“Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemi istifadəyə verilir
28 yanvar 2020-ci il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sisteminin təqdimatı və elmi müəssisələrin vəzifələri ilə bağlı təlim seminarı keçirilmişdir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) elmi işlər üzrə direktor müavini, texnika elmləri doktoru, professor Oqtay Nüsrətov, elmi katib Zəhra Əzizova, Kadrlar şöbəsinin müdiri Gülnar Quliyeva və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri və Kadrlar şöbələrinin müdirləri də iştirak etmişdilər.
İclasda AMEA-da elmi fəaliyyətin mövcud potensiala uyğun monitorinqi və proqnozlaşdırılması, analitik və statistik təhlillərin aparılması, elektron hesabat formalarının hazırlanması və elmi informasiyanın əlçatanlığının təmin edilməsi elmi kadrlar haqqında vahid elektron informasiya sisteminin yaradılmasını zəruriliyini “Bu, bir sıra dövlət sənədlərində, o cümlədən dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 10 dekabr 2018-ci il tarixli 785 nömrəli Sərəncamında və “Elm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”nda öz əksini tapıb. Qeyd olunan dövlət sənədlərinə, eləcə də, AMEA prezidentinin 12 mart 2019-cu il 131 nömrəli sərəncamına müvafiq olaraq, AMEA İTİ-də “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemi yaradılıb”.
Yaradılan informasiya sistemi pilot layihə kimi institutda uğurla həyata keçirilib. Sistemin istismarını həyata keçirən administrator və istifadəçilər üçün təlimatlar hazırlanıb. Sistemin veb-saytı (elmikadr.science.az) science.az domenində yerləşdirilib.

28.01.2020 / Conferences, assemblies
A presentation of the National Information System "Scientific Personnel" and a training seminar on the tasks of scientific institutions were held at the Institute of Information Technology of ANAS on 28 January 2020.
The event was attended by the first vice-president of ANAS, the director of the institute, Academician Rasim Alguliyev, Deputy Director for Science of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS Professor Oktay Nusratov, Academic Secretary of ICS Zahra Azizova, Head of the Human Resources Department of ICS Gulnar Guliyeva, and deputy directors for scientific affairs of institutions and organizations of ANAS, scientific secretaries and heads of human resources.
It was noted that monitoring and forecasting the scientific activity of ANAS in accordance with its potential, conducting analytical and statistical analyzes, preparing electronic reporting forms, ensuring the availability of scientific information and other issues made it necessary to create a unified electronic information system for scientific personnel. This is reflected in a number of state documents, including Decree No 785 of the head of state “On additional measures to improve the certification of scientific and scientific-pedagogical personnel in the Republic of Azerbaijan” dated 10 December 2018 and the Law of the Republic of Azerbaijan “On Science”. The National Information System was developed in accordance with the listed documents, as well as Order No 131 of the President of ANAS of 12 March 2019
The National Information System has been successfully implemented as a pilot project at the Institute of Information Technology. A manual has been prepared for administrators and users of this system.