tətbiqi ilə bağlı olmasının heç də təsadüfi olmadığını bildirən akademik  ölkəmizdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən cari ildə təsdiq edilmiş  “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələri kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına göstərilən xüsusi diqqətin bariz göstəricisidir.
Bu multidissiplinar sahənin ölkəmizdə yaranma və inkişaf tarixinə nəzər salan alim AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyev, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin Sİ-nin müxtəlif sahələrdə tətbiqindəki müstəsna xidmətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Süni intellekt texnologiyalarının cəmiyyətdə müxtəlif sahələrdə geniş tətbiqinin yeni, fenomenal reallıqlar yaratdığını qeyd edən R.Əliquliyev müsbət nəticələrlə yanaşı qarşıda duran problemlərdən də söz açıb. Sözügedən tədqiqatların dünya miqyasında tanıdılması və cəmiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
R.Əliquliyev çıxışının sonunda mühüm əhəmiyyətə malik beynəlxalq konfransın  təşkilinə görə İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib, kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində dünya elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.

This remark was made by Vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of DPMTS, General Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Rasim Aliguliyev, at the opening ceremony of the 6th International Conference “Problems of Cybernetics and Informatics” (PCI 2025), held at ISU on August 26, 2025.
Welcoming the participants on behalf of the President of ANAS, Academician Isa Gabibbeyli, R. Aliguliyev spoke about the history of the conference, which has been held regularly in Baku since 1998. He noted that the inclusion of materials from the conference in the IEEE Xplore electronic library and their indexing in international databases is highly commendable. He noted that the conference is a high-level platform for presenting the achievements of Azerbaijani science in this field.
Noting that it is no coincidence that the main topics of the conference are related to the application of artificial intelligence (AI) technologies and methods, the academician spoke about the work being done to develop this field in our country. He noted that the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028” and the “Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan” approved this year by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev are a clear indication of the special attention paid to the creation of a digital society in Azerbaijan, as in various advanced countries around the world.
Speaking about the history of the emergence and development of this interdisciplinary field in our country, the scientist spoke in detail about the exceptional contributions of ANAS advisor Academician Telman Aliev, Academician Ali Abbasov, Corresponding Member of ANAS Professor Gorkhmaz Imanov, and Corresponding Member of ANAS Professor Kamil Ayda-zade in the application of AI in various fields.
Noting that the widespread use of artificial intelligence technologies in various spheres of society creates new, phenomenal realities, R. Aliguliyev spoke about the upcoming challenges, as well as the positive results. He voiced his proposals for promoting this research on a global scale and educating society.
At the end of his speech, R. Aliguliyev thanked the leadership of the ICS for organizing this important international conference and spoke about the challenges facing the global scientific community in the development of cybernetics and informatics.