İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi və dissertantı Lamiyə Nəcəfovanın uğurlu layihəsi
“Pandemiyanın, həmçinin müxtəlif çətinliklərin şagirdlərin həyatına, onların məqsədlərinə mənfi təsir göstərməməsi üçün onlara bacardığımız qədər dəstək olmalıyıq. Kim bilir, bəlkə də bu şagirdlər gələcəkdə seçəcəkləri peşənin əsgəri olub, vətəninə, xalqına layiqincə xidmət edəcək. Bəlkə də gələcəyin qərəmanları məhz onlardır. Elə bu günün qəhrəmanları-həkimləri, polisləri, müəllimləri, əsgərləri kimi...”
"Hər bir xalqın xoşbəxtliyi və ya bədbəxtliyi, uşaqların tərbiyəsinin necə qoyulmasından asılıdır”. Bu sözləri böyük maarifçi Həsən bəy Zərdabi təkcə valideynləri deyil, eyni zamanda müəllimləri də hədəf alaraq söyləmişdir. Çünki, müəllimlər vətən üçün övlad, cəmiyyət üçün isə bir şəxsiyyət yetişdirir.
Müsahibimiz institutun gənc elmi işçisi-Nəcəfova Lamiyə günün qəhrəmanlarındandır. Qəhrəmanlıq insan təbiətinin ən yaxşı xüsusiyyətidir və bu bəzən bir məqamda belə özünü büruzə verir. O bu çətin günlərdə ölkənin müxtəlif bölgələrində yaşayan, ali məktəbə hazırlaşan, 50-dən çox 9,10,11-ci sinif şagirdinə riyaziyyat fənnindən təmənnasız şəkildə online intensiv dərslər keçir. Lamiyə xanım pandemiya dövründə yorulmadan, gecə-gündüz çalışan şagirdlərini, tələbələrini vətənpərlik ruhunda tərbiyyə edən müəllimlərdəndir.
Gənc müəllimənin pandemiya dövründə şagirdlərlə olan təmasını gəlin onun öz sözləri ilə hiss etməyə çalışaq.
Zəhmət olmasa, özünüzü oxucularımıza təqdim edin.
Mən Nəcəfova Lamiyə Həmzə qızı 14 iyun 1995-ci ildə Bakı şəhəri Xətai rayonunda anadan olmuşam. 2012-ci ildə Xətai rayonu 165 saylı orta məktəbi bitirib, 601 balla Bakı Dövlət Universiteti Riyaziyyat ixtisasına qəbul olmuşam. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda İdarəetmənin informasiya texnologiyaları ixtisası üzrə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, dissertanturaya qəbul olmuşam.
Bakı Dövlət Universitetinin müəllimi və AMEA İSİ-in elmi işçisi və dissertantıyam. Həmçinin həmin institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədr müaviniyəm. Müxtəlif respublika və beynəlxalq konfrans materialları, məqalələr daxil olmaqla 10 elmi əsərin müəllifiyəm.
Pandemiya dövrü təhsil sahəsində yeni mərhələnin-distant təhsilin başlamasına səbəb oldu. Bu müddətdə bildiyimiz qədəri ilə siz də bir müəllim kimi öz layihənizlə şagirdlərə dəstək olursunuz. Bu barədə fikirləriniz nələrdir?
Pandemiya dövrü bir çox sahəyə təsirsiz ötüşmədi. Müxtəlif peşə sahibləri xüsusilə həkimlər, müəllimlər, polislər bu fövqəladə vəziyyət zamanı insanlara dəstək oldu və hələ də olmağa davam edir...
Karantin başlayandan bir çox müəllim kimi mən də Bakı Dövlət Univeristetində dərs dediyim qruplarla distant dərslərə başlamışdıq. Artıq distant şəkildə tədris bacarıqlarına daha dərindən yiyələnmişdim. Bundan əlavə təhsildə informasiya kommunikasiya texnologiyalarından istifadə bacarıqlarına malik olduğum üçün dərsləri daha keyfiyyətli təşkil etməyə çalışırdım. Distant təhsildə topladığım təcrübəni daha çox şagirdlə paylaşmaq, belə bir dönəmdə dərslərindən geri qalan, maddi cəhətdən çətinliyi olan, müxtəlif səbəblərdən ali məktəblərə hazırlaşa bilməyən yuxarı sinif şagirdlərinə riyaziyyat fənnindən intensiv online dərslər keçmək qərarına gəldim.
Bu təşəbbüsünüz barədə ətraflı məlumat verə bilərsinizmi?
