18.03.2026 / Tədbirlər
18 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat İnstitutunun növbəti Ümuminstitut seminarı keçirildi. Seminarda “Diferensial tənliklər laboratoriyasının müdiri f-r.e.d., professor Fərman Məmmədov “2-ci tərtib kvazixətti elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin güclü həll oluna bilməsi haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Məruzədə əvvəlcə dünya ədəbiyyatında əldə olunmuş əsas nəticələrin izahlı xronologiyası təqdim edildi. Daha sonra bu nəticələr fonunda müəlliflərin öz tədqiqat nəticələrinə toxunularaq, onların digər nəticələr arasında müqayisəli təhlili verildi.
Kvazixətti elliptik və parabolik tənliklər üçün 2-ci tərtib tənliklərə aid birinci sərhəd məsələsinin həllinin varlığı və yeganəliyi ilə bağlı geniş ədəbiyyat mövcuddur. Bu istiqamətdə klassik nəticələrlə tanış olmaq üçün Ladıjenskaya, Uraltseva, D. Gilbarq, N.Trudingerin məşhur monoqrafiyaları əsas mənbələrdən biri kimi qeyd olundu.
Qeyd edildi ki, keçən əsrin 70-ci illərindən etibarən kvazixətti elliptik tənliklərin həllolunma məsələləri daha sistemli və dərin şəkildə inkişaf etməyə başlamışdır. Bu sahədə Stampakiyanın, Bernşteynin, Bokardonun, Muratın, Porettanın, Amman, Krandalin, Segura de León və Lionsun, Ambrosettinin, Rabinoviçin, Poxojaevin və digər alimlərin mühüm töhfələri xüsusi vurğulandı.
Sonda seminar iştirakçıları məruzəçiyə suallar ünvanlamış və mövzu ətrafında geniş müzakirə aparılmışdır.

A regular general seminar of the Institute of Mathematics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on March 18, 2026. At the seminar, Head of the Differential Equations Laboratory Professor Farman Mammadov, DSc in Physics and Mathematics, made a presentation "On the strong solvability of the Dirichlet problem for second-order quasilinear elliptic equations."
The speaker first presented an explanatory chronology of the key results achieved in global literature. Subsequently, against the backdrop of these findings, the authors' own research results were discussed, providing a comparative analysis with other established results.
There is extensive literature regarding the existence and uniqueness of solutions to the first boundary value problem for second-order quasilinear elliptic and parabolic equations. The famous monographs by Ladyzhenskaya, Uraltseva, D. Gilbarg, and N. Trudinger were cited as primary sources for familiarizing oneself with classical results in this field.
It was noted that since the 1970s, the solvability of quasilinear elliptic equations had begun to develop more systematically and deeply. The significant contributions of scholars such as Stampacchia, Bernstein, Boccardo, Murat, Poretta, Amann, Crandall, Segura de Leon, Lions, Ambrosetti, Rabinowitz, Pohozaev, and others were specifically highlighted.
In conclusion, the seminar participants asked the speaker their questions, and an extensive discussion on the topic was held.