29.01.2023 / Mühüm xəbərlər
2023-cü il yanvarın 29-da AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Neft sənayesində nanotexnologiyaların tətbiqinin riyazi modelləşdirmə laboratoriyasının müdiri, “Azərbaycan neft təsərrüfatı” jurnalı redaksiyasının ümumi məsələlər üzrə baş müavini, t.e.d., professor Eldar Qəşəm oğlu Şahbazovun anadan olmasının 75 ili tamam olur.
Eldar Şahbazov 29 yanvar 1948-ci ildə Qərbi Azərbaycanda ziyalı ailəsində anadan olub. O, 1966-1972-ci illərdə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) neft-mexanika fakültəsində təhsil alaraq mühəndis-mexanik ixtisasına yiyələnib. Görkəmli alimin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri neft-mədən maşın və avadanlıqlarının etibarlılığı problemlərinə, neft sənayesində nanotexnologiyaların nəzəri və praktik əsaslarının işlənməsi məsələlərinə həsr olunub. E.Şahbazov 1984-cü ildə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurada “Neft və qaz quyularının cari və əsaslı təmiri üçün qaldırıcı qurğuların texniki xidmət və təmiri rejimləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək texnika elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb. O, 1990-cı ildə “Səyyar neft-mədən qurğularının etibarlılığının artırılmasının elmi əsasları və təcrübi metodların işlənməsi” mövzusunda doktorluq işi müdafiə edərək texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə, 1997-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülüb.
Çoxşaxəli əmək fəaliyyətinə 1972-1990-cı illərdə Azərbaycan Neft Maşınqayırma Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunda mühəndis kimi başlayan E.Şahbazov 1990-1992-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun birinci prorektoru vəzifəsində, daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası nəzdində fəaliyyət göstərən “Neftin, qazın geotexnoloji problemləri və Kimya” ETİ-də direktorun birinci müavini vəzifəsində çalışıb. Uzun illər AR Dövlət Neft Şirkətinin Dənizdə Neft və Qazçıxarma İstehsalat Birliyinin idarəetmə aparatının texniki-istehsalat şöbəsinin rəisi, sonra isə SOCAR-ın Birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin müşaviri vəzifəsində işləyib. O, 1993-cü ildən indiyədək SOCAR-da çalışır.
E.Şahbazov 2011-2014-cü illərdə SOCAR-ın “Nanotexnologiyalar” departamentinin rəisi vəzifəsində çalışıb. Professor, həmçinin SOCAR-ın “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutu direktorunun müşaviri, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti rektorunun müşaviri vəzifələrində işləyib. E.Şahbazov hazırda “Azərbaycan neft təsərrüfatı” jurnalı redaksiyası baş redaktorunun ümumi məsələlər üzrə müavini vəzifəsində çalışır.
Neft və qaz avadanlıqlarının yaradılması və etibarlılığı problemləri sahəsində tanınmış alim olan E.Şahbazovun bu sahədə bir sıra fundamental və tətbiqi işləri mövcuddur. Müəllif tərəfindən ilk dəfə olaraq neft və qaz avadanlıqlarının yaradılmasının texniki tapşırıq mərhələsindən tutmuş istehsalınadək tam istifadə tsikli üçün avadanlıqların etibarlılığının qiymətləndirilməsinin ehtimal xarakteristikalarının nəzəri əsasları işlənilib. “Kiçik həyəcanlanma” funksional nəzəriyyəsi əsasında neft və qaz avadanlıqlarının etibarlılığının artırılması strategiyası hazırlanıb.
E.Şahbazov neft və qaz avadanlıqlarının etibarlılığı sahəsində nəzəri problemlərin həllinə dair dünya miqyasında tətbiq olunmuş bir neçə beynəlxalq standartın müəllifi kimi 1994-cü ildə “Neft-qaz-mədən avadanlığının etibarlılığı” standartının Norveçdə yerləşən beynəlxalq komitəsində məruzə edib. Bu standartlar üzrə SOCAR və ABŞ-nin “Penzoyl” şirkəti ilə birgə tikilən və hazırda Günəşli yatağında işləyən 2 saylı sıxıcı qaz turbin stansiyasının etibarlılığı hesablanıb və bu sayədə istismar xərclərinin aşağı düşməsinə nail olunub. Sözügedən standartlar və 80-dən çox elmi araşdırmanın nəticəsi E.Şahbazov tərəfindən ümumiləşdirilərək neft-qaz avadanlıqlarının etibarlığının artırılması problemi üzrə yeni elmi istiqamət kimi qəbul olunub. Sözügedən nailiyyətlər görkəmli alim tərəfindən qələmə alınan “Səyyar neft-mədən qurğularının etibarlılığı və texniki xidməti” və “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində kompressor stansiyalarının etibarlılığının təmin olunması problemlərinin nəzəriyyəsi və təcrübəsi” monoqrafiyalarında öz əksini tapıb.
