18.03.2026 / Tədbirlər
18 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat İnstitutunun növbəti Ümuminstitut seminarı keçirildi. Seminarda “Diferensial tənliklər laboratoriyasının müdiri f-r.e.d., professor Fərman Məmmədov “2-ci tərtib kvazixətti elliptik tənliklər üçün Dirixle məsələsinin güclü həll oluna bilməsi haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Məruzədə əvvəlcə dünya ədəbiyyatında əldə olunmuş əsas nəticələrin izahlı xronologiyası təqdim edildi. Daha sonra bu nəticələr fonunda müəlliflərin öz tədqiqat nəticələrinə toxunularaq, onların digər nəticələr arasında müqayisəli təhlili verildi.
Kvazixətti elliptik və parabolik tənliklər üçün 2-ci tərtib tənliklərə aid birinci sərhəd məsələsinin həllinin varlığı və yeganəliyi ilə bağlı geniş ədəbiyyat mövcuddur. Bu istiqamətdə klassik nəticələrlə tanış olmaq üçün Ladıjenskaya, Uraltseva, D. Gilbarq, N.Trudingerin məşhur monoqrafiyaları əsas mənbələrdən biri kimi qeyd olundu.
Qeyd edildi ki, keçən əsrin 70-ci illərindən etibarən kvazixətti elliptik tənliklərin həllolunma məsələləri daha sistemli və dərin şəkildə inkişaf etməyə başlamışdır. Bu sahədə Stampakiyanın, Bernşteynin, Bokardonun, Muratın, Porettanın, Amman, Krandalin, Segura de León və Lionsun, Ambrosettinin, Rabinoviçin, Poxojaevin və digər alimlərin mühüm töhfələri xüsusi vurğulandı.
Sonda seminar iştirakçıları məruzəçiyə suallar ünvanlamış və mövzu ətrafında geniş müzakirə aparılmışdır.

18 марта 2026 года состоялся очередной общеинститутский семинар Института математики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На семинаре с докладом на тему «О сильной разрешимости задачи Дирихле для квазилинейных эллиптических уравнений 2-го порядка» выступил заведующий лабораторией дифференциальных уравнений, д.ф.-м.н., профессор Фарман Мамедов.
В докладе сначала была представлена пояснительная хронология основных результатов, полученных в мировой литературе. Затем, на фоне этих результатов, были затронуты собственные результаты исследований авторов и проведен их сравнительный анализ с другими достижениями.
Существует обширная литература, посвященная существованию и единственности решения первой краевой задачи для квазилинейных эллиптических и параболических уравнений второго порядка. В качестве основных источников для ознакомления с классическими результатами в этом направлении были отмечены известные монографии Ладыженской, Уральцевой, Д. Гилбарга и Н. Трудингера.
Было отмечено, что, начиная с 70-х годов прошлого века, вопросы разрешимости квазилинейных эллиптических уравнений начали развиваться более систематично и глубоко. Особо был подчеркнут важный вклад в эту область Стампаккьи, Бернштейна, Боккардо, Мурата, Поретты, Аммана, Крэндалла, Сегуры де Леона и Лионса, Амброзетти, Рабиновича, Похожаева и других ученых.