İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda "SESDA" elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin təqdimatına həsr edilən tədbir keçirilmişdir
04.10.2021 / Xəbərlər
4 oktyabr 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) “SİNAM ELEKTRON SƏNƏD DÖVRİYYƏSİ VƏ ARXİV” (SESDA) sisteminin təqdimatına həsr edilmiş onlayn formatda tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, dəvət olunmuş qonaqlar iştirak edirdilər.
Tədbiri İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov açaraq qeyd etdi ki, informasiya cəmiyyətinin qurulması Azərbaycanda dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri hesab olunur və onun əsas istiqamətləri Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiyada müəyyən olunmuşdur. Məhz bu sahədə ölkə başçısının sərəncamlarını, Azərbaycan Respublikasında uzun illərdir tətbiq və icra olunan qərarları xatırladan Ə.Sadıqov müasir dövrdə elektron sənəd dövriyyəsinin əhəmiyyətini xüsusilə vurğuladı. Son illərdə dövlət orqanlarında sənəd dövriyyəsinin elektron şəkildə təşkili və bu sistemin inkişafında bir sıra əməkdaşlıqların qurulduğunu, müvafiq addımlar atıldığını bildirən Ə.Sadıqov İSİ-nin də bu istiqamətdə “SİNAM” şirkəti ilə əməkdaşlıq etdiyini qeyd edərək keçirilən tədbirin önəminə toxundu.
Ə.Sadıqov, həmçinin qeyd etdi ki, elektron sənəd dövriyyəsinin tətbiqi sənədlərin hazırlanması və emalına sərf olunan əməyin və vaxtın azalmasını, idarəçilikdə qərarların qəbul edilməsini, icra intizamının yüksəldilməsini və nəzarət mexanizminin sadələşməsini, təşkilatlarla əlaqələrin sürətləndirilməsini təmin etməyə imkan verir.
Sonra Ə.Sadıqov təlimin həyata keçirilməsi üçün sözü “SİNAM” şirkətinin əməkdaşı Nərgiz Qədimovaya verdi.
Nərgiz Qədimova “SİNAM” şirkətinin elektron sənəd dövriyyəsi və arxiv sistemi haqqında iştirakçılara məlumat verərək qeyd etdi ki, artıq bu sistemin köməyi ilə kağız daşıyıcılar vasitəsilə ötürülən məlumatlar, sənədlər elektron şəkildə və daha tez bir zamanda əldə olunacaq. O, bildirdi ki, iş prosesinin daha operativ və müasir üsullarla tətbiqini təmin edəcək sistemin əsas məqsədi sənədlərin hazırlanması, fayl şəklində bazada saxlanılması, müəssisə daxilində sənəd hərəkətinin təmin edilməsi, hesabat və statistik məlumatların hazırlanması və s. ibarətdir.
N.Qədimova təlim əsnasında tədbir iştirakçılarına qeydiyyatdan keçmək, sistemə daxil olmaq, interfeyslə tanışlıq, istifadə qaydaları və digər texniki məsələlər barədə əyani şəkildə ətraflı məlumat verdi. Sistemin istifadəsinin İSİ-də sınaq mərhələsində olduğunu bildirərək “SİNAM” şirkətinin yarana biləcək bütün çətinliklərin həllində köməklik göstərəcəyini qeyd etdi və tədbirin təşkili üçün İSİ-nin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra N.Qədimova tədbir iştirakçılarının sullarını ətraflı şəkildə cavablandırdı. Müzakirələrdə İSİ-nin icraçı direktoru Əminağa Sadıqov, t.e.d. Fərhad Paşayev, r.e.d. İlqar Məmmədov və digər əməkdaşlar iştirak edərək sistemin təhlükəsizliyi və s. məsələlər barədə fikir mübadiləsi apardılar.
Tədbirin sonunda Ə.Saadıqov İSİ-nin “SİNAM” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində "SESDA" elektron sənəd dövriyyəsi sistemini tətbiq edəcək ilk AMEA institutu olduğunu qeyd edərək N.Qədimovaya ətraflı təqdimat üçün öz təşəkkürünü bildirdi.

An event dedicated to the presentation of the SESDA electronic document management system was held at the Institute for Control Systems
04.10.2021 / Conferences, assemblies
An online event dedicated to the presentation of the SINAM ELECTRONIC DOCUMENT MANAGEMENT AND ARCHIVE (SESDA) system was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on 4 October 2021. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, as well as invited guests.
Opening the event, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov pointed out that building an information society is one of the main priorities of state policy in Azerbaijan and its main areas are defined in the National Strategy for the Development of an Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020. Recalling the decrees of the President in this area, decrees being introduced and implemented in the Republic of Azerbaijan for many years, A. Sadigov emphasized the importance of electronic document management in our time. Noting that in recent years a number of partnerships had been established in the field of organizing electronic document management in state agencies and the development of this system, A. Sadigov stressed the importance of the event, noting that ICS also cooperates with SINAM in this area.
A. Sadigov also pointed out that the introduction of electronic document management makes it possible to reduce labor and time costs of preparing and processing documents, management decision making, increasing executive discipline and simplifying the control mechanism, as well as streamlining communication between organizations.
Then A. Sadigov gave the floor to SINAM employee Nargiz Gadimova.
Nargiz Gadimova informed the participants about the SINAM electronic document management and archive system, noting that information and documents circulated in paper form would be received in electronic form and it would be a much faster process. According to her, the main goal of the system, which will ensure the application of the workflow in a more efficient and modern way, is the preparation of documents, their storage in a file database, ensuring document flow within an enterprise, preparing reports and statistics, etc.
During the training, N. Gadimova gave the participants detailed information about registration, access to the system, the interface, terms of use and other technical issues. Noting that the system is being tested at the ICS, she said that SINAM would help to solve all possible difficulties and thanked the administration of the ICS for organizing the event.
Then N. Gadimova answered in detail the participants's questions. During the discussions, Executive Director of the ICS Aminaga Sadigov, Farhad Pashayev, DSc (Eng), Ilgar Mammadov, DSc (Math), and other employees exchanged their views on the security of the system and other issues.
At the end of the event, A. Sadigov thanked N. Gadimova for the detailed presentation, pointing out that the ICS would be the first institute of ANAS to introduce the SESDA electronic document management system within the framework of cooperation with SINAM.