02.10.2025 / Mühüm xəbərlər
2 oktyabr 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələ ilə bağlı çıxış edən Ə.Abbasov institutun baş mühasibi İsmayılova İrina Aydın qızını 65 illik yubileyi münasibətilə institutun kollektivi adından təbrik edib. O, uzun illər İSİ-də çalışan İ.İrinovanın peşəkar əmək fəaliyyəti və nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, yubilyara institutun Fəxri Fərmanını təqdim edərək yeni müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2025-ci ildə institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturasına qəbul edilmiş doktorantların elmi rəhbərlərinin və dissertasiya mövzularının təsdiq olunması haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılıb, açıq səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra İSİ-nin Elmi katibi Zəhra Əzizova i.ü.f.d., 2-ci il elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant Asif Əliyevin “Ölkənin sosial dayanıqlığının qiymətləndirilməsində süni intellekt texnologiyaları” monoqrafiyası haqqında çıxış edib.
Sonra İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev 2025-ci il üzrə laboratoriyaların elmi fəaliyyəti haqqında hesabatların hazırlanması məsələsi ilə bağlı çıxış edib. Şura üzvləri tərəfindən ətraflı müzakirə aparılıb, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems held
A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on October 2, 2025.
The meeting was opened by the General Director of the ICS, Chairman of the Science Council, Academician Ali Abbasov, who informed the participants of the agenda.
Speaking on the first item on the agenda, A. Abbasov, on behalf of the institute's staff, wished the institute's chief accountant, Irina Ismayilova, a happy 65th birthday. He spoke about the professional career and noble human qualities of I. Ismayilova, who has worked at ICS for many years, presented her with a certificate of merit of the institute, and wished her further success.
Then, Head of the ICS's Education Department Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, spoke on the approval of academic supervisors and dissertation topics for doctoral students enrolled into the institute's PhD program in 2025. The issue was discussed by the Council members, and the relevant decisions were made by open vote.
Next, ICS’s Academic Secretary Zahra Azizova spoke on the monograph “Artificial Intelligence Technologies in Assessing Country’s Social Sustainability” by second-year DSc program student Asif Aliyev, PhD in Economics.
Then, Acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, spoke on the preparation of reports on the scientific activities of laboratories for 2025. The Council members discussed the issue in detail and made the relevant decisions by voting.