İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda PCI 2025 beynəlxalq konfransı keçirilib
26 avqust 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransı (PCI 2025) keçirilib. Konfrans AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş nitqi ilə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayıb, aktual mövzulara həsr olunan konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunub. Qeyd edib ki, sürətli sosial-iqtisadi və texnoloji dinamika ilə müşaiyət olunan müasir dövrdə informasiya cəmiyyətinin prioritetlərindən biri də məhz kibernetika və informatika sahələrinin inkişafı və mövcud problemlərin aradan qaldırılmasıdır. Bu baxımdan ilk dəfə 1998-ci ildə Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) keçirilən konfransın önəmini vurğulayan Ə.Abbasov əsas məqsədin aktual  sahələr ətrafında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, problemlərin həlli istiqamətində dünya alimlərilə birgə diskusiyaların aparılması, müasir metodların tətbiqi və yeni elmi tədqiqat sahələrinin müəyyənləşdirilməsi olduğunu bildirib.
Akademik qeyd edib ki, ötən əsrin sonlarında idarəetmə sahəsindəki problemlərin həlli istiqamətində optimallaşdırma və optimal idarəetmə metodlarından istifadə edilsə də müasir dövrdə bu aktual sahənin qarşısında duran problemlər sürətlə dəyişdiyi üçün sözügedən metodlar bir o qədər də əlverişli deyil. Hazırda bu problemlərin həllində süni intellekt texnologiyaları, şəbəkə nəzarət sistemləri, təbii dillərin emalı kimi metodlar real nəticələr verməyə başlayıb.
Ə.Abbasov silsiləvi şəkildə keçirilən beynəlxalq konfransın tədqiqat istiqamətlərinin kibernetika və informatika sahələrinin inkişafına müvafiq olaraq müasirləşdiyini bildirib. Qeyd edib ki, konfrans mövzularının böyük bir qisminin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyalarının hesablama resursları və riyazi modelləşdirmə kimi müxtləlif tətbiq sahələrinə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Məhz müasir dövrdə süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı siyasi, iqtisadi və sosial strukturlarda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olur. Sİ-nin inkişafı qərarvermə proseslərinin optimallaşdırılmasında, böyük həcmli məlumatların təhlili və avtomatlaşdırılmasında mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla mürəkkəb idarəetmə sistemlərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir.
Hazırda dünya əhalisinin təqribən 67%-nin internet istifadəçisi olduğunu bildirən akademik bu göstəricinin ölkəmizdə təqdirəlayiq olduğunu və 90% əhalini əhatə etdiyini qeyd edib. Bu inkişafın təməlində məhz ölkə başçısı tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası son illər ərzində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub ki, bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlardan biri də cari ilin yanvar ayında “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın, mart ayında isə “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi olmuşdur. Strategiyaya əsasən, 2025-2028-ci illər ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər çərçivəsində ilkin mərhələdə süni intellekt üzrə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, süni intellekt siyasətinin formalaşdırılması və “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modelinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli adından tədbir iştirakçılarını salamlayıb. 1998-ci ildən etibarən Bakı şəhərində silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın tarixindən danışan alim qeyd edib ki, son illərdə beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi, beynəlxalq bazalarda indekslənməsi təqdirəlayiqdir. Bildirib ki, aktual mövzulara həsr olunan konfrans Azərbaycan elminin sözügedən istiqamətdə əldə etdiyi nailiyyətlərin təqdim olunması üçün yüksək səviyyəli platformadır.
Konfransın əsas tədqiqat istiqamətlərinin Süni İntellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarının tətbiqi ilə bağlı olmasının heç də təsadüfi olmadığını bildirən akademik  ölkəmizdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən cari ildə təsdiq edilmiş  “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələri kimi, Azərbaycanda da rəqəmsal cəmiyyətin yaradılmasına göstərilən xüsusi diqqətin bariz göstəricisidir.
