PCI 2023-ün Təşkilat komitəsinə müxtəlif ölkələrdən iştirak etmiş alimlər tərəfindən təşəkkür məktubları ünvanlanır
05.09.2023 / Mühüm xəbərlər
Bildiyiniz kimi, 28-30 avqust 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və  ADA Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda keçirilən 5-ci beynəlxalq konfrans (PCI`2023) öz işini uğurla başa çatdırmışdır.
Hibrid formatda keçirilən tədbirdə Türkiyə, Polşa, ABŞ, İngiltərə, Gürcüstan, Rusiya, Almaniya, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan və digər ölkələrin aparıcı alimləri tərəfindən kibernetika və informatika üzrə müxtəlif problemlərin həlli istiqamətində birgə diskusiyalar aparılmış, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuşdur.
Beynəlxalq elmi ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olan konfransın Təşkilat komitəsinə müxtəlif ölkələrdən iştirak etmiş alimlər tərəfindən təşəkkür məktubları ünvanlanır. Belə ki, Qazaxıstanın İnformasiya və Hesablama Texnologiyaları İnstitutunun professoru,  Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yedilkhan Amirgaliyevin məktubunu sizlərə təqdim edirik:
“Hörmətli həmkarlar, dostlar!
Bildiyimiz kimi, gözəl və günəşli Bakı şəhərində baş tutan “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” mövzusunda keçirilən 5-ci beynəlxalq konfrans (PCI`2023) uğurla başa çatıb. Vətənə (Almatı) qayıtdıqdan sonra mən Azərbaycan, Ukrayna, Rusiya, Qazaxıstan, Türkiyə, Gürcüstan, ABŞ və digər ölkələrin alimlərinin maraqlı məruzələrini yenidən təhlil etdim. Əminliklə deyə bilərik ki, konfrans müvəffəqiyyətlə təşkil olundu, plenar iclas və seksiyalar böyük marağa səbəb oldu. Konfransın Təşkilat və Proqram komitələrinin işini yüksək qiymətləndirir, təqdim edilmiş məruzələri bu sahədə yeni tədqiqatların aparılması üçün əhəmiyyətli hesab edirik.
Düşünürük ki, konfrans müxtəlif ölkələrdən qatılan alimlər arasında elmi əlaqələrin inkişafı baxımından böyük rol oynayacaq. Konfrans çərçivəsində Qazaxıstan nümayəndə heyəti ilə azərbaycanlı alimlər arasında baş tutan rəsmi və qeyri-rəsmi görüşlərdə gələcək əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edilməsi müsbət nəticələr verəcək.
Sözügedən konfransda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və tərəfdaşları gələcəkdə müxtəlif ölçülü elmi forumların keçirilməsi üçün böyük potensial nümayiş etdirdilər. Mən də öz növbəmdə Qazaxıstanda elmin idarə edilməsinin inkişafındakı yeniliklərdən danışdım. Elmdə tətbiq edilən yeniliklər qazax alimlərinə başqa ölkələrin alimlərilə daha dinamik elmi əməkdaşlıq etməyə imkan verir. Necə deyərlər, “Sərhədsiz elm” məkanı yaranır.
Sonda bir daha deyə bilərəm ki, konfransa dəvət etdiyiniz üçün çox sağ olun. Qonaqpərvərliyə və iştirakçılar üçün yaradılmış gözəl şəraitə görə sizlərə təşəkkür edirəm”.

Ученые-участники из разных стран адресуют благодарственные письма оргкомитету PCI 2023
Как известно, 5-я Международная конференция на тему “Проблемы кибернетики и информатики” (PCI`2023), организованная 28-30 августа 2023 года Институтом систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Институтом информационных технологий и Университетом ADA, успешно завершила свою работу.
На мероприятии, проведенном в гибридном формате, ведущие ученые Турции, Польши, США, Великобритании, Грузии, России, Германии, Украины, Румынии, Литвы, Болгарии, Узбекистана, Казахстана и других стран провели совместные дискуссии по решению различных проблем кибернетики и информатики, установили плодотворные отношения сотрудничества.
В адрес оргкомитета конференции, вызвавшего большой интерес международного научного сообщества, направляются благодарственные письма от ученых из разных стран. Так, мы представляем Вам письмо профессора Института информационных и вычислительных технологий, Казахстан, члена-корреспондента Национальной академии наук Республики Казахстан Едилхана Амиргалиева:
“Уважаемые коллеги, друзья!
Вот и закончилась 5 международная конференция по информатике и кибернетике (PCI-2023), которая состоялось в прекрасном и солнечном городе Баку. По приезду домой (г. Алматы) я еще раз мысленно побывал в Баку, анализировал интересные доклады ученых из Азербайджана, Украины, России, Казахстана, Турции, Грузии, США и других стран. Можно смело сказать, что конференция прошла организованно, работа пленарной сессии и секционные работы начинались вовремя. Прекрасно работали организационный и редакционный комитеты, состоялись почти все заявленные доклады.
Я думаю, многие участники нашли новых друзей, как и казахстанская делегация, обсудили возможности дальнейшего сотрудничества на официальных и неофициальных дискуссиях.
Институт систем управления и партнеры показали большой потенциал для проведения будущих научных форумов разного масштаба. Я в свою очередь рассказывал о новшествах в развитии управления наукой в Казахстане. Вводимые новшества в науке позволяют казахстанским ученым еще более динамично сотрудничать с учеными из других стран во имя Науки. Как говорится, «Наука без границ».
На прощание могу сказать, еще раз большое спасибо за приглашение на конференцию, спасибо за гостеприимство, спасибо за прекрасно созданные условия участникам.