Düşündüm ki, yalnızca ali məktəbdə təhsil alan tələbələrə dərs keçməklə kifayətlənməməliyəm. Həmçinin arzuladıqları ixtisasa qəbul olmaq üçün çalışan yuxarı sinif şagirdlərinə də dəstək olmalıyam.
Kim bilir, bəlkə də bu şagirdlər gələcəkdə seçəcəkləri peşənin əsgəri olub, vətəninə, xalqına layiqincə xidmət edəcək. Bəlkə də gələcəyin qərəmanları məhz onlardır. Elə bu günün qəhrəmanları-həkimləri, polisləri, müəllimləri, əsgərləri kimi...
Müraciətimin daha çox ailəyə, şagirdə çatması üçün sosial medianın ən yaxşı platforma olduğunu düşündüm. Bunun üçün vaxt itirmədən sosial mediada müxtəlif qruplarda “Riyaziyyatdan Ödənişsiz İntensiv Distant dərslər” başlığı ilə paylaşımlar etdim. Müraciətim xüsusilə karantin vaxtı dərslərindən geri qalan, hazırlaşa bilməyən, maddi cəhətdən çətinliyi olan, bütün hallarda riyaziyyatı öyrənmək istəyən şagirdlərə idi. Bu müraciətlərim nəticəsində müxtəlif
bölgələrdən olan şagirdlər dərslərə qoşulmaq üçün mənlə əlaqə saxladı. Hər bir şagird ilə yaxından tanış oldum, onların hekayələrini dinlədim. Nəticədə sual-cavab əsasında səviyyələr üzrə bölünmüş bir neçə qrupla riyaziyyat dərslərimə başladıq.
Sosial media istifadəçiləri tərəfindən layihənizə maraq və fikirlər necə oldu?
Müxtəlif peşə sahiblərindən, valideynlərdən, xüsusilə də müəllimlərdən, ziyalılardan, elm adamlarından layihəmlə bağlı çox xoş fikirlər, müsbət rəylər aldım.
Bu kiçik layihəmə maraq və dəstəyin çox olması məni daha ruhlandırırdı. Bu kiçik layihəm sayəsində respublikamızın 11 müxtəlif bölgəsində yaşayan, cəbhə bölgələrindən, ucqar dağ kəndlərindən qoşulan 50-dən çox şagirdin müəllimi oldum. Onlarla eyni amalı bölüşürük: İrəliləmək və yüksəlmək! Gələcəyin qəhrəmanı olacaq bu şagirdlərə məqsədlərinə gedən yolda mənim də kiçik bir payım olduğu üçün çox sevinirəm. Mən onlara hər zaman bacardığım qədər dəstək olmağa çalışacam! Yətər ki şagirdlər öyrənmək istəsin.
Müaciətinizlə bağlı hansı maraqlı məqamlar oldu?
Müəyyən edilmiş vaxt müddətində şagird və valideynlərdən gələn müraciətləri açıq saxladım. Dərslərə qoşulmaq istəyənlərin sayı isə həddən artıq çox idi. Tək olduğum üçün təbii ki, məhdud sayda şagird seçməli idim. Müraciətlər üçün ayrılmış vaxt bitdikdən sonra bir şagird mənə yazaraq bu təşəbüsdən indi xəbər tutduğunu və ödənişsiz dərslərdən yararlanmaq istədiyini bildirdi. Mən təəssüf hissi ilə yalnız müəyyən edilmiş sayda şagirdlə yola çıxacağımı bildirdim və həmin şagirdi məyus etdim. Əgər fürsət yaranarsa onu da dərslərə qoşacağım bildirdim. Bir müddət sonra sosial mediada izləyici sayı geniş olan bir səhifədə bir müraciət gözümə sataşdı.
Müraciətdə deyilirdi:
“Mənim 16 yaşım var və bu il 11-ci sinfə başlayacam. Universitetə yüksək balla qəbul olmaq istəyirəm. Lakin ailəmin gücü çatmır məni hazırlıqlara qoymağa və mənə dəstək durmağa. Sizə ümidim gəldi ki, bəlkə mənə qismən də olsa yardım edə biləsiniz”
Abituriyentin bu çağırışı məni çox təsirləndirdi. Bu şagird kimdirsə bir çox həmyaşıdları kimi velosiped, bahalı markalı mobil telefon, avtomobil həvəsində deyil, məhz oxumaq, təhsil almaq həvəsindədir deyə düşündüm və bu hərəkəti alqışladım. Səhifəni idarə edən şəxslə əlaqə saxladım və həmin şagirdin mənimlə əlaqə yarada biləcəyini bildirdim. Şagird mənimlə əlaqə saxladıqda əvvəl müraciətinə imtina verdiyim abituriyent olduğunu biləndə bir qədər peşmanlıq hissi duydum. Həmin şagird dərslərimizə qoşuldu.