Bu multidissiplinar sahənin ölkəmizdə yaranma və inkişaf tarixinə nəzər salan alim AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyev, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin Sİ-nin müxtəlif sahələrdə tətbiqindəki müstəsna xidmətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Süni intellekt texnologiyalarının cəmiyyətdə müxtəlif sahələrdə geniş tətbiqinin yeni, fenomenal reallıqlar yaratdığını qeyd edən R.Əliquliyev müsbət nəticələrlə yanaşı qarşıda duran problemlərdən də söz açıb. Sözügedən tədqiqatların dünya miqyasında tanıdılması və cəmiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
R.Əliquliyev çıxışının sonunda mühüm əhəmiyyətə malik beynəlxalq konfransın  təşkilinə görə İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib, kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində dünya elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Daha sonra AR Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi ilə 2006-cı ildən etibarən ilk dəfə beynəlxalq səviyyədə baş tutan və müvəffəqiyyətlə silsiləvi şəkildə keçirilən konfransın önəmindən bəhs edib, dünya miqyasındakı müsbət nəticələrini nəzərə çatdırıb. Aktual mövzuları əhatə edən konfransın istiqamətlərinə nəzər salan alim qeyd edib ki, kibernetika və informatika sahələrində mövcud problemlərin həlli hazırda dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrində iqtisadi, siyasi və sosial baxımdan inkişafa rəvac verir.
Geniş coğrafi arealı əhatə edərək dünyanın nüfuzlu alimlərini bir araya gətirən, elmi əlaqələrin bərqərar olmasına təkan verən bu qəbil konfransların təşkilinin önəmindən danışan Ə.Sadıqov bu istiqamətdə mövcud çətinliklər və çatışmazlıqlardan söz açıb. Təmsil etdiyi nazirlik tərəfindən beynəlxalq konfransların təşkilinə göstərilən xüsusi diqqətdən söz açan alim mövcud tələblər və qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich çıxış edərək  İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə uzun illərdir mövcud olan sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Ötən əsrin sonlarında akademik Telman Əliyevin dəvəti ilə ilk dəfə Kibernetika İnstitutuna (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) gəlişindən söz açan B.Mordukhovich Azərbaycanla bağlı xatirələrini bölüşüb, tətbiqi riyaziyyat və optimal idarəetmə sahələri üzrə həmyerli alimlərimizlə birgə həyata keçirilən tədqiqatlar zamanı əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən söz açıb.
Ötən illər ərzində Azərbaycan elminin hüdudlarının genişləndiyini qeyd edən alim ölkəmizdə riyaziyyat və Sİ sahələrində əldə olunan nailiyyətlərin təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Prioritet mövzuları əhatə edən konfransın önəmini vurğulayan B.Mordukhovich İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib.
Sonra Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev çıxış edərək dünya elminin inkişafı baxımından beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, gənc tədqiqatçıların aktual elmi sahələrə cəlb olunması və elmin kommersiyalaşdırılmasından söz açıb. Təmsil etdiyi müəssisə ilə İSİ arasında uzun illərdir uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan alim qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra ABŞ Beynəlxalq Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) professoru, ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik Məktəbinin dekanı Abzetdin Adamov çıxış edərək aktual sahələrdə mövcud problemlərin həllinə istiqamətlənən beynəlxalq konfransların keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, İSİ ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqəsinin nəticəsi olaraq PCI 2025 konfransının IEEE tərəfindən dəstəklənməsi və konfrans materiallarının “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsi olduqca mühüm nailiyyətdir.
