11.03.2026 / Xəbərlər
11 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat İnstitutunda növbəti Ümuminstitut seminarı keçirilib. Seminarda Cəbr və riyazi analiz laboratoriyasının müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Eminağa Məmmədov “Məhdud oblastlarda təyin olunmuş Banax–Sobolev fəzalarında ikinci tərtib elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin həll olunması haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzə hamar sərhədli məhdud oblastlarda simmetrik fəzaların normaları ilə törənən Banax–Sobolev fəzalarında ikinci tərtib elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin həllinin tədqiqinə həsr olunub. Həll olunma güclü mənada başa düşülür. Xüsusi halda bircins uyğun  məsələnin trivial həllinin varlığından qeyri-bircins məsələnin də həllinin varlığı alınır.
Müəyyən şərtlər daxilində baxılan məsələnin Banax–Sobolev fəzasında həll olunmasına ekvivalent olduğu göstərilib.

В Институте математики состоялся очередной общеинститутский семинар
11 марта 2026 года в Институте математики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялся очередной общеинститутский семинар. На семинаре с докладом на тему «О разрешимости задачи Дирихле для эллиптических уравнений второго порядка в , определенных в ограниченных областях» выступил заведующий лабораторией алгебры и математического анализа, доктор философии по математике Эминага Мамедов.
Доклад посвящен исследованию решения задачи Дирихле для эллиптических уравнений второго порядка в пространствах Банаха-Соболева, порожденных нормами симметричных пространств в ограниченных областях с гладкой границей. Разрешимость понимается в сильном смысле. В частном случае существование тривиального решения однородной соответствующей задачи подразумевает существование решения неоднородной задачи.
Показано, что при определенных условиях рассматриваемая задача эквивалентна разрешимости в пространствах Банаха-Соболева .