... və belə hekayələrin sayı çox idi. Bir daha əmin oldum ki, belə təşəbbüslərə xüsusən karantin müddətində şagirdlərin nə dərəcədə ehtiyacı var.
Müəllimlik sənətinə olan vurğunluğunuz haradan qaynaqlanır və Sizi motivasiya edən nədir?
“Davamçılar” adlı çalışqan şagirlər haqqında kitabda bir məqalənin başlığı belə idi: “Müəllim olmaq qəti fikridir”. Bu məqalə mənim haqqımda yazılmışdı. Öz müəllimlərimin davamçısı olmaq hələ uşaqlıq arzum idi. Zənnimcə, müəllimlik ən gözəl peşədir. Hər dövrün qəhrəmanı və hər qəhrəmanı yetişdirən məhz müəllimlərdir.
Cəbhə bölgəsində gedən döyüşlər sizdə və şagirdlərdə hansı abu-havanı yaratdı?
Şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik!
Qarabağdan olan bir gənc kimi vətənpərvərlik ruhunu hər zaman şagirlərimə aşılamağa çalışıram. Şagirdləri belə bir dönəmdə dərslərində daha əzmlə, iradə ilə çalışıb, gələcəkdə seçəcəkləri peşənin layiqli əsgəri olmağa səslədim. Çünki hər kəs öz peşəsi ilə vətəninə, xalqına xidmət etməyə çalışmalıdır.
Sonda oxucularımıza nə demək istərdiniz?
Mənim bu layihəm həm bir də çağırışdır. Mən inanıram ki, gənc müəllimlərimiz tərəfindən bu cür təşəbbüslərin sayı çox olacaq. Bir vaxtlar biz qəhrəmanımız olan müəllimlərimizdən öyrənmişik və hələ də öyrənirik. İndi isə öz biliklərimizi paylaşmaq zamanıdır. Pandemiyanın, həmçinin müxtəlif çətinliklərin şagirdlərin həyatına, onların məqsədlərinə mənfi təsir göstərməməsi üçün onlara bacardığımız qədər dəstək olmalıyıq.
Siz özünüzü bu günün qərəmanlarından hesab edirsinizmi?
Qəhrəman deməzdim... Hər bir vətəndaş ölkəsinin müstəqilliyi, inkişafı yolunda çalışmağa, peşəsi ilə xalqına, vətəninə xidmət etməyə borcludur. Mən öz vətəndaşlıq borcumu yerinə yetirməyə çalışıram!
Bu layihə vətənin müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş qəhrəman şəhidlərin əziz xatirəsinə ithaf olunur...
Yazı “Nar” və TƏBİB-in birlikdə keçirdikləri "Günün Qəhrəmanları" müsabiqəsi çərçivəsində hazırlanıb.

Successful project of Lamiya Najafova, researcher and dissertationist at the Institute of Control Systems
16.08.2020 / Conferences, assemblies
EDUCATED YOUTH of TODAY ARE HEROES OF TOMORROW!
“We must support students as much as possible so that the pandemic, as well as various difficulties, do not negatively affect their lives and goals. Who knows, maybe in the future they will become soldiers of their chosen profession and will serve their country and people with dignity. Perhaps they are the heroes of the future. Just like today's heroes - doctors, police, teachers, soldiers ... "
"Happiness or unhappiness of any nation depends on how children are brought up," said the great teacher Hasanbek Zardabi, addressing not only parents, but also teachers, because teachers raise children for the homeland and persons for the society.
Our vis-a-vis is a young researcher of the Institute Lamiya Najafova, one of the heroines of the day. Heroism is the best trait of human nature, and in some cases, it manifests itself at some point. During these challenging days, she gives free online university prep intensive math classes to over 50 students in grades 9, 10, and 11 across the country. Lamiya is one of the teachers who tirelessly educate their students in the spirit of patriotism during the pandemic.
Let's try, through her words, to feel the interaction between a young teacher and students during the pandemic.
Please introduce yourself to our readers.
I, Najafova Lamiya Hamza gizi, was born in Khatai district of Baku on June 14, 1995. In 2012, I graduated from secondary school No. 165 of Khatai district and was accepted to the Baku State University, specialty "Mathematics", with a score of 601 points. I graduated with honors from the Master's studies program of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences with a Master's degree in Information Technology and was accepted to the dissertation program.
