İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirildi
20.01.2022 / Tədbirlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirildi. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak edirdilər. Öncə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı ən amansız və dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi, səbəbləri və nəticələri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa, birliyi sarsıtmağa çalışan ədalətsiz sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Belə ki, Mixail Qorbaçovun rəhbərliyi ilə Bakıda fövqəladə vəziyyət elan edilməsi ilə bağlı sərəncam məkrli plan səbəbi ilə Azərbaycan xalqından gizlədildi, enerji bloku partladıldı. Sovet ordusu hissələri heç bir xəbərdarlıq etmədən Bakı şəhərinə və digər rayonlara yeridilərək dinc əhaliyə amansız şəkidə divan tutdu. Bu təcavüz nəticəsində 147 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu. Fövqəladə vəziyyətin elan edilməsi haqqında məlumat isə qəsdli şəkildə yanvarın 20-də səhər saatlarında bildirildi.
Faciənin əsasında duran səbəblərdən bəhs edən Əli Abbasov bildirdi ki, bu hadisə dağılmaqda olan sovet rejiminin Azərbaycan xalqının dinc azadlıq hərəkatının qarşısını almağa, istiqlal arzusunu qırmağa, ərazi bütövlüyünün pozulmasına hədəflənən cinayət planı idi. Hələ 80-ci illərdə Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər törətmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbayanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir. Lakin yenilməz və şücaətli Azərbaycan xalqı istiqlal arzusundan vaz keçmədi. Faciənin ertəsi günü meydanlara axışan xalq günahsızcasına şəhid edilmiş soydaşlarının dəfnində iştirak etdi, azadlıq nidaları səsləndirdi.
Qanlı yanvar hadisəsinin nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov Azərbaycanın o vaxtkı rəhbərliyinin qətiyyətsizlik göstərdiyini, düzgün addımlar atmaq iqtidarında olmadığını təəssüflə qeyd etdi. Xüsusilə vurğuladı ki, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı həyata keçirmiş sovet rejiminə yönəlmiş ən kəskin bəyanatı Ümumilli Lider, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev vermişdir. SSRİ tərəfindən təzyiqlərə məruz qalan Ulu Öndər həyati təhlükəyə baxmayaraq xalqın azadlıq istəyinin, haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində addımlar atdı. Heydər Əliyev faciə törədildikdən bir gün sonra, yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirtdi və faciəyə ilk siyasi qiymət verdi, SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu soyqırımını pislədi, bunu cinayət aktı adlandıraraq M.Qorbaçovu kəskin ittiham etdi. Ümummilli Lider ailə üzvləri ilə birgə Moskvada 20 Yanvar hadisələrinə etiraz olaraq keçirilən yürüşlərdə iştirak etdi. Heydər Əliyev yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra 1994-cü il 29 mart tarixində keçirilən Milli Məclisin xüsusi sessiyasında 20 Yanvar hadisələri ilk dəfə dövlət səviyyəsində müzakirə olundu, Azərbaycan xalqına yönələn cinayət aktı kimi qiymətləndirildi.
Məhz, Ulu Öndərin səyi nəticəsində dünya ictimaiyyəti tərəfindən 20 Yanvar hadisələrinə düzgün qiymət verilərək Azərbaycan xalqının azadlığına təhdid, dinc əhaliyə təcavüz kimi qəbul edildi. Bu barədə dünyanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələri, o cümlədən “The New York Times”, “The Washington Post” qəzetlərində məlumatlar əks olundu, bu hadisə SSRİ-nin süqutunun başlanğıcı kimi qeyd edildi. O çətin dövrdə, məhdud şəraitdə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində AMEA, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (Kibernetika İnstitutu) tərəfindən də addımlar atılır, bəyənatlar göndərilirdi.
Ə.Abbasov qeyd etdi ki, dahi lider Heydər Əliyevin siyasi kursunun davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin hakimiyyətə gəldikdən sonra dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri Azərbaycan xalqının haqlı mübarizəsini dünyaya çatdırmaq, birliyini möhkəmləndirmək olmuşdur.  Məhz 20 Yanvar tarixinin anılması məqsədi ilə dövlət rəhbərliyi tərəfindən addımlar atılır, ölkə daxilində və xaricdə müxtəlif konfranslar, anım tədbirləri keçirilir.
