02.10.2025 / Mühüm xəbərlər
2 oktyabr 2025-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələ ilə bağlı çıxış edən Ə.Abbasov institutun baş mühasibi İsmayılova İrina Aydın qızını 65 illik yubileyi münasibətilə institutun kollektivi adından təbrik edib. O, uzun illər İSİ-də çalışan İ.İrinovanın peşəkar əmək fəaliyyəti və nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, yubilyara institutun Fəxri Fərmanını təqdim edərək yeni müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2025-ci ildə institutun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturasına qəbul edilmiş doktorantların elmi rəhbərlərinin və dissertasiya mövzularının təsdiq olunması haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılıb, açıq səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra İSİ-nin Elmi katibi Zəhra Əzizova i.ü.f.d., 2-ci il elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant Asif Əliyevin “Ölkənin sosial dayanıqlığının qiymətləndirilməsində süni intellekt texnologiyaları” monoqrafiyası haqqında çıxış edib.
Sonra İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev 2025-ci il üzrə laboratoriyaların elmi fəaliyyəti haqqında hesabatların hazırlanması məsələsi ilə bağlı çıxış edib. Şura üzvləri tərəfindən ətraflı müzakirə aparılıb, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

2 октября 2025 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Заседание открыл генеральный директор ИСУ, председатель Ученого совета академик Али Аббасов, который довел до сведения участников мероприятия вопросы повестки дня.
Выступая по первому вопросу повестки дня, А. Аббасов от имени коллектива института поздравил главного бухгалтера института Исмаилову Ирину Айдын гызы с 65-летием. Он рассказал о профессиональной трудовой деятельности и благородных человеческих качествах И.Исмаиловой, много лет проработавшей в ИСУ, вручил юбилярше Почетную грамоту института и пожелал ей новых успехов.
Затем с докладом об утверждении научных руководителей и тем диссертаций докторантов, принятых в докторантуру института по программе подготовки докторов философии в 2025 году, выступила заведующая отделом образования ИСУ д.ф.м. Севиндж Гулиева. Вопрос был обсужден членами совета, и соответствующие решения были приняты путем открытого голосования.
Далее ученый секретарь ИСУ Захра Азизова выступила по вопросу монографии «Технологии искусственного интеллекта в оценке социальной устойчивости страны» докторанта 2-го курса программы по подготовке докторов наук д.ф.э. Асифа Алиева.
Затем по вопросу подготовки отчетов о научной деятельности лабораторий за 2025 год выступил временно исполняющий обязанности исполнительного директора ИСУ д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев. Члены Совета подробное обсудили вопрос, и путем голосования были приняты соответствующие решения.