11.03.2026 / Xəbərlər
11 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat İnstitutunda növbəti Ümuminstitut seminarı keçirilib. Seminarda Cəbr və riyazi analiz laboratoriyasının müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Eminağa Məmmədov “Məhdud oblastlarda təyin olunmuş Banax–Sobolev fəzalarında ikinci tərtib elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin həll olunması haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzə hamar sərhədli məhdud oblastlarda simmetrik fəzaların normaları ilə törənən Banax–Sobolev fəzalarında ikinci tərtib elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin həllinin tədqiqinə həsr olunub. Həll olunma güclü mənada başa düşülür. Xüsusi halda bircins uyğun  məsələnin trivial həllinin varlığından qeyri-bircins məsələnin də həllinin varlığı alınır.
Müəyyən şərtlər daxilində baxılan məsələnin Banax–Sobolev fəzasında həll olunmasına ekvivalent olduğu göstərilib.

Another General seminar was held at the Institute of Mathematics
Another General seminar was held at the Institute of Mathematics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on March 11, 2026. At the seminar, Head of the Laboratory of Algebra and Mathematical Analysis Eminaga Mammadov, PhD in Mathematics, made a presentation "On the solvability of the Dirichlet problem for second-order elliptic equations in Banach–Sobolev spaces defined in bounded domains."
The presentation was dedicated to the study of the solution to the Dirichlet problem for second-order elliptic equations in Banach–Sobolev spaces generated by the norms of symmetric spaces in bounded domains with smooth boundaries. Solvability is understood in the strong sense. In a special case, the existence of a trivial solution for the corresponding homogeneous problem implies the existence of a solution for the non-homogeneous problem.
It  was shown that under certain conditions the problem under consideration is equivalent to solvability in Banach-Sobolev spaces.