Akademik vurğuladı ki, ədalətsiz sovet rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu faciə qüdrətli Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, əzmini qıra bilmədi. Beləliklə, 20 Yanvar tarixi sadəcə acı və ağrı ilə deyil, həm də şərəf günü kimi xatırlanır. Bu gün Azərbaycan tarixində qanlı və şərəfli səhifələrdən biri olan 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının əziz xatirəsi anılır, faciənin ildönümü izdihamlı ziyarətlərlə müşaiyət edilir, məzarları önünə faciənin simvoluna çevrilmiş tər qərənfillər düzülür.
Sonra İSİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsini sarsıtmağa yönəlmiş 20 Yanvar faciəsinin nəticələrindən, xalqın haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının gənclər siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri gənclərin vətənpərvər ruhda yetişdirilməsidir. Bu uğurlu siyasətin nəticəsində vətənpərvər ruhda formalaşan gənc nəsil heç vaxt unutmur ki, qanlı 20 Yanvar xalqın yaddaşında təkcə faciə günü kimi deyil, həm də şərəf səhifəsi kimi həkk olunub.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov, professor Elçin Əliyev və r.e.d. İlqar Məmmədov 20 Yanvar tarixinin səbəb və nəticələrindən bəhs etdilər, öz xatirələrini bölüşdülər, bu hadisələrin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu və xalqın yaddaşından heç vaxt silinməyəcəyini söylədilər.
Sonra gənc alim Rahiyə Niyazova 20 Yanvar hadisələri ilə bağlı öz fikirlərini bölüşdü.
Sonda İnstitutun icraçı direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək 20 yanvar faciəsinin miqyasını, dəhşətlərini xatırladaraq gələcəkdə belə hadisələrin bir daha təkrarlanmaması üçün ölkə miqyasında bu faciəyə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsinin önəmini vurğuladı. O, Azərbaycanın elm adamlarının əsas vəzifəsinin bu hadisələri təhlil edərək dürüst nəticələri gənc nəsilə ötürmək və onlara ölkəmizin inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi istiqamətində tövsiyələrin  verilməsindən ibarət olduğunu qeyd etdi.
Ə.Sadıqov Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra həyata keçirdiyi tədbirlərin və sonra cənab İlham Əliyevin ölkənin qüdrətlənməsi istiqamətində atdığı ardıcıl addımların nəticəsi olaraq Qarabağ torpaqlarının azad edilməsinə nail olunduğunu vurğuladı. İcraçı direktor şəhidlərə rəhmət diləyərək onların ailələrinə dərin hüznlə baş sağlığı verdiyini söylədi.

A commemoration event devoted to the 32nd anniversary of the January 20 tragedy took place at the Institute of Control Systems of ANAS
20.01.2022 /
A commemoration event devoted to the 32nd anniversary of the 20 January tragedy took place in the Institute of Control Systems of ANAS. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, scientists and experts. First, a minute of silence was observed in memory of the victims of the tragedy.
Opening the event, General Director of the ICS, academician Ali Abbasov informed the participants about the history, causes and consequences of the events of January 20, one of the most cruel and terrible crimes against humanity. He noted that the unjust soviet regime tried to stifle the will of the Azerbaijani people, its striving for freedom, break its unity, and committed an unprecedented crime on the night of January 19 to 20, 1990. Thus, the order on the declaration of the state of emergency in Baku was hidden from the Azerbaijani people thanks to a cunning plan by Mikhail Gorbachev: the power unit of Azerbaijani television was blown up. Without warning, the Soviet army entered Baku and other areas and brutally attacked the civilian population. As a result of this aggression 147 people were brutally killed, 744 people were wounded and more than 800 people were arrested. The declaration of the state of emergency was announced in the morning of January 20.
Speaking about the reasons of the tragedy, Ali Abbasov said that what happened was a criminal plot of the collapsing Soviet regime to hinder the peaceful liberation movement of the Azerbaijani people, break the dream of independence and violate the territorial integrity of the country. Back in the 1980s, the Soviet leadership, which tried to give independence to Nagorno-Karabakh, patronizing Armenians who encroached on the territorial integrity of Azerbaijan, committed a number of crimes, deported Azerbaijanis from Karabakh and Yerevan, organized the Sumgayit events. However, the invincible and brave Azerbaijani people did not give up on their dream of independence. The day after the tragedy, people gathered in the squares came to bury their innocent countrymen, calling for freedom.
