28.08.2025 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI 2025) öz işini yekunlaşdırıb.
Əvvəlcə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək geniş coğrafi areala malik konfransda dünyanın qabaqcıl ölkələrinin, o cümlədən Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan, Avstriya, Özbəkistan, Ukrayna, Rusiya, Qırğızıstan, ABŞ, Belarus, Slovakiya, Çin, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Yunanıstan, Macarıstan, Estoniya, Kipr, Avstraliya, Latviya, Böyük Britaniya, Fransa, Moldova, Belçika, Polşa, Kanada, Yaponiya, İsveç və digər ölkələrin alim və tədqiqatçıları tərəfindən ümumilikdə 240 məruzə təqdim edildiyini, onlardan 140 məruzənin qəbul olunduğunu bildirib. Təqdim olunan tədqiqatların informasiya texnologiyalarının inkişafı fonunda xüsusi diqqətə layiq olduğunu bildirən akademik seçilmiş məruzələrin “IEEE Xplore” elektron kitabxanasına daxil edilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Konfransın işini yüksək qiymətləndirən alim qeyd edib ki, səsləndirilən məruzələrdə optimallaşdırma və optimal idarəetmə, riyazi modelləşdirmə, parametrik identifikasiya və tərs məsələlər, texniki və sosial-iqtisadi sistemlərdə qərarların qəbulu, intellektual sistemlər və qərarların qəbulu və digər istiqamətlərdə fundamental tədqiqat nəticələri təqdim olunub, mövcud probelmlərin aradan qaldırılması istiqamətində maraqlı fikirlər səsləndirilib.
Çıxışının sonunda konfransa göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra ABŞ-ın Wayne Dövlət Universitetinin professoru Boris Mordukhovich, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə, Türkiyənin İstanbul Texniki Universitetinin professoru Çingiz Hacıyev, İSİ-nin icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru Orken Mamyrbayev, Macarıstanın Budapeşt Korvinus Universitetinin professoru Yurii Nesterov və İSİ-nin elmi işçisi, t.ü.f.d. Rüstəm Əzimov çıxış ediblər. Çıxışlarda kibernetika və informatikanın aktual problemlərini və gələcək perspektivlərini nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın əhəmiyyəti qeyd olunub, qarşıda duran hədəflər diqqətə çatdırılıb.
Sonda konfrans iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub. Beləliklə, beynəlxalq konfrans öz işini başa çatdırıb.

The 6th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI 2025), held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has closed.
General Director of ICS Academician Ali Abbasov, was the first to speak, reporting that 240 papers were submitted to the conference by scientists and researchers from leading countries around the world, including Türkiye, Japan, Kazakhstan, Austria, Uzbekistan, Ukraine, Russia, Kyrgyzstan, the USA, Belarus, Slovakia, China, Georgia, Bulgaria, Montenegro, Greece, Hungary, Estonia, Cyprus, Australia, Latvia, Great Britain, France, Moldova, Belgium, Poland, Canada, Japan, Sweden, and other countries, and 140 of them were accepted. Noting that the presented studies deserve special attention against the backdrop of the development of information technology, the academician emphasized that there are plans to include selected papers in the IEEE Xplore electronic library.
Highly praising the work of the conference, the scientist noted that the papers presented fundamental research results in the field of optimization and optimal control, mathematical modeling, parametric identification and inverse problems, decision-making in technical and socio-economic systems, intelligent systems and decision-making, and other areas, and that interesting ideas for solving existing problems had been put forward.
At the end of his speech, A. Abbasov thanked the co-organizers for their support of the conference and outlined the upcoming goals.
Then, Boris Mordukhovich, professor at Wayne University (USA), Professor Kamil Ayda-zade, Corresponding Member of ANAS, Chingiz Hajiyev, Professor at Istanbul Technical University (Türkiye), Associate Professor Eлlhan Sabziev, DSc in Engineering, Acting Executive Director of ICS, Orken Mamyrbayev, Professor at the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan, Yuri Nesterov, Professor at Corvinus University of Budapest (Hungary), and Rustam Azimov, PhD in Engineering, researcher at ICS. The speakers highlighted the importance of the conference, which brought together scientists and specialists from different countries around the world in the relevant field to discuss current challenges and prospects for the development of cybernetics and informatics, and outlined the upcoming tasks.
In conclusion, the conference participants were awarded certificates. This concluded the international conference.