Bu gün İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü, görkəmli alim Kamil Aydazadənin 70 yaşı tamam olur
23.12.2020 / Xəbərlər
Bu gün İnformasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində mühüm tövhələr vermiş görkəmli elm xadimi, əməkdar müəllim, AMEA-nın müxbir üzvü, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri Kamil Aydazadənin 70 yaşı tamam olur.
Kamil Rəcəb oğlu Aydazadə 1950-ci il dekabrın 23-də Qusar rayonunda anadan olub. 1967-ci ildə Bakı şəhəri 189 saylı riyaziyyat təmayüllü məktəbini bitirərək Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə qəbul olub və 1972-ci ildə oranı bitirmişdir.
O, 1972-ci ildən AMEA-nın Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) laborant, sektor müdiri, şöbə müdiri vəzifələrində çalışmış, hazırda isə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Determenik sistemlərdə qərar qəbuletmənin ədədi üsulları laboratoriyasının rəhbəridir. 1974-1977-ci illərdə BDU-nun Hesablama Mərkəzində, 1979-1994-cü illərdə Neftqazavtomat ETLİ-də sektor müdiri, elmi işlər üzrə baş direktorun müavini, 2004-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Tətbiqi riyaziyyat kafedrasının müdiri, həmçinin 2016-2018-ci illərdə BDU-nun “İnformatika” kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışıb.
Aydazadə K.R 1978-ci ildə Tbilisidə Musxelişvili adına Hesablama Mərkəzində “Bəzi riyazi proqramlaşdırma üsullarının işlənməsi və tətbiqi” mövzusunda fəlsəfə doktoru, 1989-cu ildə isə Kiyevdə Kibernetika İnstitutunda “Şəbəkə strukturlu məsələlərin konstruktiv həll üsullarının işlənməsi və onların tətbiqi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. O, 1992-ci ildə professor elmi adını alıb və 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1976-1980-ci illərdə K.R.Aydazadə tərəfindən işlənmiş mürəkkəb texniki və texnoloji obyektlərin optimallaşdırılması, modelləşdirilməsi və tədqiqinə dekompozisiya yanaşması elm və texnikanın müxtəlif sahələrində real məsələlərin həlli üçün istifadə olunmuş və bu yanaşma intellektual proqram paket və sistemləri səviyyəsinə çatdırılmışdır.
Aydazadə K.R. dekompozisiya üsulunu inkişaf etdirərək şəbəkə quruluşuna malik qeyri-xətti optimallaşdırma məsələlərini tədqiq etmək üçün fundamental nəzəriyyə və üsullar yaradılmış, texniki obyektlərin (xüsusi halda neftqazçıxarma, xammalın boru-nəqli və s.) idarəetməsi üçün nəzərdə tutulan zona idarəedici təsirlərin sintezinin yeni qoyuluşu və yanaşması təklif edilmişdir.
Alimin rəhbərliyi ilə Azərbaycan dili üçün: çap əlyazma, əlyazma mətnlərinin və nitqin tanınması; nitqin sintezi; mətnin və nitqin anlaması intellektual kompüter sistemləri yaradılıb və bu sistemlərində onun tərəfindən dekompozisiya, modelləşdirmə, optimallaşdırma və qeyri səlis nəzəriyyələrinin əsasında hazırlanmış riyazi aparatdan istifadə olunub.
1978-1988-ci illərdə K.R.Aydazadənin elmi nəticələrinin tətbiqinin vacib obyektlərindən biri «Enerji» EİB (S.P. Korolyov adına KB ) olmuşdur. Bu obyekt üçün onun iştirakı ilə müxtəlif texniki problemlər üçün optimallaşdırma və hesablama üsulları, alqoritmlər və proqram təminatı işlənmişdir. Xüsusi olaraq, «Soyuz-Apollon» birləşdirmə qovşağının kinematik və dinamik analizi, uçma aparatının trayektoriyasının optimallaşdırılması, aparatda həyat təminedici sistemin hesabatı aparılmışdır.
