Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru tərəfindən PCI 2025-in Təşkilat komitəsinə təbrik məktubu ünvanlanıb
29.08.2025 / Mühüm xəbərlər
Bildiyiniz kimi, 26-28 avqust 2025-ci il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Türkiyənin Ege Universiteti, Ukraynanın V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutu və Yunanıstanın Thessaly Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfrans (PCI 2025) öz işini uğurla başa çatdırmışdır.
Hibrid formatda keçirilən tədbirdə dünyanın müxtəlif qabaqcıl ölkələrinin, o cümlədən Türkiyə, Yaponiya, Qazaxıstan, Avstriya, Özbəkistan, Ukrayna, Rusiya,Qırğızıstan, ABŞ, Belarus, Slovakiya, Çin, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Yunanıstan, Macarıstan, Estoniya, Kipr, Avstraliya, Latviya, Böyük Britaniya, Fransa, Moldova, Belçika, Polşa, Kanada, Yaponiya, İsveç və digər ölkələrin alimləri tərəfindən kibernetika və informatika üzrə müxtəlif problemlərin həlli istiqamətində birgə diskusiyalar aparılmış, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuşdur.
Beynəlxalq elmi ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan konfransın Təşkilat komitəsinə müxtəlif ölkələrdən təbrik məktubları ünvanlanır. Belə ki, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyasının akademiki, professor Maktagali Abdimajitoviç Bektemessovun məktubunu sizlərə təqdim edirik:
Qazaxıstan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun kollektivi sizi “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda 6-cı beynəlxalq konfransın (PCI 2025) müvəffəqiyyətlə keçirilməsi münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edir.
Bildiyimiz kimi, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında dərin tarixi köklərə söykənən əlaqələr hazırda siyasi, iqtisadi və elmi sahələrdə davam etdirilir, geniş elmi əməkdaşlıq əlaqələri qurulur. Hər iki ölkənin liderlərinin qarşılıqlı rəsmi səfərləri də bunun bariz nümunəsidir.
Son illərdə, xüsusən də 2022-ci ildə Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycana rəsmi səfəri, 2023-cü ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Qazaxıstana rəsmi səfəri elmi ictimaiyyət üçün səmərəli nəticələr verib. Bu səfərlər çərçivəsində müxtəlif sahələrdə, o cümlədən elmi sahədə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb. Onlardan biri də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası arasında elmi sahədə əməkdaşlığa dair imzalanan memorandum olmuşdur.
Beləliklə, bütün konfrans iştirakçılarına məhsuldar elmi fəaliyyət, yeni yaradıcılıq uğurları və elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində nailiyyətlər arzulayıram. Əminəm ki, dünyanın müxtəlif ölkələrindən qabaqcıl alimləri bir araya gətirən bu mötəbər konfrans ölkələrimizin aparıcı və gənc alimləri arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin qurulması və birgə yeni elmi tədqiqatların aparılmasına öz töhfəsini verəcək. İnanıram ki, PCI 2025 əsnasında səsləndirilən fundamental tədqiqat nəticələri, həmçinin rəy və təkliflər hər bir alimin gələcək elmi fəaliyyətində öz səmərəsini verəcək, əldə olunan nəticələri bütün iştirakçılar üçün böyük əhəmiyyət kəsb edəcəkdir.

The PCI 2025 Organizing Committee received a congratulatory letter from the General Director of the Kazakhstan Institute of Information and Computing Technologies
29.08.2025 /
As we know, the 6th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI 2025), organized by the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Information Technologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ege University of Türkiye, the V.M. Glushkov Institute of Cybernetics of Ukraine, the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan, and the University of Thessaly, Greece.
At the event, held in a hybrid format, scientists from leading countries of the world, including Turkiye, Japan, Kazakhstan, Austria, Uzbekistan, Ukraine, Russia, Kyrgyzstan, the United States, Belarus, Slovakia, China, Georgia, Bulgaria, Montenegro, Greece, Hungary, Estonia, Cyprus, Australia, Latvia, the United Kingdom, France, Moldova, Belgium, Poland, Canada, Japan, Sweden, and other countries, held discussions on solving various problems in the field of cybernetics and informatics and established fruitful cooperation ties.
The Organizing Committee of the conference, which has attracted great interest of the international scientific community, has received congratulatory letters from various countries. We bring to your attention the letter from the General Director of the Institute of Information and Computing Technologies of Kazakhstan, Academician of the National Academy of Sciences of Kazakhstan, Professor Maktagali Abdimazhitovich Bektemesov:
The team of the Institute of Information and Computing Technologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan sincerely congratulates you on the successful completion of the 6th International Conference “Problems of Cybernetics and Informatics” (PCI 2025).
As is known, relations between Azerbaijan and Kazakhstan, based on deep historical roots, continue to develop in the political, economic, and scientific spheres, and broad ties of scientific cooperation are being established. A striking example of this is the mutual official visits of the leaders of the two countries.
In recent years, especially the official visit of the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, to Azerbaijan in 2022 and the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to Kazakhstan in 2023, have brought fruitful results for the scientific community. During these visits, agreements on cooperation in various fields, including science, were signed. One of them was a memorandum of cooperation in the field of science between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the National Academy of Sciences of Kazakhstan.
I wish all conference participants fruitful scientific activity, new creative successes, and achievements in establishing scientific cooperation. I am confident that this prestigious conference, bringing together leading scientists from around the world, will contribute to the exchange of knowledge and experience between leading and young scientists of our countries and to new joint scientific research. I believe that the fundamental research results, as well as the opinions and proposals voiced at PCI 2025, will bear fruit in the future scientific activities of each scientist, and the results obtained will be of great importance to all participants.