Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma VIII Beynəlxalq konfransı keçirilir
24 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma VIII beynəlxalq konfransı (COIA – 2022) işə başlayıb.
24-26 avqust tarixlərində davam edəcək tədbir idarəetmə və optimallaşdırma sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tədqiqatçı və praktikantlar üçün elmi nəticələri müzakirə etmək, fikir mübadiləsi aparmaq üçün faydalı platforma rolunu oynayır. Hibrid formatda Bakı şəhərində keçirilən tədbirə 30-dək ölkənin tanınmış alimləri qatılıblar.
Konfransın açılış tədbirində çıxış edən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmov bildirib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin elm, təhsil ixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində məqsədyönlü siyasətinin nəticəsi olaraq Azərbaycanda ölkənin davamlı iqtisadi-siyasi inkişafı üçün ixracyönümlü, rəqabətədavamlı, elmtutumlu məhsulların istehsalı əsas məsələlərdəndir.
Nazir müavini qeyd edib ki, “Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma” konfransı elmi-texniki kadrların hazırlanması, beynəlxalq əlaqələrin və əməkdaşlığın yaradılması, birgə elmi tədqiqatların və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi kimi məqsədlərə xidmət edir. R.Rüstəmov Azərbaycanın alimlərin 2018 və 2020-ci illərdə “Web of Science” bazasına daxil olan sözügedən konfransın məqalələrinin sayına görə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında 1-ci yerə çıxdığını vurğulayıb.
R.Rüstəmov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də “yaradıcı və innovativ cəmiyyət”in qurulmasının zəruriliyi aydın şəkildə ifadə olunub. Qeyd edib ki, yaradıcı və innovativ cəmiyyətə aparacaq yolda rəqəmsal transformasiya əsas amillərdəndir. Məhz keçirilən tədbirin önəminə toxunaraq konfransın bəzi bölmələrinə təqdim olunan məqalələrin də birbaşa rəqəmsal realizasiyalarla bağlıolduğunun bildirib. R.Rüstəmov beynəlxalq tədbirdə aparılacaq müzakirələrin Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsi işinə töhfə verəcəyinə, sənaye və iqtisadiyyatın inkişafına dəstək göstərəcəklərinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, P.P.Şirşov adına Okeanologiya İnstitutunun elmi rəhbəri Robert Niqmatulin, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış ediblər. Çıxışlarda elmi nəticələrin sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqi, optimallaşdırma və idarəetmənin aspektlərindən bəhs edilib, beynəlxalq konfransın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbir öz işinə sessiyalarla davam edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransda ümumilikdə 293 məruzə dinləniləcək. Konfransın mövzularına “İdarəetmə nəzəriyyəsi”, “Optimallaşdırma”, “İntellektual sistemlər”, "Fazi idarəetmə”, “Şəbəkə və telekommunikasiya”, “Ədədi və hesablama metodları”, “Riyazi modelləşdirmə və simulyasiya”, “Sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqlər”, “İdentifkasiya”, “Fiziki problemlərdə optimallaşdırma prosedurlarının tətbiqi” kimi istiqamətlər daxildir.

Проходит VIII Международная конференция по управлению и оптимизации в промышленном применении
24 августа 2022 года при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Института прикладной математики Бакинского государственного университета начала работу VIII Международная конференция по управлению и оптимизации в промышленном применении (COIA-2022).
Мероприятие, которое пройдет с 24 по 26 августа, служит полезной платформой для исследователей и практиков со всего мира в области управления и оптимизации для обсуждения научных результатов, обмена идеями. В конференции, проводимой в Баку в гибридном формате, принимают участие известные ученые из 30 стран.
Выступая на открытии конференции, заместитель министра цифрового развития и транспорта РовшанРустамов отметил, что в результате целенаправленной политики Президента Ильхама Алиева в области подготовки квалифицированных кадров в области науки и образования производство экспортно-ориентированной, конкурентоспособной, наукоемкой продукции является одним из ключевых задач для устойчивого экономического и политического развития страны.
Замминистра отметил, что Международная конференция по управлению и оптимизации в промышленном применении служит таким целям, как подготовка научно-технических кадров, налаживание международных связей и сотрудничества, осуществление совместных научных исследований и обмен опытом. Р. Рустамов подчеркнул, что Азербайджан вышел на 1-е место среди стран Южного Кавказа по количеству статей конференции, индексированных в базе “Web of Science” в 2018 и 2020 годах.
Р. Рустамов отметил, что в соответствии с соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева в “Национальных приоритетах социально-экономического развития: Азербайджан 2030” четко выражена необходимость создания “творческого и инновационного общества”. Он отметил, что цифровая трансформация является одним из ключевых факторов на пути к творческому и инновационному обществу. Касаясь важности конференции COIA-2022, он отметил, что статьи, представленные в некоторых разделах конференции, также напрямую связаны с цифровыми реализациями. Р. Рустамов выразил уверенность, что обсуждения, которые пройдут на этом международном мероприятии, внесут вклад в осуществление цифровой трансформации в Азербайджане, поспособствуют развитию промышленности и экономики.
Затем выступили ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, академик Российской академии наук, научный руководитель Института океанологии имени П.П. Ширшова Роберт Нигматулин, генеральный директор Института систем управления (ИСУ) академик Али Аббасов. В выступлениях говорилось о применении научных результатов в промышленности и экономике, аспектах оптимизации и управления, подчеркивалось значение международной конференции.
Мероприятие продолжилось сессиями.
Отметим, что всего на международной конференции будет заслушано 293 доклада. Темы конференции включают такие направления, как теория управления, оптимизация, интеллектуальные системы, фаззи-управление, сети и телекоммуникации, численные и вычислительные методы, математическое моделирование и симуляция, приложения в промышленности и экономике, идентификация, применение оптимизационных процедур в физических задачах.