E.Şahbazov Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Şotlandiya, ABŞ, Norveç kimi nüfuzlu ölkələrdə keçirilən beynəlxalq simpozium və konfranslarda neft-qaz sənayesinin problemlərinə aid məruzələrlə çıxış edib, bir sıra elmi əsərləri ingilis və fransız dillərinə tərcümə olunub. Onun ölkədə neft sənayesinin inkişafına təkan verən bir sıra araşdırmaları dünyanın qabaqcıl neft şirkətləri tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb. Alimin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə “Neftqaz texnoloji qurğu, sistem və avadanlıqlarının təmiri və bərpası üçün servis xidməti mərkəzindən ötrü ilkin texniki tələbat və biznes planı” işlənib. İlk dəfə olaraq professor E.Şahbazov tərəfindən “kiçik təsir və həyəcan” effektinin nəzəri əsasları və bunun əsasında “ГОСТ 27503-81 (СТ СЭВ 283681). Надежность в технике. Система сбора и обработки информации. Методы оценки показателей надежности” işlənilib. Hazırda neft sənayesində nanotexnoloji üsulların işlənilməsi və uğurla tətbiqi də professor E.Şahbazovun adı ilə bağlıdır. Alim fundamental və tətbiqi elmlərin inteqrasiyası mexanizmini təklif edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birləşmiş elmi-texniki şurasının əsasnaməsini işləyib, həmin şuranın büro üzvlüyünə və bölmə sədrliyinə seçilib.
Kadr hazırlığı sahəsində də mühüm töhfələri olan alimin elmi rəhbərliyi ilə 12 namizədlik dissertasiya işi müdafiə olunub və hazırda üç doktorantı dissertasiya işi üzərində tədqiqatlarını uğurla davam etdirir. E.Q.Şahbazov 181 elmi əsərin, o cümlədən 22 patentin, 12 monoqrafiyanın müəllifidir.
E.Şahbazov Ukrayna Neft və Qaz Akademiyasının və Rusiya Təbii Elmlər Akademiyasının Fəxri üzvü, “Azərbaycan neft təsərrüfatı” jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurası sədrinin müavinidir. Dəyərli alim 2010-cu ildə nanoelm və nanotexnologiyalar sahəsində UNESCO mükafatına layiq görülüb. O, 1993-cü ildən Ukrayna Neft-Qaz Akademiyasının, 2014-cü ildən Rusiya Təbii Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvüdür.
Görkəmli alim E.Şahbazov 2010-cu ildə Nanoelm və nanotexnologiyanın inkişafında xidmətlərinə görə UNESCO mükafatına layiq görülüb və elmi nailiyyətləri UNESCO ensiklopediyasına daxil edilib. Bundan əlavə o, “Qızıl qələm” media mükafatı laureatıdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə 2009-cu ildə “Tərəqqi” medalına layiq görülüb. E.Şahbazov 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) “Fəxri neftçi” döş nişanı ilə təltif edilib.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Eldar Şahbazovu 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

Renowned scientist Eldar Shakhbazov turns 75
On January 29, 2023, Professor Eldar Gasham oglu Shahbazov, Head of Laboratory of Mathematical Modeling of Nanotechnology Application in Oil Industry, Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Deputy Editor-in-Chief for General Affairs of the Azerbaijan Oil Industry magazine, Doctor of Engineering, celebrates his 75th birthday.
Eldar Shahbazov was born in West Azerbaijan on January 29, 1948 in an intellectual family. In 1966-1972 he studied at the petro-mechanical faculty of the Azerbaijan Petrochemical Institute named after M. Azizbekov (now the Azerbaijan State Oil and Industry University) and graduated as a mechanical engineer. The main areas of scientific activity of the outstanding scientist are devoted to the problems of reliability of oilfield machinery and equipment, problems of development of theoretical and practical principles of nanotechnology in oil industry. In 1984 E.Shahbazov defended at the Specialized Scientific Council his Candidate's thesis titled "Modes of maintenance and repair of lifting equipment for current and overhaul repair of oil and gas wells" and received an academic degree of the Candidate of Technical Sciences. In 1990 he defended his doctoral thesis on "Development of academic principles and experimental methods to improve the reliability of mobile oil field installations" and was awarded the degree of Doctor of Engineering Sciences, and in 1997 he was awarded the title of Professor.
