Akademik Əli Abbasov AMEA-nın "Lev Landau döş nişanı" ilə təltif edilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 31 oktyabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə Süni İntellektin nəzəri və tətbiqi  sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın "Lev Landau döş nişanı" ilə təltif edilib.
Azərbaycan elminin inkişafı və elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində xidmətləri olan  Ə.Abbasovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqaməti informasiya texnologiyaları və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib. Sözügedən sahələrə mühüm töhfələr bəxş etmiş akademikin rəhbərliyi ilə böyük həcmli informasiya şəbəkələrində qeyri-səlis axtarış metodları və alqoritmləri işlənib hazırlanmış, böyük verilənlər və dərin öyrənmənin köməyi ilə az linqvistik rəqəmsal resurslu təbii dilin emalı, o cümlədən maşın tərcüməsi, nitqin analizi və başa düşülməsi metodları işlənmiş və Azərbaycan dili üçün tətbiq edilmişdir. Görkəmli alim Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinə keçidin sürətləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşdırılmasında, yeni texnologiyaların, e-hökümət həllərinin tətbiqində və genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin və İKT üzrə insan resurslarının inkişafında BMT müvafiq qurumlarının istinad etdiyi diqqətəlayiq nəticələr əldə etmişdir.
Qeyd edək ki, görkəmli rus alimi, Nobel mükafatı laureatı Lev Landaunun adını daşıyan döş nişanı fizika və riyaziyyat elmlərinin inkişafına xüsusi töhfə verən alimlərə təqdim olunur.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından informasiya texnologiyaları və idarəetmə sahəsinə mühüm töhfələr bəxş edən akademik Əli Abbasovu təbrik edir, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq!

Academician Ali Abbasov awarded the Lev Landau Badge of ANAS
Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, was awarded the Lev Landau Badge of ANAS for his contributions to the field of theoretical and applied artificial intelligence by the decision of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences dated October 31, 2025.
The research work of A. Abbasov, who has rendered great services to the development of Azerbaijani science and the integration of science and education, are focused on solving information technology and control problems. Under the leadership of the academician, who has made significant contributions to these fields, methods and algorithms for fuzzy search in big data information networks were developed, as well as methods for natural language processing with limited linguistic digital resources using Big Data and Deep Learning, including machine translation, speech analysis, and understanding, that were applied to the Azerbaijani language. The prominent scientist has achieved remarkable results, cited by relevant UN agencies, in accelerating the transition to an information society and the formation of a digital economy in Azerbaijan, implementing new technologies and e-government solutions, as well as developing broadband network and human resources services in ICT.
It should be noted that the badge named after the distinguished Russian scientist and Nobel Prize laureate Lev Landau is awarded to scholars who have made exceptional contributions to the development of physics and mathematics.
On behalf of the staff of the Institute of Control Systems, we congratulate Academician Ali Abbasov, who has made vital contributions to the fields of information technology and control, and wish him even greater success in his scientific and organizational activities!