AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin növbəti Elmi Şurası keçirilmişdir
12 iyun 2020-ci il tarixində AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda aşağıdakı məsələlər müzakirə edilmişdir:
TƏLTİFLƏR:
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən akademik Fikrət Əliyevin “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülməsi haqqında
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən akademik Yusif Məmmədovun 2-ci dərəcəli ”Əmək” ordeninə layiq görülməsi haqqında
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən AMEA-nın müxbir üzvü Aydın Kazımzadənin “Şöhrət”ordeninə layiq görülməsi haqqında
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 mart 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən akademik Adil Qəribovun “Şöhrət” ordeninə layiq görülməsi haqqında
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may Sərəncamına əsasən 2020-ci il üçün elm sahəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatının verilməsi haqqında
ELMİ-TƏŞKİLATİ MƏSƏLƏLƏR:
1. AMEA-nın 10 iyun 2020-ci il tarixli Ümumi Yığıncağının Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında müəyyənləşdirdiyi vəzifələr haqqında
2. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə məqsədli elmi proqramların təqdim edilməsi haqqında
3. “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında
4. AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi elmi müəssisələrinin koronavirus pandemiyası və onunla əlaqədar problemlərə dair təklifləri haqqında
5. AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Seysmologiya və Atmosfer Fizikası İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu haqqında
6. AMEA-nın Biofizika İnstitutunun “Hüceyrə Texnologiyalarının İnkişafı” proqramı haqqında
7. AMEA-nın Biofizika İnstitutunun “Əməkdaşların iş icrasının qiymətləndirilməsi” proqramı haqqında
8. AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertantı Tamilla Şabanovanın dissertanturadan xaric edilməsi haqqında

Состоялся очередной Ученый совет Отделения физико-математических и технических наук НАНА
12 июня 2020 года состоялось очередное заседание Ученого совета Отделения физико-математических и технических наук НАНА. На встрече обсуждались следующие вопросы:
НАГРАДЫ:
• О присвоении академику Фикрету Алиеву звания «Заслуженный деятель науки» на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 ноября 2019 года.
• О награждении академика Юсифа Мамедова орденом «Труд» 2-й степени на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 ноября 2019 года.
• О награждении члена-корреспондента НАНА Айдына Казимзаде орденом «Слава» на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 ноября 2019 года.
• О награждении академика Адиля Гарибова орденом «Слава» на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 27 марта 2020 года.
• О присуждении Государственной премии Азербайджанской Республики в области науки за 2020 год на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 22 мая.
НАУЧНО-ОРГАНИЗАЦИОННЫЕ ВОПРОСЫ:
1. О задачах, определенных Общим собранием НАНА 10 июня 2020 года, перед Отделением физико-математических и технических наук.
2. О представлении целевых научных программ по Отделению физико-математических и технических наук НАНА
3. О Плане действий, связанных с реализацией «Программы развития НАНА на 2020–2025 годы».
4. О предложениях научных учреждений Отделения физико-математических и технических наук НАНА по пандемии коронавируса и смежным проблемам
5. Меморандум о взаимопонимании между Институтом систем управления НАНА и Институтом сейсмологии и физики атмосферы Академии наук Туркменистана.
6. О программе «Развитие клеточных технологий» Института биофизики НАНА
7. О программе «Оценка труда работников» Института биофизики НАНА.
8. Об исключении из диссертантуры Тамиллы Шабановой, диссертанки по подготовке докторов философских наук Института информационных технологий НАНА.