16.08.2023 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, Bakı Dövlət Universitetinin Hesablama riyaziyyatı kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif İbrahimov Dubayda keçirilən 1-ci Dünya Elm Çempionatında qələbə qazanaraq Beynəlxalq Tarix Bioqrafiya İnstitutu tərəfindən gümüş mükafata layiq görülüb. Sözügedən çempionatında 69 ölkədən 1236 iştirakçı iştirak edib, 38  müxtəlif elm sahəsi üzrə işlər təqdim olunaraq 360 alim mükafatlandırılıb.
Münsiflər arasında 30-dan çox Nobel mükafatçısı olan çempionata qatılan ölkələr üzrə komanda təsnifatında: 1-ci yer – Çin, 2-ci yer – ABŞ, 3-cü yer – BƏƏ, 4-cü yer – Hindistan, 5-ci yer – Fransa, 11-ci yer – Almaniya, 13-cü yer - Sinqapur, 14-cü yer -–  Qazaxıstan, 15-ci yer – Polşa, 16-cı yer – Özbəkistan, 17-ci yer – İsveçrə, 18-ci yer – Azərbaycan, 19-cu yer – CAR olmuşdur.
Qeyd edək ki, 1-ci Dünya Elm Çempionatının qaliblərinin böyük əksəriyyəti daha əvvəl Dubayda “Nobel Mükafatları: Müvəffəqiyyətli Şəxsiyyətin formalaşdırılması və ətraf mühitin dəyişdirilməsi üçün təcrübə və peşəkar nailiyyətlərin öyrənilməsi” Beynəlxalq Elmi Təcrübə Proqramını başa vurmuşdur. Alimlərin əldə etdikləri nəticələr beynəlxalq universitet reytinqlərində nümayiş etdiriləcək.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi olaraq dəyərli alimi elmi uğurlarının beynəlxalq səviyyədə tanınması münasibətilə ürəkdən təbrik edir, yeni nailiyyətlər arzulayırıq!

Член-корреспондент НАНА Вагиф Ибрагимов удостоен международной премии
Главный научный сотрудник Института систем управления, заведующий кафедрой вычислительной математики Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Вагиф Ибрагимов одержал победу на 1-м Чемпионате мира по науке в Дубае и был удостоен серебряной награды Международного историко-биографического института. В чемпионате приняли участие 1236 участников из 69 стран, были представлены работы в 38 различных областях науки и награждены 360 ученых.
В командном зачете по странам-участницам чемпионата с более чем 30 нобелевскими лауреатами среди судей: 1 место – Китай, 2 место – США, 3 место – ОАЭ, 4 место – Индия, 5 место – Франция, 11 место – Германия, 13 место – Сингапур, 14 место – Казахстан, 15 место – Польша, 16 место – Узбекистан, 17 место – Швейцария, 18 место – Азербайджан, 19 место – ЮАР.
Отметим, что подавляющее большинство победителей 1-го Чемпионата мира по науке ранее завершили в Дубае международную программу научных экспериментов “Вместе с Нобелевскими Лауреатами: Ценности, Опыт, Знания, Компетентности и Технологии для Формирования Успешной Личности и Трансформации Окружающего Мира”. Результаты, полученные учеными, будут представлены в международных рейтингах университетов.
Коллектив Института систем управления от всей души поздравляет ценного ученого с международным признанием его научных достижений, желает новых успехов!