AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri Monteneqroda keçirilən OPTIMA-2020 beynəlxalq elmi konfransda məruzə ediblər
02.10.2020 / Xəbərlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri Monteneqronun Petrovak şəhərində 2020-ci il sentyabr ayının 28-dən oktyabr ayının 2-nə kimi ZOOM platformasında Onlayn keçirilən ənənəvi XI Beynəlxalq “Optimallaşdırma və tətbiqləri” OPTIMA-2020 elmi konfransında  (agora.guru.ru) iştirak etmişlər. Konfrans Monteneqro Universiteti, Monteneqro Elmlər Akademiyası, Rusiya EA-nın Kompüter Hesablama Mərkəzi və s. təşkilatçılığı ilə işinə başlayıb. Hər il ənənəvi keçirilən bu ilki konfrans Monteneqro Elmlər Akademiyasının akademiki Milojika Jakimoviçin 70 illik yubileyinə həsr olunmuşdur.
Konfransda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri – AMEA-nın müxbir üzvu, prof. Ayda-zadə Kamil, a.e.i., prof. Abdullayev Vaqif “Adi diferensial tənliklər sistemi üçün nöqtəvi və inteqral qiymətli sərhəd şərtlərinin sağ tərəflərinin optimallaşdırılması”, a.e.i., dos. Rəhimov Anar “Parabolik tənlikdə xüsusi tip mənbənin zamandan asılı əmsal-funksiyasının bərpası məsələsinin həlli”, a.e.i., dos. Əşrəfova Yeganə “Şəbəkə strukturlu dinamik sistemlərdə mənbələrin yerinin və gücünün optimallaşdırılması”, e.i. Həşimov Vüqar “Hərəkət edən mənbəyə malik lövhənin qızdırılmasının əks əlaqəli idarə edilmısinə yanaşma haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişlər. Məruzələr konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ərafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Onlayn konfransa ABŞ, Fransa, Almaniya, İsveç, Rusiya, Meksika, Portuqaliya, Belçika, Finlandiya, Avstriya və s. kimi 25-dən çox olkənin tanınmış alimləri qatılıblar.

Scientists of ICS spoke at the International Conference OPTIMA-2020 in Montenegro
The scientists of the Institute of Control Systems of ANAS took part in the XI International Conference Optimization and Applications - OPTIMA2020 (agora.guru.ru). The Conference was held from 28 September to 2 October, 2020 in Petrovac, Montenegro. The conference is organized by the Montenegrin Academy of Sciences and Arts, Federal Research Center "Computer Science and Control" of the Russian Academy of Science, University of Montenegro etc. The OPTIMA conference is dedicated to the 70th anniversary of Academician Milojica Jacimovic this year.
The scientists of the Institute of Control Systems – acad., Prof. K.R. Aida-zade, the leading researcher, Assoc. Prof. V.M. Abdullayev made the report entitled “Optimization of the right sides of boundary conditions with point and integral values for the ODE system”, the leading researcher, Assoc. Prof. Rahimov Anar made the report entitled “Solution to problem of restoring time coefficient-functions of special type source in parabolic equation”, the leading researcher, Assoc. Prof. Ye.R. Ashrafova made the report entitled “Optimization of places and capacities of sources in dynamic systems of network structure”, the researcher V.A. Hashimov made the report entitled “On an approach to feedback control of heating a plate with moving sources”. The reports were interesting for the conference participants, the various questions were asked about the subjects.
The online event brought together the famous scientists from USA, France, Germany, Sweden, Russia, Mexico, Portugal, Belgium, Finland, Austria and other more than 25 countries.