28.08.2025 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI 2025) öz işini yekunlaşdırıb.
Əvvəlcə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək geniş coğrafi areala malik konfransda dünyanın qabaqcıl ölkələrinin, o cümlədən Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan, Avstriya, Özbəkistan, Ukrayna, Rusiya, Qırğızıstan, ABŞ, Belarus, Slovakiya, Çin, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Yunanıstan, Macarıstan, Estoniya, Kipr, Avstraliya, Latviya, Böyük Britaniya, Fransa, Moldova, Belçika, Polşa, Kanada, Yaponiya, İsveç və digər ölkələrin alim və tədqiqatçıları tərəfindən ümumilikdə 240 məruzə təqdim edildiyini, onlardan 140 məruzənin qəbul olunduğunu bildirib. Təqdim olunan tədqiqatların informasiya texnologiyalarının inkişafı fonunda xüsusi diqqətə layiq olduğunu bildirən akademik seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Konfransın işini yüksək qiymətləndirən alim qeyd edib ki, səsləndirilən məruzələrdə optimallaşdırma və optimal idarəetmə, riyazi modelləşdirmə, parametrik identifikasiya və tərs məsələlər, texniki və sosial-iqtisadi sistemlərdə qərarların qəbulu, intellektual sistemlər və qərarların qəbulu və digər istiqamətlərdə fundamental tədqiqat nəticələri təqdim olunub, mövcud probelmlərin aradan qaldırılması istiqamətində maraqlı fikirlər səsləndirilib.
Çıxışının sonunda konfransa göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə, Türkiyənin İstanbul Texniki Universitetinin professoru Çingiz Hacıyev, İSİ-nin icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev, Macarıstanın Budapeşt Korvinus Universitetinin professoru Yurii Nesterov və İSİ-nin elmi işçisi, t.ü.f.d. Rüstəm Əzimov çıxış ediblər. Çıxışlarda kibernetika və informatikanın aktual problemlərini və gələcək perspektivlərini nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın əhəmiyyəti qeyd olunub, qarşıda duran hədəflər diqqətə çatdırılıb.
Sonda konfrans iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub. Beləliklə, beynəlxalq konfrans öz işini başa çatdırıb.

Международная конференция PCI 2025 завершила свою работу
Завершила свою работу 6-я Международная конференция «Проблемы кибернетики и информатики» (PCI 2025), прошедшая в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Сначала выступил генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, который сообщил, что на конференцию было представлено 240 докладов учёными и исследователями из ведущих стран мира, в том числе Турции, Японии, Казахстана, Австрии, Узбекистана, Украины, России, Кыргызстана, США, Беларуси, Словакии, Китая, Грузии, Болгарии, Черногории, Греции, Венгрии, Эстонии, Кипра, Австралии, Латвии, Великобритании, Франции, Молдовы, Бельгии, Польши, Канады, Японии, Швеции и других стран, и 140 из них были приняты. Отметив, что представленные исследования заслуживают особого внимания на фоне развития информационных технологий, академик подчеркнул, что планируется включение избранных докладов в электронную библиотеку «IEEE Xplore».
Высоко оценив работу конференции, ученый отметил, что в докладах были представлены фундаментальные результаты исследований в области оптимизации и оптимального управления, математического моделирования, параметрической идентификации и обратных задач, принятия решений в технических и социально-экономических системах, интеллектуальных систем и принятия решений и других направлений, а также были высказаны интересные идеи по устранению существующих проблем.
В конце своего выступления А. Аббасов выразил благодарность соорганизаторам за поддержку конференции и обозначил предстоящие цели.
Затем выступили профессор Университета Уэйна (США) Борис Мордухович, член-корреспондент НАНА, профессор Камиль Айда-заде профессор Стамбульского технического университета (Турция) Чингиз Гаджиев, в.и.о. исполнительного директора ИСУ, доктор технических наук, доцент Эльхан Сабзиев, профессор Института информационных и вычислительных технологий Казахстана Оркен Мамырбаев, профессор Будапештского Университета Корвина (Венгрия) Юрий Нестеров и научный сотрудник ИСУ, д.ф.т. Рустам Азимов. В выступлениях была отмечена важность конференции, объединяющей ученых и специалистов из разных стран мира в соответствующей области для рассмотрения современных проблем и перспектив развития кибернетики и информатики, а также обозначены предстоящие задачи.
В заключение участникам конференции были вручены сертификаты. На этом международная конференция завершила свою работу.