K.R.Aydazadə 1981-ci ildən vacib xalq təsərrüfatı işləmələrinin - dünyada ən böyük Urenqoy və Yamburq qazkondensat yataqlarının, «Azərqaznəqliyyat» İB operativ dispetçer idarəetmə sistemlərinin elmi rəhbəridir. Boru nəql şəbəkələrində tədqiq olunmuş idarəetmə problemləri uyğun informasiya idarəetmə sistemlərinin riyazi və proqram təminatının tərkib hissəsidir.
1988-ci ildə SSRİ Qaz Sənayesi Nazirliyi tərəfindən elan edilmiş Rusiya və Ukraynanın aparıcı elmi mərkəzlərinin iştirak etdikləri müsabiqədə K.R.Aydazadənin rəhbərliyi altında işlənmiş Yamburq mədənlərinin idarəetmə sistemi birinci yeri tutmuş və istismara buraxılmışdır. «Yamburqqazçıxarma» İB üçün modernizasiya, inkişaf, yeni informasiya texnologiyasına və müasir kompüter vasitələrinə keçid, lokal və qlobal hesablama və korporativ şəbəkələrin tətbiqi üzrə işlər 1998-ci ilə qədər davam etdirilmişdir.
Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan dəmir yolunda, «Azal» birliyində və s. müəssisələrdə İnformatlaşdırma üzrə işlər aparılmışdır.
O, Milli Məclisə seçkilərdə "Seçkilər" kompüter sisteminin pilot variantının işlənib hazırlanmasında və sistemin TŞVR-nin beynəlxalq proqramı çərçivəsi tərkibində inkişaf konsepsiyasının yaradılmasında məsul icraçı kimi fəal iştirak etmişdir.
K.R.Aydazadə ES EHM istifadəçilərinin Ümumittifaq Assosiasiyası çərçivəsində Zaqafqaziya Assosiasiyasının təşkilində iştirak etmiş, 1976-1985-ci illərdə Zaqafqaziya Assosiasiyasının Prezidentinin müavini olmuş və 80-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında informatikanın inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
O, 585 elmi əsərin müəllifidir. Onlardan 420-si xaricdə olmaqla, 125-i Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap edilmişdir.
1988-ci ildə SSRİ Cihazqayırma Nazirliyinin Fəxri Fərmanları, 2001-ci ildə Elmi fəaliyyətindəki nailiyyətlərinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuş, 2011-ci ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanı ilə Respublikanın Əməkdar Müəllimi adına layiq görülmüşdür. Həmçinin, 2020-ci ildə Azərbaycanda informatika və optimallaşdırma sahəsində xidmətlərini nəzərə alaraq və 70 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından hörmətli Kamil müəllimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik!

Сегодня заведующему лаборатории Института систем управления, члену-корреспонденту НАНА, выдающемуся ученому Камилю Айдазаде исполняется 70 лет
23.12.2020 / Конференции, собрания
Сегодня исполняется 70 лет со дня рождения выдающегося ученого, заслуженного учителя, члена-корреспондента НАНА, заведующего лабораторией Института систем управления Камиля Айдазаде, внесшего важный вклад в развитие информационных технологий.
Камил Раджаб оглы Айдазаде родился 23 декабря 1950 года в Гусарском районе. В 1967 году после окончания математической школы № 189 в Баку он был принят на механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), который окончил в 1972 году.
С 1972 года работал лаборантом, заведующим сектором, заведующим отделом в Институте кибернетики НАНА (ныне Институт систем управления) НАНА, а сейчас возглавляет лабораторию численных методов принятия решений в детерминированных системах Института систем управления НАНА. В 1974-1977 годах работал в Вычислительном центре БГУ, в 1979-1994 годах заведующим сектором, заместителем генерального директора по научной работе в НИПИ «Нефтьгазавтомат», в 2004-2014 годах заведующим кафедрой прикладной математики в Азербайджанской государственной нефтяной академии (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности), а также в 2016-2018 годах заведующим кафедрой информатики БГУ.
