İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun hesabatı dinlənilib
Dekabrın 23-də AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının illik hesabatlara həsr olunmuş növbəti onlayn iclası keçirilib.
İclası giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in sədri, akademik Rasim Əliquliyev tədbirin Biofizika, Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri institutlarının 2020-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına həsr olunduğunu bildirib.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 2020-ci ildəki hesabatını müəssisənin direktoru vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov təqdim edib. Ə.Sadıqov qeyd edib ki, müəssisədə hesabat ilində elmi-tədqiqat işləri AMEA-nın “2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrasından irəli gələn qeyri-neft sektorunun inkişafında elmin yaxından iştirakı, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması, innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi, elmi nəticələrin tətbiqi, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması ilə bağlı səmərəli metodların işlənməsi istiqamətdə aparılıb. O, əlavə edib ki, hesabat ilində İnstitut alimləri 276 elmi əsər, onlardan 2-si kitab, 59-u Web of Science bazasında, 23-ü isə Scopus bazasında çap ediblər. Çapdan çıxan elmi əsərlərə il ərzində Web of Science bazasında - 389 və Google Scholar bazasında - 1321 istinad verilib. Hesabat ilində İnstitut tərəfindən 6 Avrasiya və 2 Respublika patenti alınıb və müəssisədə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında 6 iş tətbiq edilmişdir.
Ə.Sadıqov İnstitut alimləri tərəfindən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında tədbirlər planına 14 təklif irəli sürüldüyünü söyləmişdir. Həmçinin o, 2020-ci ildə institutun təqdim etdiyi 2 layihənin qranta layiq görüldüyünü iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Əlavə olaraq Ə.Sadıqov 11 mart 2020-ci il tarixində Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdıməhəmmədovun ölkəmizə rəsmi səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistanın Prezidenti Qurbanqulu Berdıməhəmmədovun iştirakı ilə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Seysmologiya və Atmosfer Fizikası İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu" Azərbaycanın Xarici işlər və Türkmənistanın Təhsil nazirləri tərəfindən imzalandığını və bu Memorandumun icrası ilə əlaqədar birgə layihənin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulduğunu bildirdi. O, həmçinin Arktika İctimai Elmlər Akademiyası ilə neft və qaz obyektlərində qəzaların proqnozlaşdırılması texnologiyalarının işlənməsi sahəsində əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirə edildiyini qeyd etmişdir.
Sonra çıxış edən akademik Telman Əliyev institutun əməkdaşları tərəfindən “Şərq-Qərb” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi boyunca “dəmir yolu yatağının təhlükəsizliyi”, “öncədən seysmik xəbərdarlıq sistemi” layihəsi üzrə hazırlıq işlərininin aparıldığını bildirmişdir. O, İnstitutda bir neçə yüksək tətbiqi əhəmiyyətli elmi nəticələrin alındığını və onların xarici ölkələr tərəfindən də maraqla qarşılandığını qeyd etmişdir. Akademik T.Əliyev iclasda iştirak edən İnstitutların alimlərini bu layihələrdə yaxından iştirak etməyə dəvət etmişdir.
Sonda FRTEB-in Ümumi yığıncağı Biofizika, Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri İnstitutlarının 2020-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların qəbul olunub AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsinin lehinə yekdilliklə səs verib.

The report of the Institute of Control Systems was heard
A regular online meeting of the General Assembly of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMTS) of ANAS devoted to annual reports took place on 23 December.
Opening the meeting, the Vice President of ANAS, Chairman of DPMTS, Academician Rasim Aliguliyev announced that the event was devoted to the results of research work carried out by the Institutes of Biophysics, Mathematics and Mechanics, Control Systems in 2020.
The Institute of Control Systems report for 2020 was presented by the acting Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov. A. Sadigov noted that the research work of the Institute in the reporting year was carried out in the direction of the development of the non-oil sector as a result of the implementation of the Development Program of ANAS for 2020-2025, the commercialization of scientific results, the expansion of innovation, the introduction of scientific results, the development of rational research methods scientific and theoretical problems of information technology and the formation of an information society. He added that in the reporting year, the scientists of the Institute published 276 scientific works, including 2 books, 59 papers in Web of Science and 23 in Scopus. The published works were cited 389 times in the Web of Science database and 1321 times in the Google Scholar database during the year. In the reporting year, the Institute received 6 Eurasian and 2 Republican patents and implemented 6 projects based on the results of research work carried out at the Institute.
A. Sadigov said that the scientists of the institute put forward 14 proposals in the action plan for the tasks of ANAS in connection with research work in the liberated territories of Azerbaijan. He also informed the participants that in 2020, two projects presented by the institute have received grants.
In addition, A. Sadigov reminded that during the official visit of President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow to our country on 11 March 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Minister of Education of Turkmenistan signed the "Memorandum of Understanding between the Institute of Control Systems of the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the Institute of Seismology and Atmospheric Physics of the Academy of Sciences of Turkmenistan” in the presence of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow, and said that a joint project is planned for its implementation. He also noted the prospects for cooperation with the Arctic Academy of Social Sciences in the development of technologies for predicting accidents at oil and gas facilities.
Academician Telman Aliev said that the employees of the Institute had carried out preparatory work on the implementation of the project "railroad track safety", "early seismic warning system" along the East-West international transport corridor. He noted that a number of very important scientific results had been obtained at the Institute, which had been met with interest in foreign countries. Academician T. Aliev invited the scientists of the institutes participating in the meeting to be directly involved in these projects.
As a result, the General Assembly of DPMTS unanimously voted for the approval of reports on the results of scientific research conducted by the Institutes of Biophysics, Mathematics and Mechanics, Control Systems in 2020, and their submission to the Presidium of ANAS.