A.Adamov əsası 1884-cü ildə ABŞ-da (AIEE – American Institute of Electrical Engineers) qurulan, tarixi kökləri Thomas Edison, Alexander Graham Bell və Nikola Tesla kimi mötəbər alimlərlə bağlı olan və ötən il 140 illik yubileyi qeyd olunan IEEE-nin yaranma tarixi və müasir fəaliyyət istiqamətlərindən ətraflı şəkildə söz açıb, qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Daha sonra konfrans öz işinə plenar sessiya və seksiyalarla davam edib. Plenar sessiyada professor Petro Stetsyukun təqdimatında “Hamar olmayan optimallaşdırma problemləri üçün ellipsoidal metodların təhlili”, professor Çingiz Hacıyevin təqdimatında “Yalnız Kinematik Əlaqələrdən istifadə edərək Nanopeyk Münasibətinin Təxmini və InOrbit Sensorunun Kalibrlənməsi” və professor Orken Mamyrbayevin təqdimatında “Biologiyada Süni İntellekt və Tibbi Sistemlər” mövzularında məruzələri dinlənilib.
• 03.04.2026
• 02.04.2026
16–30 aprel 2026-cı il tarixlərində Minsk şəhəri Belarus Dövlət İnformatika və Radioelektronika Universitetinin təşkil etdiyi “İnformasiyanın ötürülməsi və emalı texnologiyaları” adlı Beynəlxalq elmi-texniki seminar keçiriləcək
• 01.04.2026
Bakı Ali Neft Məktəbində Ağıllı Sistemlər və Kibertəhlükəsizlik mövzusunda VII Beynəlxalq Elmi Konfransı keçiriləcək

The Institute of Control Systems hosted the PCI 2025 international conference
The 6th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI 2025) was held on August 26, 2025, at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (ICS). The conference was organized by the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ege University of Türkiye, the V.M. Glushkov Institute of Cybernetics of Ukraine, the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan, and the University of Thessaly of Greece.
The event was opened by ICS General Director Academician Ali Abbasov, who welcomed the guests and touched upon the practical importance of the conference focused on topical problems. He noted that one of the priorities of the information society in the modern era, accompanied by rapid socio-economic and technological dynamics, is the development of cybernetics and informatics and overcoming existing problems. In this regard, A. Abbasov emphasized the significance of the conference, which was first held at the Institute of Cybernetics (now the Institute of Control Systems) in 1998, and stated that its main goal is to establish cooperation in relevant areas, hold joint discussions with world scientists to solve problems, apply modern methods, and identify new areas of scientific research.
The academician noted that although optimization and optimal control methods were used at the end of the last century to solve control problems, the challenges facing this field today are changing rapidly, so these methods are no longer as effective. Currently, methods such as artificial intelligence technologies, network control systems, and natural language processing are beginning to yield real results in solving these problems.
- Abbasov noted that the research areas of the regularly held international conference are being modernized in line with developments in the fields of cybernetics and computer science. He noted that it is no coincidence that a significant part of the conference topics are devoted to various areas of application of artificial intelligence (AI) technologies, such as computing resources and mathematical modeling. It is precisely in the modern period that the rapid development of artificial intelligence technologies is leading to significant changes in political, economic, and social structures. The development of AI has become an integral part of complex control systems, playing a significant role in optimizing decision-making processes, analysis, and automation of large amounts of data.
Noting that about 67% of the world's population are Internet users, the academician pointed out that in our country this figure is 90%. He stated that the basis for this development is the targeted policy implemented by the head of state. He noted that in recent years, the Republic of Azerbaijan has entered a new stage of development, and one of the reforms implemented in this direction was the approval in January this year of the “Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan,” and in March, the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028.” According to the strategy, as part of the measures to be implemented in 2025-2028, the initial stage will focus on improving artificial intelligence management, formulating artificial intelligence policy, and expanding the model of “public-private-academic” cooperation.
At the end of his speech, A. Abbasov thanked the co-organizers for their support, expressed confidence that the conference would make a significant contribution to the development of control and cybernetics, and wished the conference success in its work.
Then Vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of DPMTS, General Director of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Rasim Aliguliyev took the floor and welcomed the participants on behalf of ANAS President, Academician Isa Gabibbeyli. Speaking about the history of the conference, which has been held regularly in Baku since 1998, the scientist noted that the inclusion of materials from the conference in the IEEE Xplore electronic library and their indexing in international databases is highly commendable. He noted that the conference is a high-level platform for presenting the achievements of Azerbaijani science in this field.
