Akademik İsa Həbibbəylinin monoqrafiyası Dövlət Mükafatına təqdim olunub
Martın 17-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Katibliyinin növbəti iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin "Azərbaycan ədəbiyyatı dövrləşdirmə konsepsiyası və inkişaf mərhələləri" monoqrafiyasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına (ədəbiyyat sahəsi üzrə) təqdim olunması məsələsi müzakirə edilib.
Bildirilib ki, bu kitab Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin elmi-nəzəri cəhətdən dövrləşdirilməsinə həsr edilmiş ilk monoqrafik tədqiqatdır. Ədəbiyyatşünaslıq elmində ilk dəfə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən hazırlanmış sistemli dövrləşdirmə konsepsiyası əsasında çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin inkişaf mərhələləri müəyyən edilib. Hələlik Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin heç birində, həmçinin qonşu dövlətlərdə ədəbiyyat tarixinin dövrləşdirilməsi üzrə elmi-nəzəri təsnifat aparılmayıb.
İclasda qeyd olunub ki, kitabda Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin təzkirəçilikdən elmi icmallara qədərki inkişaf yolu izlənilərək təhlil olunub. Ədəbiyyat tariximizin dövrləşdirməsi zamanı milli maraqlardan və dövlətçilik meyarlarından çıxış edilərək azərbaycançılıq məfkurəsi, sivilizasiya faktoru, ədəbi cərəyanlar və ədəbi-tarixi prosesin reallıqları prinsipləri əsas götürülüb. Nəşrdə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin on inkişaf mərhələsi göstərilib və hər bir ədəbi mərhələ elmi-nəzəri cəhətdən geniş şəkildə əsaslandırılıb.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, akademik İsa Həbibbəylinin "Azərbaycan ədəbiyyatı dövrləşdirmə konsepsiyası və inkişaf mərhələləri" monoqrafiyasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə qərar yekdilliklə qəbul edilib.

Monograph by academician Isa Gabibbeyli submitted for State Prize
On March 17, a regular meeting of the Secretariat of the Writers’ Union of Azerbaijan was held. At the meeting, the issue of presenting the monograph “The concept of periodization and stages of development of Azerbaijani literature” by the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, academician Isa Habibbayli for the State Prize of the Republic of Azerbaijan (in the field of literature).
It was noted that this book is the first monographic study devoted to the scientific and theoretical periodization of the history of Azerbaijani literature. For the first time in literary science, the stages of development of centuries-old Azerbaijani literature were determined on the basis of the concept of systematic periodization, developed by academician Isa Habibbayli. To date, no scientific and theoretical classification of the history of literature has been carried out in the Commonwealth of Independent States, as well as in neighboring countries.
During the meeting, it was noted that during the periodization of our literary history, based on national interests and the criteria of statehood, the principles of Azerbaijanism, factors of civilization, literary trends and the realities of the literary and historical process are taken as a basis. The publication presents ten stages in the development of the history of Azerbaijani literature, and each literary stage is widely justified from a scientific and theoretical point of view.
Given all this, it was unanimously decided to submit the monograph “The concept of periodization and stages of development of Azerbaijani literature” for the State Prize of the Republic of Azerbaijan.