İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Zəfər Gününün 5-ci ildönümü ilə əlaqədar olaraq tədbir keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşaraq canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra İSİ əməkdaşları tərəfindən hazırlanan 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olunub.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Zəfər Gününün 5-ci ildönümü münasibətilə bütövlükdə dünya azərbaycanlılarını təbrik edib.
Akademik Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi uğrunda həyata keçirdiyi İkinci Qarabağ müharibəsinin şanlı tarixinə nəzər salıb. Qeyd edib ki, 44 gün ərzində həyata keçirilən əks-hücum əməliyyatları nəticəsində Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı və Şuşa düşmən işğalından azad edildi, 10 noyabr tarixində imzalanan üçtərəfli bəyanata əsasən Ermənistan Ağdam rayonunun işğal altındakı hissəsini, Kəlbəcər və Laçın rayonlarını döyüşsüz geri qaytarmağa məcbur oldu.
Müharibədən sonrakı dövrdə suverenliyimizin tam bərpası ilə nəticələnən uğurlu antiterror əməliyyatlarından söz açan akademik bildirib ki, 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin suverenliyi tam bərpa edildi. Cəmi 23 saat 43 dəqiqə ərzində aparılan əməliyyatdan sonra Xankəndi, Xocalı, Ağdərə, Xocavənd və Əsgəranda üçrəngli Azərbaycan Bayrağı yüksəldildi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü tamamilə bərpa edildi.
Qarabağ müharibəsinin dünya tarixində son illərin ən mühüm qələbəsi olduğunu qeyd edən akademik bu zəfərin məhz ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb. 2022-ci il oktyabrın 21-dək 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin həlak olduğunu, 6 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirən Ə.Abbasov Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edib.
Qarabağ zəfərindən sonra ölkə başçısının rəhbərliyi ilə hərbi, siyasi, iqtisadi, texnoloji və mədəni sahələrdə həyata keçirilən dövlət siyasəti və quruculuq işlərindən bəhs edən Ə.Abbasov hərb meydanında əldə olunan uğurların əsasında dövrün tələblərinə cavab verən müasir texnologiyaların dayandığını qeyd edib. Bu istiqamətdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edən akademik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin 3 noyabr tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaq tədbirində səsləndirdiyi fikirlərə nəzər salıb. Qeyd edib ki, hər bir ölkənin inkişafının əsasında cəmiyyətin intellektual potensialı, texnoloji və elmi inkişafının dayandığını bildirən ölkə başçısı hazırda Azərbaycanın tərəqqisi istiqamətində texnoloji inkişafın əsas prioritet olduğunu vurğulayıb, bu baxımdan ölkənin elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələri nəzərə çatdırıb.
Dünya hərb siyasətinə doktrinalarla yazılan İkinci Qarabağ müharibəsini eyni zamanda böyük texnologiyalar müharibəsi adlandıran Ə.Abbasov döyüşlərdə pilotsuz uçuş aparatlarından (PUA) istifadə edilməsinin yerli və xarici hərbi ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, çıxışında bir çox beynəlxalq hərbi ali məktəblərdə tədqiq edilən İkinci Qarabağ müharibəsində pilotsuz uçuş aparatlarının tətbiqindən söz açan ölkə başçısı müasir müharibələrdə PUA-ların istifadəsinin təməlinin ölkəmiz tərəfindən qoyulduğunu və hazırda bu sahənin inkişafında işlərin davam etdirildiyini bildirib.
Ümumilikdə, Azərbaycan elminin inkişafı, əldə olunan elmi nəticələrin müxtəlif sənaye sahələrinə tətbiqi istiqamətində dövlət strukturları və elmi ictimaiyyətin “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq modeli ətrafında cəmləşməli olduğunu nəzərə çatdıran dövlət başçısı Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən məqsədyönlü dövlət siyasətindən bəhs edib.
Dövlət başçısının Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və süni intellekt sahələrinin inkişafı ilə əlaqədar səsləndirdiyi önəmli məqamları ətraflı şəkildə nəzərə çatdıran Ə.Abbasov bildirib ki, kiberhücumların müxtəlif istiqamətlərdə geniş vüsət alması bu sahənin inkişafında xüsusi diqqət tələb edir. Çünki kibertəhlükəsizlik sadəcə virtual təhlükəsizlik deyil, eyni zamanda hər bir ölkənin fiziki təhlükəsizliyidir. Rəqəmsallaşmanın torpaq, su, hava, kosmik və kiber sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyi müasir dövrdə bu sistemlərin müdafiəsində kibertəhlükəsizliyin önəmindən bəhs edib. Məhz bu istiqamətdə hazırda ölkəmizdə beynəlxalq tərəfdaşlar və böyük təcrübəyə malik olan şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur, kibertəhlükəsizliklə bağlı dövlət strukturları və Azərbaycanın elm ictimaiyyətinin birgə fəaliyyət göstərməsi üçün əməli tədbirlər görülür, rəqəmsallaşma geniş miqyasda tətbiq edilir.
Ölkə başçısının çıxışında səsləndirdiyi qarşıda duran vəzifələrin icrası istiqamətində uzun illər İSİ-də həyata keçirilən işlərdən bəhs edən Ə.Abbasov süni intellekt texnologiyalarının intellektual qərar qəbuletmə, intellektual tanıma problemləri və təbii dillərin emalı (NLP) kimi hərbi tətbiqə yönəlmiş sahələrində aparılan tədqiqatlardan, aerokosmik informasiyaların emalı üzərində tanıma məsələləri, xüsusi təyinatlı pilotsuz uçuş aparatlarının bort kompüteri, uçuş kontrolleri, xüsusi rabitə, uçuş idarəetmə sisteminin və müvafiq proqram təminatının işlənib hazırlanması kimi potensial layihələrdən söz açıb. Qeyd edib ki, sözügedən layihələr “Dövlət-Özəl-Akademik” əməkdaşlıq çərçivəsində dövlət əhəmiyyətli qurumlarda müxtəlif sahələr üzrə uğurla tətbiq edilməyə başlamışdır. Bu məqamda İSİ ilə SİNAM MMC, Robotroniks və İntelPro startup şirkətləri arasında əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən işlərdən bəhs edən Ə.Abbasov qarşıda duran vəzifələri nəzərə çatdırıb.