Noting that it is no coincidence that the main topics of the conference are related to the application of artificial intelligence (AI) technologies and methods, the academician spoke about the work being done to develop this field in our country. He noted that the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028” and the “Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan” approved this year by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev are a clear indication of the special attention paid to the creation of a digital society in Azerbaijan, as in various advanced countries around the world.
Speaking about the history of the emergence and development of this interdisciplinary field in our country, the scientist spoke in detail about the exceptional contributions of ANAS advisor Academician Telman Aliev, Academician Ali Abbasov, Corresponding Member of ANAS Professor Gorkhmaz Imanov, and Corresponding Member of ANAS Professor Kamil Ayda-zade in the application of AI in various fields.
Noting that the widespread use of artificial intelligence technologies in various spheres of society creates new, phenomenal realities, R. Aliguliyev spoke about the upcoming challenges, as well as the positive results. He voiced his proposals for promoting this research on a global scale and educating society.
At the end of his speech, R. Aliguliyev thanked the leadership of the ICS for organizing this important international conference and spoke about the challenges facing the global scientific community in the development of cybernetics and informatics.
Then, the Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Acting Rector of Sumgait State University, Professor Aminaga Sadigov, spoke about the importance of the conference, which has been held regularly at the international level since 2006 under the leadership of Academician Telman Aliyev, and recalled its positive results on a global scale. Considering the conference's focus on current topics, the scientist noted that solving existing problems in the field of cybernetics and informatics currently contributes to economic, political, and social development in various advanced countries around the world.
Speaking about the importance of organizing such conferences, which cover a wide geography, bring together influential scientists from around the world, and contribute to the establishment of scientific ties, A. Sadigov spoke about the existing difficulties and shortcomings in this area. Speaking about the special attention that his ministry pays to the organization of international conferences, the scientist spoke about current needs and upcoming tasks.
Professor Boris Mordukhovich from Wayne State University (USA) spoke about his long-standing close cooperation with the Institute of Control Systems. Recounting his first visit to the Institute of Cybernetics (now the Institute of Control Systems) at the end of the last century at the invitation of Academician Telman Aliev, B. Mordukhovich shared his memories of Azerbaijan and spoke about the important scientific results achieved in joint research with our colleagues in the field of applied mathematics and optimal control.
Noting that the boundaries of Azerbaijani science have expanded in recent years, the scientist said that the successes achieved in the field of mathematics and informatics in our country are admirable. Emphasizing the importance of the conference, which highlights priority topics, B. Mordukhovich expressed his gratitude to the leadership of the ICS.
Then, Professor Orken Mamyrbayev of the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan spoke about establishing international cooperation for the development of world science, attracting young researchers to current scientific fields, and commercializing scientific developments. Speaking about the successful long-term cooperation between his institute and ICS, the scientist outlined goals for the future.
Then Abzhetdin Adamov, Professor at the International Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) and Dean of the Faculty of Information Technology and Engineering at ADA University, spoke, emphasizing the importance of holding international conferences aimed at solving existing problems in relevant fields. He noted that the IEEE's support for the PCI 2025 conference and the inclusion of conference proceedings in the IEEE Xplore electronic library as a result of fruitful cooperation with ICS is a very important achievement.
- Adamov spoke in detail about the history and current areas of activity of the IEEE, founded in the United States in 1884 (AIEE — American Institute of Electrical Engineers), which has historical roots associated with such respected scientists as Thomas Edison, Alexander Graham Bell, and Nikola Tesla, and which celebrated its 140th anniversary last year. He also outlined goals for the future. The conference continued with plenary sessions and sections. The plenary session featured presentations of the following papers: “Analysis of Ellipsoidal Methods for Non-Smooth Optimization Problems” by Professor Petro Stetsyuk, “Nanosatellite Attitude Estimation and In-Orbit Sensor Calibration Using Only Kinematic Relations” by Professor Chingiz Hajiyev, and “Artificial Intelligence and Medical Systems in Biology” by Professor Orken Mamyrbayev.