I am a teacher at the Baku State University and a researcher at ICS ANAS. I am also the Deputy Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute. I am the author of 10 research papers, including proceedings of various national and international conferences.
The pandemic led to the beginning of a new stage in education - distance learning. During this time, to the best of our knowledge, you, as a teacher, support the students in their project. What are your thoughts about this?
The period of the pandemic has not gone unnoticed in many areas. Various professions, especially doctors, teachers, police, have supported people during this emergency and continue to do so...
With the beginning of quarantine, like many teachers, I began distance classes with groups that I taught at the Baku State University. I have already mastered distance learning skills. In addition, I tried to better organize classes, because I have the skills to use information and communication technologies in education. I decided to share my distance learning experience with a large number of students, to conduct intensive online math lessons for high school students who are behind in their studies, have financial difficulties and cannot prepare for university entrance exams for various reasons.
Could you tell us more about this initiative?
I thought that I should not teach only university students. I also need to support high school students who are trying to enroll in their chosen specialties.
Who knows, maybe in the future they will become soldiers of their chosen profession and will serve their country and people with dignity. Perhaps they are the heroes of the future. Just like today's heroes - doctors, police, teachers, soldiers...
I thought social media is the best platform for me to reach out to more families and students. To do this, I wasted no time sharing on social networks in various groups my announcement "Free Intensive Distance Learning in Mathematics." I especially addressed students who missed classes during quarantine, could not prepare, had financial difficulties and in any case wanted to study mathematics. As a result, I was contacted by students from different regions wishing to join the classes. I got to know each student and listened to their stories. As a result, I started my math classes with several groups, divided into levels based on questions and answers.
What were the interest and the opinion of social media users?
I received very positive feedback on my project from various professionals, parents, especially teachers, intellectuals and scientists.
I was even more inspired by the interest in and support for this small project. Thanks to this small project, I became a teacher of over 50 students living in 11 different regions of the country, from the front-line regions and remote mountain villages. We have one goal with them: to move forward and rise higher! I am very glad that I made a small contribution to the path to the goal of these students who will become heroes of the future. I will always try to support them as best I can! It's enough that they want to learn.
What were the interesting moments with regard to your announcement?
I have left applications from students and parents open for a certain period of time. There were too many people wishing to sign up for classes. Of course, since I was alone, I had to choose a limited number of students. After the application deadline, one student wrote to me that he was now aware of the initiative and wanted to take advantage of the free lessons. Unfortunately, I had to say that I would only work with a certain number of students, and they were disappointed. I said that if I could I would add them to the class. After a while, a message on a page with a large number of followers on social networks caught my attention.
It said: “I am 16 years old, and I am starting grade 11 this year. I want to get a high score and go to university. But my family can't help me with preparation courses and support. I hope you can help me, at least in part."
That appeal impressed me a lot. I thought that this person, unlike many of their peers, was interested not in bicycles, expensive mobile phones, cars, but in reading and education, and I welcomed this. I contacted the page admin and said that the student could contact me. When they contacted me, it was with a sinking feeling that I learned this was the same person whose application I had previously rejected. This student joined our class... and there were many such stories. I was once again convinced of the need for such initiatives, especially during the quarantine period.
Where does your passion for teaching come from and what motivates you?
In "Followers", a book about hardworking students, there was an article, "Being a Teacher Is a Certain Idea." The author could be writing about me. It was my childhood dream to be a follower of my teachers. In my opinion, teacher is the best profession. It is teachers who raise heroes of any age and every hero.
What kind of atmosphere did the fighting on the front line create for you and your students?
We bow our heads before the souls of our martyrs!
As a young person of Karabakh origin, I always try to instill in my students the spirit of patriotism. During this period, I encouraged students to work harder in the classroom and become worthy soldiers of the profession they will choose in the future. Because everyone should try to serve their country and people with their profession.
What would you like to say to our readers in the end?
My project is also a kind of appeal. I believe that our young teachers will have many such initiatives. We once learned from our heroic teachers and are still learning. It's time to share your knowledge. We must support students as much as possible so that the pandemic and various difficulties do not negatively affect their lives and goals.
Do you consider yourself one of today's heroes?
I wouldn't say a hero... Every citizen must work for the independence and development of their country, to serve the people and the Motherland with their profession. I try to fulfill my civic duty!
This project is dedicated to the memory of the heroic martyrs who gave their lives for the independence and sovereignty of the country...
The article was prepared within the framework of the "Heroes of the Day" competition held jointly by "Nar" and TƏBIB.