В 1978 году Айдазаде К.Р. защитил докторскую диссертацию на тему «Разработка и применение некоторых методов математического программирования» в Вычислительном центре Мусхелишвили в Тбилиси и в 1989 году докторскую диссертацию на тему «Разработка и применение конструктивных методов решения структурных задач сети» в Институте кибернетики в Киеве. В 1992 году получил звание профессора, а в 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Декомпозиционный подход к оптимизации, моделированию и исследованию сложных технических и технологических объектов, разработанный К.Р. Айдазаде в 1976-1980 гг., был использован для решения реальных задач в различных областях науки и техники и доведен до уровня интеллектуальных программных пакетов и систем.
Айдазаде К.Р. разработаны фундаментальные теории и методы исследования проблем нелинейной оптимизации сетевой структуры путем разработки метода декомпозиции, предложены новая постановка и подход к синтезу эффектов зонального контроля для управления техническими объектами (в частности, в нефтегазодобыче, трубопроводным транспортом сырья и т.п.).
Для азербайджанского языка под руководством ученого проведена работа по: распознаванию печатных рукописей, рукописных текстов и речи; синтезу речи; созданию интеллектуальных компьютерных систем для понимания текста и речи с использованием математического аппарата, разработанного им на основе декомпозиции, моделирования, оптимизации и нечетких теорий.
Одним из важных объектов применения научных результатов Камиля Айдазаде в 1978-1988 гг. было НПО «Энергия» (КБ имени С.П. Королева), для которого с его участием разрабатывались методы, алгоритмы и программное обеспечение для ведения расчетов, оптимизации для различных технических проблем. В частности, проводились кинематический и динамический анализы стыковочного узла «Союз-Апполон», оптимизация траектории летательного аппарата, расчет жизнеобеспечивающих систем в аппарате.
С 1981 года К.Р. Айдазаде является научным руководителем важнейших народнохозяйственных разработок - крупнейших в мире Уренгойского и Ямбургского газоконденсатных месторождений, систем оперативно-диспетчерского управления ПО «Азтрансгаз». Задачи управления в трубопроводных сетях, исследованные им, являются неотъемлемой частью математического и программного обеспечения соответствующих информационных систем управления.
Система управления Ямбургскими месторождениями, разработанная под руководством К.Р. Айдазаде, заняла первое место в конкурсе, объявленном Министерством газовой промышленности СССР в 1988 г. с участием ведущих научных центров России и Украины, и была введена в эксплуатацию. Работы по модернизации, развитию, переходу на новые информационные технологии и современные компьютерные средства, внедрению локальных и глобальных вычислительных и корпоративных сетей для ПО «Ямбурггазодобыча» продолжались до 1998 года.
Под его руководством проведены работы по информатизации в ЗАО «Азербайджанские железные дороги», Объединении «Азал» и других предприятиях. Он принял активное участие в разработке и внедрении на выборах в Милли Меджлис пилотной версии компьютерной системы «Сечкиляр» и создании концепции развития системы в рамках международной программы UNDP.
К.Р. Айдазаде участвовал в организации Закавказской Ассоциации в рамках Всесоюзной Ассоциации пользователей ЕС ЭВМ, в 1976-1983 годах являлся заместителем Президента Закавказской Ассоциации и сыграл важную роль в развитии информатики в Азербайджанской Республике в 80-е годы.
Автор 585 научных работ. Из них 420 опубликованы за границей и 125 в журналах, реферируемых и индексируемых в международных базах данных.
В 1988 г. награжден Почетными грамотами Министерства приборостроения СССР, в 2001 г. за достижения в научной деятельности награжден Почетным грамотой Национальной академии наук Азербайджана, а в 2011 г. ему присвоено звание Заслуженного учителя республики. В 2020 году член-корреспондент НАНА Камиль Айда-заде был награжден Почетной Грамотой НАНА за заслуги в области информатики и оптимизации в Азербайджане и по случаю 70-летия.
От имени коллектива Института систем управления поздравляем уважаемого Камиля муаллима с 70-летием и желаем ему здоровья и новых творческих успехов в деле развития науки!