Riyaziyyat İnstitutunda Xocalı soyqırımına həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat İnstitutunda Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alimlər, mütəxəssislər və əməkdaşlar iştirak ediblər.
Öncə Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra faciənin tarixi gedişatını, törədilmiş vəhşilikləri və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılan faktları əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri açan Riyaziyyat İnstitutu PHŞ-nin direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, direktor müavini, t.e.d. Elxan Səbziyev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı qüvvələrinin keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərində xüsusi amansızlıqla həyata keçirdiyi qətliamın təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ağır cinayət olduğunu vurğulayıb. O, faciənin tarixi köklərindən bəhs edərək bu hadisələrin xalqımıza qarşı aparılan uzunmüddətli işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu bildirib.
E.Səbziyev Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi istiqamətində atılan addımları da diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən Xocalı soyqırımı ilə bağlı qərar qəbul edilib və 26 fevral “Xocalı Soyqırımı Günü” elan olunub. Bildirilib ki, sonrakı illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə faciənin beynəlxalq aləmdə tanıdılması, şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib, dünyanın müxtəlif ölkələrində abidələr ucaldılıb, anım mərasimləri təşkil olunub.
Çıxış zamanı, həmçinin vurğulanıb ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı tarixi qələbə nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olunub, tarixi ədalət təmin edilib. E.Səbziyev Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsini ehtiramla yad edərək onların xatirəsinin xalqımızın qəlbində daim yaşayacağını bildirib.
Daha sonra professorlar Həmidulla Aslanov, Hamlet Quliyev və Riyaziyyat İnstitutunun hüquq-məsləhətçisi Vəfa Usubova çıxış edərək Xocalı faciəsinin tarixi səbəbləri, ağır nəticələri və beynəlxalq müstəvidə tanıdılması istiqamətində aparılan işlərin əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirin sonunda Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir daha ehtiramla yad edilib və belə anım mərasimlərinin milli birliyin möhkəmləndirilməsi və tarixi həqiqətlərin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığı qeyd olunub.

A memorial event dedicated to the Khojaly genocide was held at the Institute of Mathematics
An event dedicated to the 34th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Institute of Mathematics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, scientists and specialists and other employees.
First, the cherished memory of the victims of the Khojaly genocide was honored with a minute of silence. Then, a video about the historical course of the tragedy, the atrocities committed, and the facts presented to the international community was demonstrated.
Opening the event, Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, Acting Director and Deputy Director of the Institute of Mathematics Public Legal Entity, emphasized that the massacre carried out with extreme cruelty by Armenian armed forces with the participation of the 366th motorized rifle regiment of the former USSR in the city of Khojaly on the night of February 25-26, 1992, was a grave crime directed not only against the Azerbaijani people but against all humanity. Speaking about the historical roots of the tragedy, he said that these events were part of a long-term policy of aggression and ethnic cleansing carried out against our people.
E. Sabziev also talked the steps taken toward providing a political and legal assessment of the Khojaly genocide. He said that, upon the initiative of National Leader Heydar Aliyev, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan adopted a resolution regarding the Khojaly genocide in February 1994, declaring February 26 as the Khojaly Genocide Day. He stressed that in subsequent years, under the leadership of President Ilham Aliyev, consistent and purposeful measures have been implemented to promote international recognition of the tragedy and to perpetuate the memory of the martyrs, monuments have been erected, and commemorative ceremonies have been organized in various countries around the world.
In his speech, E. Sabziev also emphasized that as a result of the historic victory won in the Second Karabakh War by the Valiant Azerbaijani Army under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the territorial integrity of our country has been restored and historical justice has triumphed. E. Sabziev paid tribute to the dear memory of the Khojaly martyrs, saying that their memory will live forever in the hearts of our people.
Then, Professors Hamidulla Aslanov, Hamlet Guliyev, and the legal advisor of the Institute of Mathematics, Vafa Usubova, spoke about the historical causes and grave consequences of the Khojaly tragedy, as well as the significance of the work carried out toward its recognition on the international stage.
In conclusion, the cherished memory of the victims of the Khojaly genocide was once again honored with respect, and it was noted that such memorial ceremonies are of great importance in terms of strengthening national unity and promoting historical truths.