İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda PCI 2025 beynəlxalq konfransı keçirilib
26 avqust 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransı (PCI 2025) keçirilib. Konfrans AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş nitqi ilə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayıb, aktual mövzulara həsr olunan konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunub. Qeyd edib ki, sürətli sosial-iqtisadi və texnoloji dinamika ilə müşaiyət olunan müasir dövrdə informasiya cəmiyyətinin prioritetlərindən biri də məhz kibernetika və informatika sahələrinin inkişafı və mövcud problemlərin aradan qaldırılmasıdır. Bu baxımdan ilk dəfə 1998-ci ildə Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) keçirilən konfransın önəmini vurğulayan Ə.Abbasov əsas məqsədin aktual  sahələr ətrafında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, problemlərin həlli istiqamətində dünya alimlərilə birgə diskusiyaların aparılması, müasir metodların tətbiqi və yeni elmi tədqiqat sahələrinin müəyyənləşdirilməsi olduğunu bildirib.
Akademik qeyd edib ki, ötən əsrin sonlarında idarəetmə sahəsindəki problemlərin həlli istiqamətində optimallaşdırma və optimal idarəetmə metodlarından istifadə edilsə də müasir dövrdə bu aktual sahənin qarşısında duran problemlər sürətlə dəyişdiyi üçün sözügedən metodlar bir o qədər də əlverişli deyil. Hazırda bu problemlərin həllində süni intellekt texnologiyaları, şəbəkə nəzarət sistemləri, təbii dillərin emalı kimi metodlar real nəticələr verməyə başlayıb.
Ə.Abbasov silsiləvi şəkildə keçirilən beynəlxalq konfransın tədqiqat istiqamətlərinin kibernetika və informatika sahələrinin inkişafına müvafiq olaraq müasirləşdiyini bildirib. Qeyd edib ki, konfrans mövzularının böyük bir qisminin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyalarının hesablama resursları və riyazi modelləşdirmə kimi müxtləlif tətbiq sahələrinə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Məhz müasir dövrdə süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı siyasi, iqtisadi və sosial strukturlarda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olur. Sİ-nin inkişafı qərarvermə proseslərinin optimallaşdırılmasında, böyük həcmli məlumatların təhlili və avtomatlaşdırılmasında mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla mürəkkəb idarəetmə sistemlərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir.
Hazırda dünya əhalisinin təqribən 67%-nin internet istifadəçisi olduğunu bildirən akademik bu göstəricinin ölkəmizdə təqdirəlayiq olduğunu və 90% əhalini əhatə etdiyini qeyd edib. Bu inkişafın təməlində məhz ölkə başçısı tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası son illər ərzində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlardan biri də cari ilin yanvar ayında “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın, mart ayında isə “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi olmuşdur. Strategiyaya əsasən, 2025-2028-ci illər ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində ilkin mərhələdə süni intellekt üzrə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, süni intellekt siyasətinin formalaşdırılması və “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modelinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli adından tədbir iştirakçılarını salamlayıb. 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın tarixindən danışan alim qeyd edib ki, son illərdə beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi, beynəlxalq bazalarda indekslənməsi təqdirəlayiqdir. Bildirib ki, aktual mövzulara həsr olunan konfrans Azərbaycan elminin sözügedən istiqamətdə əldə etdiyi nailiyyətlərin təqdim olunması üçün yüksək səviyyəli platformadır.
Konfransın əsas tədqiqat istiqamətlərinin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarının tətbiqi ilə bağlı olmasının heç də təsadüfi olmadığını bildirən akademik  ölkəmizdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən cari ildə təsdiq edilmiş  “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələri kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına göstərilən xüsusi diqqətin bariz göstəricisidir.