Sonra r.e.d., professor Knyaz Məmmədov, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev, r.ü.f.d., dosent Ələkbər Axundov və i.ü.f.d., dosent Aygün Əliyeva çıxış edərək müharibənin şanlı tarixindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

An event dedicated to Victory Day was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated to the 5th anniversary of the Victory Day was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by the Institute's administration, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
At first, a minute of silence was observed to honor the memory of the martyrs who perished in the valiant struggle for the territorial integrity of Azerbaijan. Then a video about the historical moments of the 44-day Patriotic War prepared by ICS employees was shown.
General Director of ICS Academician Ali Abbasov opened the meeting and congratulated all Azerbaijanis of the world on the Victory Day.
The academician spoke about the glorious history of the Second Karabakh War for the liberation of the occupied lands under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan in response to another provocative military aggression of Armenia, which started on September 27, 2020. He noted that as a result of counteroffensive operations carried out over 44 days, Jabrayil, Fizuli, Zangilan, Gubadli, and Shusha were liberated from enemy occupation, and according to the trilateral statement signed on November 10, Armenia was forced to return the occupied part of Agdam District, Kalbajar District, and Lachin District without a fight.
Speaking about successful counterterrorism operations that resulted in the complete restoration of our sovereignty in the post-war period, the academician noted that as a result of local counterterrorism measures carried out by the Azerbaijani army on September 19-20, 2023, our country's sovereignty was fully restored. After the operation, which lasted only 23 hours and 43 minutes, the tricolor Azerbaijani flag was raised in Khankendi, Khojaly, Aghdara, Khojavand, and Askeran, and the territorial integrity of our country was fully restored.
The Karabakh War was one of the most important victories in world history in recent years, and the academician emphasized that this victory was made possible by the visionary policies of the head of state, Mr. Ilham Aliyev, and the determination of the Azerbaijani army. Noting that as of October 21, 2022, 2,908 military personnel and 100 civilians had been killed, 6 were missing, and 12 were prisoners of war, A. Abbasov said that the cherished memory of the martyrs who gave their lives for their homeland will always live in the hearts of every Azerbaijani, and he paid his respects to the memory of our martyrs.
Speaking about state policy and building work carried out in the military-political, economic, technological, and cultural spheres under the leadership of the head of state after the victory in Karabakh, A. Abbasov noted that the successes achieved on the battlefield are based on modern technologies that meet the requirements of the era. Speaking about the challenges facing the Azerbaijani scientific community in this direction, the academician brought up the ideas voiced by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, at the meeting dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) on November 3 this year. Noting that the development of any country is based on the intellectual potential, technological and scientific development of society, the head of state stressed that technological development is currently a top priority for Azerbaijan's progress and outlined the tasks facing the country's scientific community in this regard.
Calling the Second Karabakh War both a Great Technological War written into global military policy as a doctrine, the scientist noted that the use of unmanned aerial vehicles (UAVs) in combat operations is highly valued by domestic and foreign military experts. He noted that in his speech, the head of state, who spoke about the use of unmanned aerial vehicles in the Second Karabakh War, which has been studied in many international military universities, stated that the basis for the use of UAVs in modern warfare was laid by our country and that work is currently ongoing to develop this area.
Overall, the head of state noted that government agencies and the scientific community should focus on a model of “public-private-academic” cooperation for the development of Azerbaijani science and the implementation of scientific results in various industries. He also spoke about the targeted state policy being implemented to develop Azerbaijani science.
After detailing the important points raised by the head of state regarding the development of cybersecurity and artificial intelligence in Azerbaijan, A. Abbasov noted that the widespread use of cyberattacks in various areas requires special attention in the development of this sphere. After all, cybersecurity is not only virtual security, but also the physical security of every country. In the modern era, when digitalization is rapidly developing in the land, water, air, space, and cyber spheres, he spoke about the importance of cybersecurity in protecting these systems. It is in this field that our country is currently establishing cooperation with international partners and companies with extensive experience, taking practical measures for joint activities between government agencies and the scientific community of Azerbaijan in the field of cybersecurity, and digitalization is being widely applied.
Speaking about the long-term work carried out at ICS to implement the tasks outlined by the head of state in his speech, A. Abbasov discussed ongoing research in the field of military applications of artificial intelligence technologies, such as intelligent decision-making, intelligent recognition and natural language processing (NLP), recognition problems in aerospace information processing, the development of an on-board computer, flight controller, special communications, flight control system, and related software for special-purpose unmanned aerial vehicles, and other potential projects. He noted that the above-mentioned projects are already being successfully implemented in various fields in state institutions as part of public-private-academic cooperation. In this regard, A. Abbasov spoke about the work being carried out as part of the cooperation between ICS and SINAM LLC, the startups Robotroniks and IntelPro, and outlined the tasks ahead.
Other speakers were Prof. Knyaz Mammadov, DSc in Mathematics, Assoc. Prof. Fahrad Pashayev, DSc in Engineering, Assoc. Prof. Alekper Akhundov, PhD in Mathematics, Assoc. Prof. Aygun Aliyeva, PhD in Economics, who spoke about the glorious history of the war and shared their memories of Karabakh.