Speaking about the consequences of the bloody events of January, A. Abbasov deplored the indecision of the then Azerbaijani leadership and its failure to take the right steps. He especially emphasized that the harshest statement against the Soviet regime, which had perpetrated genocide against the Azerbaijani people, was made by the national leader, the brilliant Heydar Aliyev. The great leader, who was under pressure from the USSR, despite the danger to his life, took steps to convey to the world the people's desire for freedom and the voice of truth. On the next day after the tragedy, January 21, Heydar Aliyev, visiting the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, held a press conference and gave the first political assessment of the tragedy, condemned the genocide committed by the Soviet leadership, calling it a criminal act, and strongly criticized Gorbachev. The national leader together with members of his family took part in the marches in Moscow to protest against the events of January 20. After Heydar Aliyev's return to political power, the events of 20 January were first discussed at the state level at a special meeting of the Milli Majlis on March 29, 1994 and were assessed as a criminal act against the Azerbaijani people.
Thanks to the efforts of the great leader, the events of January 20 were given a due assessment by the world community, and were perceived as a threat to the freedom of the Azerbaijani people, as an aggression against the civilian population. Information about this was published in the world's leading media outlets, including The New York Times and The Washington Post, and the event was described as the beginning of the collapse of the USSR. In that difficult period, in constrained conditions, ANAS, including the Institute of Control Systems (Institute of Cybernetics), took steps to get the Azerbaijani realities across to the world, relevant statements were sent.
А. Abbasov said that one of the main lines of the state policy after President Ilham Aliyev, the follower of the political course of great leader Heydar Aliyev, came to power was to inform the world about the just struggle of Azerbaijani people for peace and strengthen the unity of the world. With the purpose of perpetuating the date of January 20, the leadership of the state takes actions, various conferences, commemorative events are held all over the country and abroad.
The academician stressed that this tragedy committed by the unjust Soviet leadership could not break the striving and determination of the strong Azerbaijani people towards independence. Thus, January 20 is remembered not only with pain and sorrow, but also as a day of honor. Today the memory of victims of the tragedy of January 20, one of the bloodiest and most glorious pages in the history of Azerbaijan is honored, the anniversary of the tragedy is accompanied by many visits to the Alley of Martyrs and carnations, a symbol of this tragedy, are laid on the graves of the fallen.
Then, Chair of the Council of Young Scientists and Specialists of ICS Lamiya Najafova spoke about the consequences of the January 20 tragedy aimed at undermining the liberation struggle of the Azerbaijani people, the work done to convey the true voice of the people to the world. She said that one of the priority areasof the youth policy of the Republic of Azerbaijan is bringing up the youth in the spirit of patriotism. Young generation raised as a result of this successful policy will never forget that bloody January 20 was not only a day of tragedy in memory of people, but also a page of honor in its history.
Then Corresponding member of ANAS GorkhmazImanov, Professor Elchin Aliyev and Doctor of Mathematics Ilgar Mammadov spoke about the causes and consequences of January 20, shared their memories and said that these events are not only one of the terrible tragedies of the Azerbaijani people, but a symbol of the struggle for freedom, a heroic chronicle, and will never be erased from the memory of people.
Then, young scientist Rahiya Niyazova shared her thoughts about the events of January 20.
At the end, Executive Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov reminded the participants about the scale and horror of the January 20 tragedy and emphasized the importance of holding events devoted to this tragedy in the country to prevent the repetition of such events in the future. He noted that the main task of Azerbaijani scientists is to analyze these events, pass honest results to new generations and give them recommendations on development and strengthening of our country.
А. Sadigov emphasized that the liberation of the Karabakh lands had been achieved as a result of measures taken after the national leader Heydar Aliyev came to power, and then consistent steps taken by Ilham Aliyev to strengthen the country. The Executive Director thanked the martyrs and expressed his condolences to their families.
A video prepared by the Public Relations Department of the ICS was demonstrated at the event.
The memory of the martyrs who gave their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan will forever live in our hearts!