05.03.2020 / Xəbərlər
Martın 5-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə akademiyanın elmi və ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən bir qrup qadına Fəxri fərmanlar təqdim olunub.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, h.ü.e.d., professor Habil Qurbanov AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi katibi və Həmkarlar Təşkilatının sədri Zəhra Ələkbər qızı Əzizovanı səmərəli elmi fəaliyyətinə və ictimai xidmətlərinə görə və 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Fəxri fərmanla təltif etmişlər.

ANAS celebrated International Women's Day
An event dedicated to International Women's Day was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences on 5 March.
A group of women actively involved in the scientific and socio-political life of the Academy received certificates of honor.
Academician Ibrahim Guliyev, the first Vice President of ANAS, and Professor Habil Gurbanov, Doctor of Law, Chairman of the ANAS Free Trade Union, awarded Zahra Azizova, Academic Secretary of the Institute of Control Systems of ANAS, Chairperson of the Trade Union Organization with a certificate of honor for effective academic work and public service on the occasion of International Women's Day.