Bu multidissiplinar sahənin ölkəmizdə yaranma və inkişaf tarixinə nəzər salan alim AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyev, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin Sİ-nin müxtəlif sahələrdə tətbiqindəki müstəsna xidmətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Süni intellekt texnologiyalarının cəmiyyətdə müxtəlif sahələrdə geniş tətbiqinin yeni, fenomenal reallıqlar yaratdığını qeyd edən R.Əliquliyev müsbət nəticələrlə yanaşı qarşıda duran problemlərdən də söz açıb. Sözügedən tədqiqatların dünya miqyasında tanıdılması və cəmiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
R.Əliquliyev çıxışının sonunda mühüm əhəmiyyətə malik beynəlxalq konfransın  təşkilinə görə İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib, kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində dünya elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Daha sonra AR Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi ilə 2006-cı ildən etibarən ilk dəfə beynəlxalq səviyyədə baş tutan və müvəffəqiyyətlə silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın önəmindən bəhs edib, dünya miqyasındakı müsbət nəticələrini nəzərə çatdırıb. Aktual mövzuları əhatə edən konfransın istiqamətlərinə nəzər salan alim qeyd edib ki, kibernetika və informatika sahələrində mövcud problemlərin həlli hazırda dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrində iqtisadi, siyasi və sosial baxımdan inkişafa rəvac verir.
Geniş coğrafi arealı əhatə edərək dünyanın nüfuzlu alimlərini bir araya gətirən, elmi əlaqələrin bərqərar olmasına təkan verən bu qəbil konfransların təşkilinin önəmindən danışan Ə.Sadıqov bu istiqamətdə mövcud çətinliklər və çatışmazlıqlardan söz açıb. Təmsil etdiyi nazirlik tərəfindən beynəlxalq konfransların təşkilinə göstərilən xüsusi diqqətdən söz açan alim mövcud tələblər və qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich çıxış edərək  İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə uzun illərdir mövcud olan sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Ötən əsrin sonlarında akademik Telman Əliyevin dəvəti ilə ilk dəfə Kibernetika İnstitutuna (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) gəlişindən söz açan B.Mordukhovich Azərbaycanla bağlı xatirələrini bölüşüb, tətbiqi riyaziyyat və optimal idarəetmə sahələri üzrə həmyerli alimlərimizlə birgə həyata keçirilən tədqiqatlar zamanı əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən söz açıb.
Ötən illər ərzində Azərbaycan elminin hüdudlarının genişləndiyini qeyd edən alim ölkəmizdə riyaziyyat və Sİ sahələrində əldə olunan nailiyyətlərin təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Prioritet mövzuları əhatə edən konfransın önəmini vurğulayan B.Mordukhovich İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib.
Sonra Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev çıxış edərək dünya elminin inkişafı baxımından beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, gənc tədqiqatçıların aktual elmi sahələrə cəlb olunması və elmin kommersiyalaşdırılmasından söz açıb. Təmsil etdiyi müəssisə ilə İSİ arasında uzun illərdir uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan alim qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) professoru, ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik Məktəbinin dekanı Abzetdin Adamov çıxış edərək aktual sahələrdə mövcud problemlərin həllinə istiqamətlənən beynəlxalq konfransların keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, İSİ ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqəsinin nəticəsi olaraq PCI 2025 konfransının IEEE tərəfindən dəstəklənməsi və konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi olduqca mühüm nailiyyətdir.
A.Adamov əsası 1884-cü ildə ABŞ-da (AIEE – American Institute of Electrical Engineers) qurulan, tarixi kökləri Thomas Edison, Alexander Graham Bell və Nikola Tesla kimi mötəbər alimlərlə bağlı olan və ötən il 140 illik yubileyi qeyd olunan IEEE-nin yaranma tarixi və müasir fəaliyyət istiqamətlərindən ətraflı şəkildə söz açıb, qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Plenar sessiyada professor Petro Stetsyukun təqdimatında “Hamar olmayan optimallaşdırma problemləri üçün ellipsoidal metodların təhlili”, professor Çingiz Hacıyevin təqdimatında “Yalnız Kinematik Əlaqələrdən istifadə edərək Nanopeyk Münasibətinin Təxmini və InOrbit Sensorunun Kalibrlənməsi” və professor Orken Mamyrbayevin təqdimatında “Biologiyada Süni İntellekt və Tibbi Sistemlər” mövzularında məruzələri dinlənilib.
