02.05.2024 / Tədbirlər
30 aprel 2024-cü il tarixində AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi seminarı keçirilib. İclasda İSİ-nin “Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Məstəliyev  “Qeyri xətti və kvazi xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələlərində birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər” adlı mövzuda məruzə etmişdir.
Məruzəçi Rəşad Məstəliyev əvvəlcə qeyri-xətti stoxastik Qursa-Darbu sistemləri ilə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələsində optimallıq üçün Pontryaginin maksimum prinsipi formasında birinci tərtib zəruri şərtin alınmasından bəhs etmişdir. O, daha sonra isə bu zəruri şərtin çırlaşdığı məxsusi halı tədqiq edərək  məxsusi idarələrin optimallığı üçün alınmış zəruri şərtlər haqqnda danışmışdır.
Məruzənin davamında Rəşad Məstəliyev kvazi-xətti Qursa-Darbu sistemli optimal idarəetmə məsələsində məxsusi halı tədqiq etmişdir. O, vurğulamışdır ki, bu halda məxsusi idarələrin optimallığı üçün indivudial zəruri şərtlər tapılmışdır. Belə ki, bu zəruri şərtlər ümümi halda alınmış zəruri şərtlərin nəticəsi olmayıb, ayrıca əhəmiyyət daşıyır.

A scientific seminar of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was be held on April 30, 2024. The meeting discussed paper "Necessary first- and second-order optimality conditions in optimal control problems described by nonlinear and quasilinear stochastic Goursat-Darboux systems" by leading researcher of the laboratory of ICS "Control methods in complex dynamic systems", Associate Professor Rashad Mastaliyev, PhD in Mathematics.
The speaker Rashad Mastaliyev first talked about obtaining the first-order necessary condition in the form of Pontryagin's maximum principle for optimality in the optimal control problem described by nonlinear stochastic Goursat-Darboux systems. He then considered the special case in which this necessary condition is violated and discussed the necessary conditions obtained for the optimization of singular controls.
In continuation of the presentation, Rashad Mastaliyev considered a special case of the problem of optimal control of a quasilinear Goursat-Darboux system. He emphasized that in this case the individual necessary conditions for optimality of singular control have been found. Thus, these necessary conditions are not a consequence of the necessary conditions accepted in the general case, but are of separate value.