Akademik Rasim Əliquliyev: “Dünyanın qabaqcıl ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına xüsusi dövlət qayğısı göstərilir”
27.08.2025 / Mühüm xəbərlər
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 26 avqust 2025-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) açılış tədbirində səsləndirib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli adından tədbir iştirakçılarını salamlayan R.Əliquliyev 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın tarixindən danışıb. Qeyd edib ki, son illərdə beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi, beynəlxalq bazalarda indekslənməsi təqdirəlayiqdir. Bildirib ki, aktual mövzulara həsr olunan konfrans Azərbaycan elminin sözügedən istiqamətdə əldə etdiyi nailiyyətlərin təqdim olunması üçün yüksək səviyyəli platformadır.
Konfransın əsas tədqiqat istiqamətlərinin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarının tətbiqi ilə bağlı olmasının heç də təsadüfi olmadığını bildirən akademik  ölkəmizdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən cari ildə təsdiq edilmiş  “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələri kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına göstərilən xüsusi diqqətin bariz göstəricisidir.
Bu multidissiplinar sahənin ölkəmizdə yaranma və inkişaf tarixinə nəzər salan alim AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyev, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin Sİ-nin müxtəlif sahələrdə tətbiqindəki müstəsna xidmətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Süni intellekt texnologiyalarının cəmiyyətdə müxtəlif sahələrdə geniş tətbiqinin yeni, fenomenal reallıqlar yaratdığını qeyd edən R.Əliquliyev müsbət nəticələrlə yanaşı qarşıda duran problemlərdən də söz açıb. Sözügedən tədqiqatların dünya miqyasında tanıdılması və cəmiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
R.Əliquliyev çıxışının sonunda mühüm əhəmiyyətə malik beynəlxalq konfransın  təşkilinə görə İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib, kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində dünya elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.

Академик Расим Алигулиев: «Как и в передовых странах мира, в Азербайджане уделяется особое внимание созданию цифрового общества».
27.08.2025 /
Эти слова произнес вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОФМТН, генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академик Расим Алигулиев на церемонии открытия 6-й Международной конференции «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025), прошедшего в ИСУ 26 августа 2025 года.
Поприветствовав участников мероприятия от имени президента НАНА, академика Исы Габиббейли, Р. Алигулиев рассказал об истории конференции, которая проводится в Баку регулярно с 1998 года. Он отметил, что включение материалов конференции, проводимой в последние годы на международном уровне, в электронную библиотеку «IEEE Xplore» и их индексация в международных базах данных заслуживает высокой оценки. Он отметил, что конференция является площадкой высокого уровня для представления достижений азербайджанской науки в указанном направлении.
Отметив, что основные научные направления конференции неслучайно связаны с применением технологий и методов искусственного интеллекта (ИИ), академик рассказал о проводимой работе в направлении развития этого направления в нашей стране. Он отметил, что утвержденные в этом году Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы» и «Концепция цифрового развития в Азербайджанской Республике» являются ярким показателем особого внимания, уделяемого созданию цифрового общества в Азербайджане, как в различных передовых странах мира.
Говоря об истории возникновения и развития этой междисциплинарной области в нашей стране, ученый подробно рассказал об исключительных заслугах советника НАНА академика Тельмана Алиева, академика Али Аббасова, члена-корреспондента НАНА, профессора Горхмаза Иманова и члена-корреспондента НАНА, профессора Камиля Айдазаде в применении ИИ в различных областях.
Отметив, что широкое применение технологий искусственного интеллекта в различных сферах жизни общества создает новые, феноменальные реалии, Р. Алигулиев рассказал о предстоящих задачах, а также о позитивных результатах. Он высказал свои предложения по продвижению данных исследований в мировом масштабе и просвещению общества.
В конце своего выступления Р. Алигулиев выразил благодарность руководству ИСУ за организацию важной международной конференции, а также рассказал о задачах, стоящих перед мировым научным сообществом в направлении развития кибернетики и информатики.