• 03.04.2026
• 02.04.2026
16–30 aprel 2026-cı il tarixlərində Minsk şəhəri Belarus Dövlət İnformatika və Radioelektronika Universitetinin təşkil etdiyi “İnformasiyanın ötürülməsi və emalı texnologiyaları” adlı Beynəlxalq elmi-texniki seminar keçiriləcək
• 01.04.2026
Bakı Ali Neft Məktəbində Ağıllı Sistemlər və Kibertəhlükəsizlik mövzusunda VII Beynəlxalq Elmi Konfransı keçiriləcək

В Институте систем управления прошла международная конференция PCI 2025
26 августа 2025 года в Институте систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (ИСУ) состоялась 6-я Международная конференция «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025). Организаторы конференции: Институт систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Институт информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Эгейский университет Турции, Институт кибернетики имени В.М. Глушкова Украины, Институт информационных и вычислительных технологий Казахстана и Университет Фессалии Греции.
Мероприятие открыл генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, который приветствовал гостей вступительной речью и коснулся практической важности конференции, посвященной актуальным задачам. Он отметил, что одним из приоритетов информационного общества в современную эпоху, сопровождающуюся стремительной социально-экономической и технологической динамикой, является развитие кибернетики и информатики и преодоление существующих проблем. В этой связи А. Аббасов подчеркнул значимость конференции, которая впервые прошла в Институте кибернетики (ныне Институт систем управления) в 1998 году, и заявил, что ее основная цель – налаживание связей сотрудничества по актуальным направлениям, проведение совместных дискуссий с мировыми учеными для решения проблем, применения современных методов и выявления новых направлений научных исследований.
Академик отметил, что несмотря на то, что в конце прошлого века для решения проблем в сфере управления использовались методы оптимизации и оптимального управления, в наше время задачи, стоящие перед этой актуальной областью, быстро меняются, поэтому эти методы уже не так эффективны. В настоящее время в решении этих задач начинают давать реальные результаты такие методы, как технологии искусственного интеллекта, сетевые системы управления и обработка естественного языка.
А. Аббасов отметил, что направления исследований регулярно проводимой международной конференции модернизируются в соответствии с развитием областей кибернетики и информатики. Он отметил, что неслучайно значительная часть тем конференции посвящена различным областям применения технологий искусственного интеллекта (ИИ), таким как вычислительные ресурсы и математическое моделирование. Именно в современный период стремительное развитие технологий искусственного интеллекта приводит к существенным изменениям в политических, экономических и социальных структурах. Развитие ИИ стало неотъемлемой частью сложных систем управления, играя значительную роль в оптимизации процессов принятия решений, анализе и автоматизации больших объемов данных.
Отметив, что около 67% населения Земли являются пользователями интернета, академик отметил, что в нашей стране этот показатель составляет 90%. Он заявил, что основой этого развития является целенаправленная политика, реализуемая главой государства. Он отметил, что в последние годы Азербайджанская Республика вступила в новый этап развития, и одной из реформ, реализуемых в этом направлении, стало утверждение в январе этого года «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике», а в марте – «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы». Согласно стратегии, в рамках мер, которые будут реализованы в 2025-2028 годах, на начальном этапе планируется усовершенствовать управление искусственным интеллектом, сформулировать политику в области искусственного интеллекта и расширить модель «государственно-частно-академического» сотрудничества.
В конце своего выступления А. Аббасов выразил благодарность соорганизаторам за поддержку, выразил уверенность, что мероприятие внесет значительный вклад в развитие направлений управления и кибернетики, и пожелал конференции успехов в работе.
Затем выступил вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОФМТН, генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академик Расим Алигулиев, который поприветствовал участников мероприятия от имени президента НАНА, академика Исы Габиббейли. Говоря об истории конференции, которая проводится в Баку регулярно с 1998 года, ученый отметил, что включение материалов конференции, проводимой в последние годы на международном уровне, в электронную библиотеку «IEEE Xplore» и их индексация в международных базах данных заслуживает высокой оценки. Он отметил, что конференция является площадкой высокого уровня для представления достижений азербайджанской науки в указанном направлении.
