PCI 2023-ün Təşkilat komitəsinə müxtəlif ölkələrdən iştirak etmiş alimlər tərəfindən təşəkkür məktubları ünvanlanır
05.09.2023 / Mühüm xəbərlər
Bildiyiniz kimi, 28-30 avqust 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və  ADA Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda keçirilən 5-ci beynəlxalq konfrans (PCI`2023) öz işini uğurla başa çatdırmışdır.
Hibrid formatda keçirilən tədbirdə Türkiyə, Polşa, ABŞ, İngiltərə, Gürcüstan, Rusiya, Almaniya, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan və digər ölkələrin aparıcı alimləri tərəfindən kibernetika və informatika üzrə müxtəlif problemlərin həlli istiqamətində birgə diskusiyalar aparılmış, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuşdur.
Beynəlxalq elmi ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan konfransın Təşkilat komitəsinə müxtəlif ölkələrdən iştirak etmiş alimlər tərəfindən təşəkkür məktubları ünvanlanır. Belə ki, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru,  Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yedilkhan Amirgaliyevin məktubunu sizlərə təqdim edirik:
“Hörmətli həmkarlar, dostlar!
Bildiyimiz kimi, gözəl və günəşli Bakı şəhərində baş tutan “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda keçirilən 5-ci beynəlxalq konfrans (PCI`2023) uğurla başa çatıb. Vətənə (Almatı) qayıtdıqdan sonra mən Azərbaycan, Ukrayna, Rusiya, Qazaxıstan, Türkiyə, Gürcüstan, ABŞ və digər ölkələrin alimlərinin maraqlı məruzələrini yenidən təhlil etdim. Əminliklə deyə bilərik ki, konfrans müvəffəqiyyətlə təşkil olundu, plenar iclas və seksiyalar böyük marağa səbəb oldu. Konfransın Təşkilat və Proqram komitələrinin işini yüksək qiymətləndirir, təqdim edilmiş məruzələri bu sahədə yeni tədqiqatların aparılması üçün əhəmiyyətli hesab edirik.
Düşünürük ki, konfrans müxtəlif ölkələrdən qatılan alimlər arasında elmi əlaqələrin inkişafı baxımından böyük rol oynayacaq. Konfrans çərçivəsində Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə azərbaycanlı alimlər arasında baş tutan rəsmi və qeyri-rəsmi görüşlərdə gələcək əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edilməsi müsbət nəticələr verəcək.
Sözügedən konfransda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və tərəfdaşları gələcəkdə müxtəlif ölçülü elmi forumların keçirilməsi üçün böyük potensial nümayiş etdirdilər. Mən də öz növbəmdə Qazaxıstanda elmin idarə edilməsinin inkişafındakı yeniliklərdən danışdım. Elmdə tətbiq edilən yeniliklər qazax alimlərinə başqa ölkələrin alimlərilə daha dinamik elmi əməkdaşlıq etməyə imkan verir. Necə deyərlər, “Sərhədsiz elm” məkanı yaranır.
Sonda bir daha deyə bilərəm ki, konfransa dəvət etdiyiniz üçün çox sağ olun. Qonaqpərvərliyə və iştirakçılar üçün yaradılmış gözəl şəraitə görə sizlərə təşəkkür edirəm”.

Participant scientists from various countries send letters of thanks to the Organizing Committee of PCI 2023
05.09.2023 /
As we know, the 5th International Conference on "Problems of Cybernetics and Informatics" (PCI`2023), organized on 28-30 August 2023 by the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Information Technologies and ADA University, has successfully concluded its work.
At the event held in hybrid format, leading scientists from Turkiye, Poland, USA, UK, Georgia, Russia, Germany, Ukraine, Romania, Lithuania, Bulgaria, Uzbekistan, Kazakhstan and other countries held joint discussions on solving various problems of cybernetics and informatics and established fruitful cooperation relations.
Letters of thanks from scientists from various countries come to the address of the Organizing Committee of the conference, which caused great interest of the international scientific community. For example, we present you a letter from Yedilkhan Amirgaliyev, Professor at the Institute of Information and Computing Technologies, Kazakhstan, Corresponding Member of the National Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan:
“Dear colleagues, friends,
The 5th International Conference on Problems of Cybernetics and Informatics (PCI-2023) in the beautiful and sunny city of Baku has come to an end. When I arrived home (Almaty), I once again mentally traveled back to Baku, analyzed interesting papers of scientists from Azerbaijan, Ukraine, Russia, Kazakhstan, Turkey, Georgia, USA and other countries. We can safely say that the conference was well organized, the work of the plenary session and breakout sessions all started on time. The organizing and editorial committees worked excellently, almost all the announced papers were presented.
I think many participants found new friends, as the Kazakhstani delegation did, discussed possibilities of further cooperation at formal and informal discussions.
The Institute of Control Systems and the partners showed great potential for future scientific forums of various scales. I in turn spoke about innovations in the development of science management in Kazakhstan. The innovations introduced in science allow Kazakhstani scientists to cooperate even more dynamically with scientists from other countries in the name of Science. As they say, "Science without borders".
As my parting words, I can say, once again, thank you very much for the invitation to the conference, thank you for the hospitality, thank you for the excellent conditions created for the participants.