E. Shahbazov started his multidisciplinary career in 1972-1990 as an engineer at Azerbaijan Scientific Research and Design Institute of Oil Machinery. In 1990-1992 he worked as the first vice-rector of the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry, and later as the first deputy director of Scientific Research Institute of Geotechnology Problems and Oil and Gas Chemistry at the Azerbaijan State Oil Academy. For many years he worked as head of the technical and production department of the administration of the Marine Oil and Gas Production Association of the State Oil Company of Azerbaijan and then as adviser to the first vice-president of SOCAR, academician Khoshbakht Yusifzade. He has been working at SOCAR since 1993 to the present day.
In 2011-2014 E. Shahbazov served as Head of Nanotechnology Department of SOCAR. Professor Shahbazov also served as advisor to the director of the Oil and Gas Research Projects Institute of SOCAR and advisor to the rector of the Azerbaijan State Oil and Industry University. At present E. Shahbazov holds the position of Deputy Editor-in-Chief for General Affairs of the editorial board of the Azerbaijan Oil Industry magazine.
The well-known scientist in the field of problems of creation and reliability of oil-and-gas equipment E. Shakhbazov has a number of fundamental and applied works in this field. For the first time the author has developed theoretical foundations of probabilistic characteristics of equipment reliability assessment for a full cycle of operation, from the stage of design specifications for building oil and gas equipment to its production. A strategy for improving the reliability of oil and gas equipment based on the functional theory of "small perturbation" was developed.
E.Shahbazov made a report at the International Standards Committee on "Reliability of Oil and Gas Production Equipment" located in Norway in 1994 as the author of several international standards applied worldwide to solve theoretical problems in the field of oil and gas equipment reliability. Reliability of gas-turbine compressor station No.2 built together with SOCAR and American Pennzoil was calculated by these standards and at present time it is operating in Guneshli oilfield. The mentioned standards and results of more than 80 scientific researches were summed up by E. Shakhbazov and were accepted as a new scientific direction in the problem of increasing the reliability of oil and gas equipment. The mentioned achievements were reflected in the monographs "Reliability and Maintenance of Mobile Oilfield Equipment" and "Theory and Practice of Problems of Compressor Stations Reliability in Market Economy" by the prominent scientist.
E. Shakhbazov has presented papers on oil and gas industry problems at international symposia and conferences held in countries such as Russia, Great Britain, France, Scotland, USA, and Norway, and a number of his scientific works have been translated into Russian, English, and French. A number of his studies, which gave impetus to the development of the country's oil industry, have been met with enthusiasm by leading oil companies of the world. On the initiative and under the direct supervision of the scientist the "Initial technical proposal and a business plan for a service center for repair and restoration of oil and gas technological machinery, systems and equipment" was developed. Professor Shakhbazov for the first time outlined the theoretical basis of the effect of "small impact and perturbance" and on its basis "GOST 27503-81 (ST SEV 283681). Reliability in Engineering. System for Gathering and Processing of Information. Methods of Reliability Indicators Estimation" was developed. Nowadays the development and successful application of nanotechnology methods in oil industry are also linked with the name of Professor E. Shakhbazov. The scientist proposed a mechanism to integrate fundamental and applied sciences, developed the charter of the joint scientific and technical council of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, and was elected to the bureau and the chairmanship of the section in this council.
Under the scientific leadership of the scientist, who made a great contribution to the training of personnel, 12 PhD dissertations were defended, and currently three doctoral students are successfully continuing work on their dissertations. E.G. Shahbazov is the author of 181 scientific works, including 22 patents and 12 monographs.
E. Shahbazov is an Honorary Member of the Ukrainian Oil and Gas Academy and the Russian Academy of Natural Sciences, a member of the editorial board of the Azerbaijan Oil Industry magazine, Deputy Chairman of the Expert Council of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. In 2010 the scientist was awarded the UNESCO Prize in the field of nanoscience and nanotechnology. Full Member of the Ukrainian Oil and Gas Academy since 1993, Full Member of the Russian Academy of Natural Sciences since 2014.
In 2010, for his contributions to the development of nanoscience and nanotechnology, the outstanding scientist E. Shahbazov was awarded the UNESCO Prize, and his scientific achievements were included in the UNESCO Encyclopedia. In addition, he is the recipient of the "Golden Pen" media award. In 2009, by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the "Progress" Medal. In 2020, E. Shahbazov was awarded the "Honorary Oilman" badge by the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR).
We congratulate the outstanding scientist Eldar Shakhbazov, who has made a significant contribution to world science, on his 75th birthday, we wish him good health and new successes!