Отметив, что основные научные направления конференции неслучайно связаны с применением технологий и методов искусственного интеллекта (ИИ), академик рассказал о проводимой работе в направлении развития этого направления в нашей стране. Он отметил, что утвержденные в этом году Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы» и «Концепция цифрового развития в Азербайджанской Республике» являются ярким показателем особого внимания, уделяемого созданию цифрового общества в Азербайджане, как в различных передовых странах мира.
Говоря об истории возникновения и развития этой междисциплинарной области в нашей стране, ученый подробно рассказал об исключительных заслугах советника НАНА академика Тельмана Алиева, академика Али Аббасова, члена-корреспондента НАНА, профессора Горхмаза Иманова и члена-корреспондента НАНА, профессора Камиля Айдазаде в применении ИИ в различных областях.
Отметив, что широкое применение технологий искусственного интеллекта в различных сферах жизни общества создает новые, феноменальные реалии, Р. Алигулиев рассказал о предстоящих задачах, а также о позитивных результатах. Он высказал свои предложения по продвижению данных исследований в мировом масштабе и просвещению общества.
В конце своего выступления Р. Алигулиев выразил благодарность руководству ИСУ за организацию важной международной конференции, а также рассказал о задачах, стоящих перед мировым научным сообществом в направлении развития кибернетики и информатики.
Затем заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики, исполняющий обязанности ректора Сумгаитского государственного университета, профессор Аминага Садыгов рассказал о значимости конференции, которая регулярно проводится на международном уровне с 2006 года под руководством академика Тельмана Алиева, и напомнил о ее позитивных результатах в мировом масштабе. Рассматривая направления конференции, охватывающие актуальные темы, ученый отметил, что решение существующих проблем в области кибернетики и информатики в настоящее время способствует экономическому, политическому и социальному развитию в различных передовых странах мира.
Говоря о важности организации подобных конференций, которые охватывают широкую географию, объединяют влиятельных учёных со всего мира и способствуют установлению научных связей, А. Садыгов рассказал о существующих трудностях и недостатках в этом направлении. Говоря об особом внимании, которое представляемое им министерство уделяет организации международных конференций, учёный рассказал о текущих потребностях и предстоящих задачах.
Профессор Борис Мордухович из Университета Уэйна (США) рассказал о многолетнем тесном сотрудничестве с Институтом систем управления. Рассказывая о своём первом визите в Институт кибернетики (ныне Институт систем управления) в конце прошлого века по приглашению академика Тельмана Алиева, Б. Мордухович поделился воспоминаниями об Азербайджане и рассказал о важных научных результатах, достигнутых в ходе совместных исследований с нашими коллегами-учёными в области прикладной математики и оптимального управления.
Отметив, что за последние годы границы азербайджанской науки расширились, ученый сказал, что успехи, достигнутые в области математики и информатики в нашей стране, достойны восхищения. Подчеркнув значимость конференции, на которой освещаются приоритетные темы, Б. Мордухович выразил благодарность руководству ИСУ.
Затем профессор Института информационных и вычислительных технологий Казахстана Оркен Мамырбаев рассказал о налаживании международного сотрудничества в целях развития мировой науки, привлечения молодых исследователей в актуальные научные направления и коммерциализации научных разработок. Говоря об успешном многолетнем сотрудничестве представляемого им института с ИСИ, учёный обозначил цели на будущее.
Затем выступил профессор Международного института инженеров электротехники и электроники США (IEEE), декан факультета информационных технологий и инженерии Университета АДА Абзетдин Адамов, который подчеркнул важность проведения международных конференций, направленных на решение существующих проблем в соответствующих областях. Он отметил, что поддержка конференции PCI 2025 со стороны IEEE и включение материалов конференции в электронную библиотеку «IEEE Xplore» в результате плодотворного сотрудничества с ИСУ является очень важным достижением.
А. Адамов подробно рассказал об истории создания и современных направлениях деятельности IEEE, основанного в США в 1884 году (AIEE — Американский институт инженеров-электриков), имеющего исторические корни, связанные с такими уважаемыми учеными, как Томас Эдисон, Александр Грэхем Белл и Никола Тесла, и отпраздновавшего в прошлом году свое 140-летие, а также обозначил цели на будущее.